Adnan Öksüz: 10YearsChallenge masum bir kampanya değil; dindarlık ve hicap alenen aşağılanıyor!

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Milli Gazete köşe yazarı Adnan Öksüz "Kesinlikle Masum Değil" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Öksüz, son günlerde sosyal medyada gündem olan ve beraberinde birçok tartışmayı tetikleyen "10YearsChallenge" etkinliğini kaleme aldığı yazısında, bahsi geçen etkinliğin arka planını okumaya çalıştı.

Öksüz'ün yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

1) 10 Years Challenge, kesinlikle masum bir kampanya değil!

2) Son dönemde bazı ünlü isimlerin tesettüre girmesinden sonra böyle bir kampanyanın başlatılması son derece manidar!

3) Selfie, IceBucket Challenge, Kiki Dansı ve Falling Stars akımlarının perde arkasında da farklı amaç ve gayeler var! Ön kameralı telefonların satışı için selfie, araba satışlarını artırmak için ‘Kiki dansı’ akımları başlatıldı. Peki, ya 10 Years Challenge!

4) #10yearchallenge ile birlikte Facebook’un yapay zekâ sürecinin gelişim göstereceği, bu sayede kullanıcı profillerinin hızlı bir şekilde analizinin sağlanacağı, dolayısıyla sigorta ve sağlık şirketlerinin bireysel reklam gönderebileceği düşünülebilir mi? Arka plandaki amaçlar bunlar mı?

5) Konu, eğlencenin ötesinde bir algı ve toplum mühendisliği… Sosyal ağlarda bu tarz içerikler viral etki (virüs aracılığıyla, virüs gibi yayılan, virüs özelliğinde…) meydana getiriyor.

* 10 Years Challenger isimli küresel sosyal medya kampanyası sempatik ve sosyal etki oluşturarak tüm dünyada hızla geniş bir zeminde yayılım gösterdi.

* Doğal olarak değişmeyen tek şey değişim. İnsan bedeninde ve veçhesindeki değişimi dün ve bugününü paylaşmaya yönelik motivasyonun bir kampanya olarak çığ gibi büyümesi anlaşılır bir durum.

* Bu çerçevede bu kampanyayı kendi lokal amaçlarına uygun kullanma eğilimi içinde olan grup ve yapıların bu kampanyanın sayfa aralarına sızma yaparak kendi spesifik amaçlarına bu kampanyayı kurban ettiği de dikkat çekici bir gerçek.

* Bazı ideolojik gruplarca da istismar edilen bu kampanyanın dikkat çekici bir kampanya ile iç içe geçirilerek servis yapıldığı dikkatle bakıldığında görülebilmektedir.

* Son dönemde yaşanan hassas süreçlerin etkisi ile toplumumuz din ve dindarlık temelinde oldukça hassas bir noktada konumlanmış bulunmaktadır. Yakın zamanda USSAP olarak yaptığımız ülke geneli araştırmasında halkımıza şöyle bir soru sorduk: Dinin ve dindarlığın politik amaçlarla gündem yapılmasına nasıl bakıyorsunuz?

* Halkımız % 95 düzeyinde bunun kabul edilemez olduğunu ifade etmektedir. Yani halkımız din ve dindarlığına yönelik manipülatif tutumları şiddetle reddetmektedir. Belli çevreler ise bu iklimi Müslüman toplumun temel değer yargılarını örselemeye yönelik bir operasyon iklimi olarak algılamaktadır.

* Müslüman toplumu din ve dindarlık temelinde manipüle etmeyi hedefleyen yaklaşımlar tehlikelidir.

* Yakın bir zamanda BBC tarafından bir Müslüman kadının hicabından vazgeçmesini ballandırarak anlattığı belgeselinin ardından bu belgeseli hareket noktası alan sosyal medya etki operasyonları başlatılmıştır.

* Hür ve demokratik bir iklimde tüm vatandaşlarımızın inancının gereği davranışlar ortaya koymaya hakları vardır. Yalnız yürümeyeceksin hashtag ve hesabı ile düzenlenen sosyal medya kampanyası ile 10 years Challenger hashtag’i ile yapılan küresel kampanya istismar edilmektedir.

* Tahrikkâr bir üslupla hazırlanan site ile dinin değerleri, dindarlık ve hicap alenen aşağılanmakta ve başörtülü hanımların başörtüsüz fotoğrafları üzerinden bir değer suikastı yapılmaktadır.

* Kolayca hazırlanabilecek bu türden kampanya ve fotoğraflarla toplum ve gençler derinliği ve kimliği bilinmeyen bir yapı tarafından ortak bir kampanya görünümüyle dinin değerlerine yabancılaştırıcı bir tutumun içine itilmektedir.

* Organize bir ‘deist’ girişim görüntüsü ile toplumsal tahribat oluşturabilecektir. Bizim toplumumuz çeşitliliği yanında bir arada yaşama becerileri açısından örnek bir millettir. Bu türden toplumu karşı karşıya getirecek projeler USSAP araştırması ile de reddedilmiştir. (İ.MANSUR ÖZDEMİR, Uluslararası Sosyal, Siyasal, Sektörel Araştırmalar Platformu (USSAP) Başkanı)

- İslami Analiz, Gündem bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7428696/adnan-oksuz-10yearschallenge-masum-bir-kampanya-degil-dindarlik-ve-hicap-alenen-asagilaniyor