Petraus: IŞİD, Ortadoğu'nun ötesinde hedefleri varsa vurulmalı

Ülkede işgal hareketi başlatan Irak-Şam İslam Devleti’nin Bağdat’a doğru ilerlemeye devam ettiği bildirildi. Türkiye’nin Musul’daki 49 Konsolosluk görevlisini de kaçıran örgütün arkasında Türk askerlerinin başına çuval geçiren ABD’li General David Petraeus’un bulunduğu iddia edildi.

PETRAEUS IŞİD’İ KORUYOR

Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergün Diler, Petraeus ve IŞİD arasındaki ilişkinin detaylarını yazdığı yazısında IŞİD’in CIA eski Başkanı Petraeus’un kontrolünde kurulduğunu ve ABD’li Yahudi milyarder Henry Kravis tarafından finanse edildiğini ifade etmişti. Bir CIA iştirakı olan KKR Küresel Enstitüsü’nün Başkanlığı’na getirilen Petraeus bu yazı sonrası bir açıklama yaparak; IŞİD’i korudu, IŞİD’e operasyon yapmayı gereksiz buldu ve operasyon yapılacaksa da Şiiler’in tarafında olunmaması gerektiğini söyledi. İngiliz gazetesi Daily Telegraph’a konuşan Petraus, “IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin, büyük bir sorun yaratacağına inanılıyorsa operasyon yapılmalı. IŞİD, Ortadoğu’nun ötesinde hedefleri varsa vurulmalı.”diye konuştu.

NEW YORK’TA GÖRÜŞÜRÜZ

IŞİD’in lideri Ebu Bekir Bağdadi hakkında anlatılan bir anı onun CIA ile bağlantısı olabileceği ihtimalini güçlendirdi. Bağdadi, ABD’nin işgal sırasında Irak’ta kurduğu Bucca Cezaevi’nde tutuluyordu. Bağdadi tüm El- Kaide bağlantılarına rağmen 2009 yılında ABD’liler serbest bırakıldı. Bucca Cezaevi’nden çıkarken, kampın başındaki Amerikalı komutana, “Sizinle New York’ta görüşeceğiz” dedi. Cezaevi komutanı geçtiğimiz hafta bu anısını anlatırken, “Espri yaptığını sanmıştım, çünkü hepimiz New Yorklu’yduk. Meğer New York’ta başka planları varmış” diye konuştu. Bu sözler ‘Bağdadi’nin ABD’de gizli bağlantıları var’ şeklinde yorumlandı.

- İslami Analiz, Türkiye bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7434041/petraus-isid-ortadogunun-otesinde-hedefleri-varsa-vurulmali