Ankara Valiliği'nden Barış Çakan açıklaması

Ankara Valiliği, Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldüğü iddia edilen Barış Çakan isimli gencin başka bir nedenle öldürüldüğünü, sosyal medyadaki iddiaların doğru olmadığını öne sürdü.

Dün akşam yaşanan bıçakla adam öldürme olayının, Kürtçe müzik dinlenmesinden dolayı değil, ezan okunurken yüksek sesle müzik dinleyen grubun ikazı üzerine başladığını belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"31 Mayıs 2020 Pazar günü akşam saatlerinde meydana gelen, bıçakla adam öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddiaların paylaşıldığı müşahede edilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının,  şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır.

Maktulün arkadaşı B. A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir. Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir.

Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır."

- İslami Analiz, Türkiye bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7460174/ankara-valiliginden-baris-cakan-aciklamasi