‘Sabah akşam paylaşımımı kaç kişi beğenmiş diye sosyal medyaya bakmak ruh sağlığı sorununa işaret'

Prof. Dr. Rüstem Aşkın, “Teknoloji veya sanal bağımlılık, günlük hayatı, insan ilişkilerini, evlilikleri ve mesleki hayatları bozabiliyor” dedi.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, internet bağımlılığının gençlerin veya yetişkinlerin günlük hayatlarını, insan ilişkilerini, evliliklerini ve mesleki yaşamlarını bozabildiğini söyledi. Sağlık Araştırmaları ve Stratejileri Derneği Başkanı da olan psikiyatrist Prof. Dr. Aşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet veya sanal bağımlılığın dünyada olduğu gibi Türkiye ’de de çok ciddi bir ruh sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Aşkın, Sağlık Bakanlığının koordinatörlüğünde 8 bakanlığın ortaklığında bu konuda çok ciddi, sistemik ve yaygın bağımlılık mücadelesi başlatıldığını anımsatarak, madde bağımlılıkların yanı sıra sanal bağımlılık denilen dijital unsurlarla bağımlılaşmada da son yıllarda büyük artış yaşandığına dikkati çekti.

İnternetin aşırı ve kontrolsüz kullanımının hayatları alt üst ettiğini vurgulayan Aşkın, “Kişiler arası ilişkileri sıkıntılı, çekingen, kaygılı, depresif ve hiperaktif insanlarda sanal bağımlılığın daha fazla olduğunu gözlüyoruz. Ülkemizde yeni yeni gündeme gelen internetteki bahis siteleri çok ciddi bir sorun halini almıştır. Özellikle genç erkeklerde veya ergenlerde online oyunlar çocukların hayatlarını alt üst edici, yıkıcı sonuçlara yol açabilmektedir.” diye konuştu.

Aşkın, "‘Sabah akşam paylaşımımı kaç kişi beğenmiş?’ diyerek internet sayfamıza bakmak da aslında bir ruh sağlığı sorununa işaret ediyor. Sosyal medya platformlarında bu tür etkileşimler sanal, sahte, yapay ve kozmetik sorunlara da yol açıyor. Çoğu zaman insanlar kendilerini olduğundan farklı gösteriyor." ifadelerini kullandı.

- İslami Analiz, Türkiye bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7461513/sabah-aksam-paylasimimi-kac-kisi-begenmis-diye-sosyal-medyaya-bakmak-ruh-sagligi-sorununa-isaret