Lavrov, “İran”ın katılımı için Kerry ve El-İbrahimi ile görüşecek

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün Paris’te Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ve Arap Birliği Suriye Temsilcisi El-Ahdar El-İbrahimi ile Suriye’nin özel olarak gündeme alındığı Cenevre 2 Konferansı’nın ayrıntıları üzerine görüşmek üzere bir araya geliyor.

Gözlemciler görüşmelerin Washington’un birçok temsilcisi tarafından yürütülen ısrarlı itirazlara rağmen İran’ın konferansa katılımı meselesi üzerinde yoğunlaşacağını ifade ediyorlar.

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da bu görüşmelere katılmaya niyetli olduğunu ifade etti. Ayrıca kendisi dörtlü görüşmelerden sonra Lavrov’la ayrıntılı bir görüşme daha gerçekleştirmeyi planlıyor.

22 Ocak günü İsviçre’nin Montrö kentinde gerçekleşecek uluslar arası konferansın ayrıntıları hususunda bu görüşmelerdeki katılımcıların istişarede bulunup karar vermeleri gerekiyor. Nitekim ilk olarak Lavrov ve Kerry konferans tarihi hususunda geçtiğimiz Mayıs ayı için girişimlerde bulunmuşlardı.

Konferans için kararlaştırılan tarihin yaklaşıyor olmasına rağmen Suriye muhalefetinin konferansa katılıp katılmayacağı hala belli değil. Pazar günü Paris’te düzenlenen “Suriye Dostları” toplantısında Batılı devletler Muhalif Suriye Ulusal Koalisyonu’nu konferansa gelme yönünde bir karar almaya ikna etmeyi başaramadılar.

Lavrov da aynı şekilde Paris’te Ulusal Koalisyon Başkanı Ahmet El-Carba ile görüştü. Görüşmelerinde Moskova’nın Suriye halkının akıbetini çokça önemsediğini ifade etti.

Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, son olarak Rusya’nın iki bakanını Paris’teki görüşmelere katılmaya teşvik etmek amacıyla Moskova’yı ziyaret etti. Rusya Dışişleri Bakanı yardımcıları olan Mikhail Bogdanov, Gennady Gatilov ve Sergei Ryabkov ile görüştü.

- İslami Analiz, Avrupa bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7466885/lavrov-iranin-katilimi-icin-kerry-ve-el-ibrahimi-ile-gorusecek