Erdoğan'dan Taliban çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğini üstlenmesi konusunda Taliban'dan gelen açıklamalarla ilgili olarak konuştu.

Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğinin üstlenilmesi konusunda Taliban'dan gelen açıklamalarla ilgili bir soruya yanıt veren Erdoğan, ''Kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lazım'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Taliban'ın açıklamalarında 'Türkiye'yi istemiyoruz' gibi bir ifade yok. Kendilerine göre bazı açıklamalar yapıyorlar. Bu açıklamaları ile güya bize yönelik bazı yaklaşım türleri var. Bu konuda Türkiye’deki yönetimin ne konumda olduğunu Taliban gayet iyi biliyor. Bu adımları atarken bizim Türkiye yönetimi olarak bazı planlarımız var. Bu planlarımızın gereğini yerine getiriyoruz. Gerek Dışişleri nezdinde gerek şahsım olarak bu adımları atıp Taliban ile de ne gibi görüşmeler yapacağız bunlarla nereye ulaşacağız, bunun gayreti içerisindeyiz.
Taliban’ın Afganistan’daki yaklaşımı bir Müslümanın bir başka Müslüman’a yaklaşımı değildir. Burada Taliban'ın adeta bir işgal hareketini devam ettirmesi doğru bir yaklaşım değildir. Biz de buradan Taliban'a sesleniyoruz; bu işgal hareketini, kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lazım. Bir an önce böylece Afganistan'da barışın egemen olduğunu göstermek lazım."

- İslami Analiz, Türkiye bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7499076/erdogandan-taliban-cikisi