"İsrail'in Demokrasi Olma İddiası Hızla Çöküyor"

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Short bu açıklamaları, Siyonist İsrail’in eski Stratejik İşler Bakanı Moşe Yaalon’un, Avrupa Filistin İlişkileri Konseyi’ni(CEPR) yasa dışı ilan etme kararının ardından yaptı.

Bu hareket iki hafta önce gerçekleşmiş olmasına rağmen, Salı günü İsrail gazetesi Haaretz tarafından ortaya çıkartıldı. Bu, İsrail’e gelen tüm CEPR yönetici ve müdürlerinin bu zaman zarfında tutuklanabilecek olduğu anlamına geliyor.

Merkezi Brüksel’de bulunan sivil toplum kuruluşunun yönetim kurulu üyesi olması sebebiyle, Short da tutuklanma riskiyle karşı karşıya.

Short, “CEPR’nin Filistin başkanlığında olması ve İsrail’in sicili göz önüne alındığında, Savunma Bakanı’nın (Moşe Yaalon) bu hareketi şaşırtıcı değil. Ancak bu, İsrail’in bir demokrasi olma iddiasının çok hızlı bir şekilde tükendiğinin başka bir kanıtı” ifadelerini kullandı.

İsrail rejimi, CEPR’nin yasadışı bir örgüt olduğunu ilan ederek, bu yapılanmayı Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas lehine lobicilik yapmakla suçladı.

Bunun yanında, CEPR müdürü Arafat Şükri The Independent’a CEPR’nin Tel Aviv’in iftiralarına karşı yasal işlem başlatacağını söyledi.

Şükri, “CEPR, bir sivil toplum kuruluşudur ve Filistin’in ne içinde ne de dışında hiçbir siyasi partiye bağlı değildir” dedi.

- İslami Analiz, Ortadoğu bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7435585/israilin-demokrasi-olma-iddiasi-hizla-cokuyor