17 Aralık verilerine ilişkin soruşturma tamamlandı: Görüntüler ve bilgiler ABD'den yüklendi

Dört eski bakan ve çocuklarının 'yolsuzluk ve rüşvet' ile suçlandığı 17 Aralık soruşturması kayıtlarının  basına ve sosyal medyaya nasıl ve kimler tarafından sızdırıldığına dair müfettiş raporu tamamlanıp savcılığa gönderildi. 300 sayfalık rapor, polis başmüfettişleri Kenan Aydoğdu ve Nevzat İlhan Kayhan tarafından Mali Suçlar Şubesi ile Siber Suçlarla Mücadele Şubesi'nde dört ay süren bir çalışmayla hazırlandı.

19 Kasım 2014 tarihli müfettiş raporunda dikkat çekici tespitler var. Rapora göre müfettişler, soruşturma sırasında elde edilen veriler savcıya gönderilmeden önce ‘Haramzadeler’ ve ‘Başçalan’ isimli sosyal medya hesaplarına servis edildiğini tespit ettiler.

Rapora göre soruşturma bilgileri "Haramzade" ve "Başçalan" gibi internet hesaplarına bilgilerin Amerika'dan 'dinamik IP' kullanılarak yüklendi.

Müfettiş raporuna göre, 17 Aralık soruşturmasının hemen ardından Mali Şube'ye atanan müdürler, ifadelerinde fezlekenin kendilerinden gizlendiğini, önlerine hiçbir belgenin konulmadığını anlattılar.

Cemaat'e yakınlığıyla bilinen Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın görevden alınmasından sonra onun yerine gelen Savcı Hakan Sıralı, göreve geldikten sonra emrindeki polislerin kendisine bilgi vermeden, doğrudan savcılarla görüşerek soruşturmayı yürüttüklerini söyledi.

Başmüfettişler suçlamaların odağındaki Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile de görüştü. Yakup Saygılı ifadesinde, "Görevden  alındıktan sonra göreve yeni başlayan amirler, benim dönemimdeki log kayıtlarını sildirerek, tarafıma sanki bir şey gizliyormuşum şaibesi bulaştırdılar" dedi. Saygılı ayrıca kendisinin, soruşturmaya ilişkin bilgilerin yayınlandığı  'Başçalan' ve 'Haramzadeler' adlı kullanıcıların tespit edilmesi için savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu da söyledi.

Raporda, 17 Aralık soruşturmasında aramalara katılan 54 polisin ifadelerine de yer verildi. Delillerin yayınlandığı sitelerin ABD’den servis aldığı da raporda yer aldı.

Delilleri yayınlayan sosyal medya kayıtlarının incelendiğini belirten müfettişler, söz konusu yayınları yapan sitelerin, ABD San Fransisco’daki servis sağlayıcısından yararlandığını, yayın yaptıktan ve yüklemeleri tamamladıktan sonra kapatıldıklarını belirledi.

Rapora göre Erdoğan’ın telefon görüşmesi dosyadan değil... Yasadışı dinleme.

Müfettişler 'Haramzadeler' ve 'Başçalan' adlı twitter hesaplarında yayınlanan bazı tapeleri de inceledi. Bu incelemelerde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile işadamı Latif Topbaş arasındaki görüşmelerin soruşturma dosyasındaki bir görüşme olmadığı, yani bu dinlemenin yasadışı olduğu tespit edildi.

'Sınırları mevzuat değil kendileri belirledi'

17 ve 25 Aralık soruşturmalarını yürütün polislerin özel olarak seçildiğini ve sıralı amirler arasında sıkı bir işbirliği olduğunu vurgulayan müfettişler, “Gizlilik konusunu mevzuatın öngördüğü şekilde değil, sınırlarını kendileri belirledikleri prosedürlere uygun olarak yönettikleri değerlendirilmektir” dedi. Müfettişler soruşturmalardan Vali, İl Emniyet Müdürü ve Başsavcılığın bile haberdar olmadığına dikkat çekti.

‘Ortak aklın bir tezahürü’

Soruşturmaya ilişkin delillerin sızmasında Mali Suçlar Şube Müdürlüğü’nün sorumlu olduğuna dikkat çeken müfettişler, ifade için çağrılan personelin sözlü değil yazılı cevap verdiğini belirterek, "İfade sırasında bazı personelin istenmeyen konuları açıklama ihtimali ortadan kaldırılmak istenmiştir. Yazılı cevaplarda sorulara ‘kopyala-yapıştır’ şeklinde ortak cevap verildi. Bu da maddi gerçeğin ortaya çıkmasını engellemeye dönük, ‘ortak aklın bir tezahürü’ olarak değerlendirilmektedir” dedi.

Yakup Saygılı ve ekibi sızdırdı

Raporun son bölümünde sızdırılan delillere Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ve sıralı amirlerin ve görevlendirilen polislerin kolayca ulaşabildiği; delillerin gizlliliğinden bu kişilerin sorumlu olduğu belirtilerek, ‘sızdırmanın Yakup Saygılı ve ekibi tarafından yapıldığı kanaatine varıldığı’ ifade edildi.

- İslami Analiz, Türkiye bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7431739/17-aralik-verilerine-iliskin-sorusturma-tamamlandi-goruntuler-ve-bilgiler-abdden-yuklendi