Suriye: Amerika, tıpkı bir korsan gibi petrolümüzü yağmalıyor

Suriyeli Bakan, perşembe akşamı Suriye devlet kanalı el-İhbariye’de, Amerikalıların ve müttefiklerinin, korsanlar gibi davrandığını söyledi. Bakan, "Petrol sektörümüze doğrudan ya da dolaylı olarak verilen zararın maliyeti 92 milyar doları geçti. Servetlerimizi kullanmamız engelleniyor ve temel ürünlerin ülkemize ulaşımının önüne geçiliyor.” dedi.

Tomeh ayrıca, Wall Street Journal tarafından yayımlanan güncel bir rapordan bahsetti. Rapora göre İsrail, İran’dan Suriye’ye petrol taşıyan bir düzine gemiyi hedef almış.

11 martta yayımlanan raporda, 2019’un sonlarından bu yana İsrail rejiminin, Kızıl deniz ya da diğer yerlerden Suriye’ye giden İranlı gemileri vurmak için deniz silahları kullandığına işaret ediliyor.

Raporla ilgili sözlerinin ardından Bakan Tomeh, “En çok petrol sektörü hedeflenmiş çünkü o Suriye ekonomisinin temel gelir kaynağıdır. Karasularımızdaki petrol rezervlerinin işletilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Ancak petrol arama sözleşmeleri pahalı ve zaman alıcıdır. Karasularımızda, petrolle ilgili parlak bir geleceğe sahibiz. Ancak güvenli ve istikrarlı lojistik şartlar gerekiyor." dedi.

ABD ordusu, Suriye’nin kuzeydoğusundaki güçlerinin amacının bölgedeki petrol sahalarının IŞİD’in eline geçmesini engellemek olduğunu iddia etmişti. Ancak Suriye yönetimi, ABD birliklerinin konuşlanmasını ülkenin kaynaklarını yağmalamak için olduğunu ifade etmişti.

ABD Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 2020 yılının temmuz ayında Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne verdiği demeçte, ABD’li bir petrol şirketinin Suriye’nin kuzeydoğusunda çalışmaya başlayacağını ifade ederek, ABD’nin asıl amacını ilk kez birinci ağızdan itiraf etmişti.

 

- İslami Analiz, Suriye bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7472324/suriye-amerika-tipki-bir-korsan-gibi-petrolumuzu-yagmaliyor