Bakan Çavuşoğlu’ndan Gülen açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 yıl önce hayatını kaybeden annesi Fatma Çavuşoğlu için okutulan mevlit için geldiği memleketi Alanya'da, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Fethullah Gülen'in yeşil pasaportunun iptali söz konusu, bu konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığına bir müracaatta bulunuldu mu?" sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, Fethullah Gülen'in pasaportunun zaten iptal edildiğini ve konuyla ilgili de ABD'de ilgili makamlara bilgi verildiğini söyledi.

'ABD İLE ANLAŞMA VAR, ULUSLARARASI HUKUK VAR'

Çavuşoğlu, Adalet Bakanlığı'nın kırmızı bülten yayınlayacağını ve ondan sonraki sürecin hukuki belgeler üzerinden işleyeceğini ifade etti. Basın mensuplarının, "Kırmızı bültenle arandığı zaman iadesi gerekiyor mu?" sorusu üzerine Çavuşoğlu şunları söyledi: Tabii ki iade edilmesi gerekiyor. Zaten (ABD ile) aramızda da anlaşma var, uluslararası hukuk var, uluslararası sözleşmeler var. ABD ile de hem kendi aramızda anlaşma var hem de bugüne kadar bu anlamda işbirliğimiz var.

Çavuşoğlu ailesinin Alanya ilçesine bağlı Türkler beldesindeki evinde okutulan mevlite, Bakan Çavuşoğlu, babası Osman Çavuşoğlu, kardeşleri, akrabaları ve vatandaşlar katıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda okunan mevlitin ardından dua edildi.

- İslami Analiz, Gündem bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7450975/bakan-cavusoglundan-gulen-aciklamasi