Ürdünlü Vekil: İsrail’le Barış Anlaşması'ndan düşmanlıktan başka bir şey görmedik

Ürdünlü milletvekili Dime Tahbub, 1994’te İsrail ile imzalanan Vadi Arabe Anlaşması’ndan Ürdün halkının sadece düşmanlık gördüğünü söyledi.

Ürdün halkının sözde “Barış Anlaşması”nı reddettiğini söyleyen Tahbub, anlaşmanın işgalciden yana olduğuna işaret ederek “Anlaşmadan düşmanlıktan başka bir şey görmedik” ifadelerinde bulundu.

26 Ekim 1994’de Siyonist işgal rejimiyle Ürdün arasında sınır konusunda imzalanan anlaşmayla Ürdün işgalciyle resmen ilişkileri normalleştirmiş oldu.

Halic Online sitesine röportaj veren Tahbub, işgal altındaki Kudüs şehrine de değinerek, Kudüs’ün Yahudileştirilmesi için hummalı bir çalışma yürütüldüğüne dikkat çekti ve Donald Trump’ın iktidara gelmesiyle kentteki durumun çok değiştiğini ifade etti.

Ürdün’ün Kudüs için yaptığı yardımların hiç azalmadığını, ancak bu konuda yapılan siyasi baskıların arttığını, bölgesel sorunlarla ekonomik krizlerin de yardımları etkilediğini kaydeden Tahbub, konuyla ilgili daha fazla ayrıntı vermekten kaçındı.

Siyonist yerleşimcilerin işgal güçlerinin himayesinde Mescidi Aksa’ya baskınları devam ederken, bu baskınlar ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti kabul edip büyükelçilik binasını kente taşıma kararından sonra daha da arttı.

- İslami Analiz, Ürdün bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7436403/urdunlu-vekil-israille-baris-anlasmasindan-dusmanliktan-baska-bir-sey-gormedik