Esad'la savaşan HTŞ'den itiraflar: ABD ile çıkarlarımız aynı, bizi terör listesinden çıkarsınlar

Nusra’nın eski lideri olan, aynı zamanda Nusra lağvedildikten sonra kurulan Heyet Tahrir'uş Şam’ın (HTŞ) mevcut lideri olan Muhammed Colani, itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu.

Colani, ABD ve Avrupa için kesinlikle bir tehdit oluşturmadıklarını dile getirerek, bu ülkelere HTŞ'yi "küresel terör örgütleri" listesinden çıkarmaları çağrısında bulundu.

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de bulunan en etkin silahlı gruplardan Tahrir el Şam Heyeti’nin (HTŞ) lideri Ebu Muhammed el Colani, El Kaide ile bağlantılarına son verdiklerini belirterek ABD yönetimine, “Artık ABD’ye tehdit değiliz” mesajı gönderdi.

ABD’nin yeni yönetimi ile temas kurmak için medya üzerinden mesaj veren Cevlani, ABD’nin kendilerini terörist ilan etmesinin adaletsiz ve siyasi bir karar olduğunu savundu. Cevlani, kendilerinin savaşın başından bu yana Suriye dışında faaliyet göstermeye karşı olduklarını ve sadece Suriye rejimine karşı mücadele verdiklerini belirterek, “El Kaide ile bağlantımız kalmadı” dedi. ABD’nin PBS kanalında yayınlanan “Frontline” isimli programa röportaj veren Cevlani, HTŞ’nin geçen süre içinde büyük değişim gösterdiğini söyledi. “İdlib’deki rolümüz Amerika ve Batı ile ortak çıkarları yansıtıyor” diyen Cevlani, bölgede terör örgütü DAEŞ’e karşı savaşan önemli güçlerden biri olduklarını savundu. Suriye rejimine karşı ise sivilleri koruduklarını iddia eden Cevlani, “Yerinden edilmiş milyonlarca Suriyelinin yaşadığı bölgeyi kontrol ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak:  İslami Analiz, Milliyet, T24

- İslami Analiz, Suriye bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7482038/esadla-savasan-htsden-itiraflar-abd-ile-cikarlarimiz-ayni-bizi-teror-listesinden-cikarsinlar