Snowden'ı öldürmek mi isteniyor?

İlk kez bir televizyona röportaj veren Snowden, Alman Birinci Televizyon kanalı ARD'ye yaptığı açıklamada, ABD gizli istihbarat servisi çalışanlarının Buzz Feed internet sitesine yaptıkları açıklamaya göre ABD hükümetinin kendisini öldürtmek istediğini ve bu yönde tehditler aldığını kaydetti.

Söz konusu internet sitesinde yer alan makaleye atıfta bulunan Snowden, ''Bu kişiler, hükümet yetkililerinin kafamda bir kurşun görmek, marketten çıktığımda beni zehirlemek ve duşun altında ölümümü izlemek istediklerini belirtti" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonunun NSA tarafından dinlendiği iddialarına da değinen Snowden, “Alman hükümetinin niyetini bilmek isteyen birinin, yalnızca Merkel'i izlemiş olması, danışmanlar, diğer tanınmış hükümet üyeleri, bakanlar ve hatta yerel hükümet üyelerinin bu faaliyetlerin dışında tutulmuş olması pek mümkün değil” diye konuştu.

ABD'nin ekonomi casusluğu yaptığı konusunda da şüphesi olmadığını vurgulayan Snowden, NSA ile Alman dış istihbarat servisi BND arasında yakın bir işbirliği olduğunu sözlerine ekledi.

Edward Snowden'a Rusya tarafından verilen 1 yıllık iltica süresi ağustosta sona erecek. Snowden'ın, sürenin uzatılması için başvurması veya başka bir ülkeye iltica talebinde bulunması bekleniyor.  

- İslami Analiz, Amerika bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7469097/snowdeni-oldurmek-mi-isteniyor