Hizbulllah’tan Sudan eski başbakanı Sadık Mehdi için taziye: İsrail ile normalleşmeye karşıydı!

Lübnan Hizbullah’ı yayınladığı bildiride, Sudan'ın Ümmet Partisi Lideri ve eski başbakanı Sadık el-Mehdi'nin ölümü üzerine başsağlığı diledi.

Lübnan Hizbullah Hareketi Perşembe günü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: ‘Sadık el-Mehdi, Filistin davasının ve direniş yolunun savunucusu olan, Allah yolunda cihat eden düşünür şahsiyetlerden biriydi.

Hizbullah, Sudan'ın eski Başbakanı el Mehdi'nin ailesine ve sevenlerine taziyelerini dile getirerek, Sadık el-Mehdi’nin Siyonist rejim ile ilişkilerin normalleşmesine, özellikle de Sudan ile bu rejim arasındaki ilişkilerin normalleşmesine karşı olduğunu vurguladı.

Hizbullah’ın bildirisinde şu ifadeler yer aldı: ‘Merhum Sadık, Sudan halkının birliğine önem verme ve ulusal ve İslami kimliklerini koruma konusundaki gayretiyle biliniyordu.’

Sudan medyası, eski Sudan başbakanının Perşembe sabahı Corona virüsü nedeniyle 84 yaşında hayatını kaybettiğini açıkladı.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) da el-Mehdi’nin ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada taziyelerini dile getirerek, onun Filistin'e ve Filistin halkının haklarına olan desteğini takdir etti.

Sadık el-Mehdi, Sudan'ın ABD yaptırımlarının kaldırılması karşısında Tel Aviv rejimiyle normalleşme ihtimali ile ilgili olarak, ‘İsrail ile uzlaşmanın Sudan'a hiçbir zaman mali açıdan yardım etmeyeceğini ve uygulanan yaptırımları kaldırmayacağını’ dile getirmişti.

- İslami Analiz, Lübnan bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7481033/hizbulllahtan-sudan-eski-basbakani-sadik-mehdi-icin-taziye-israil-ile-normallesmeye-karsiydi