İstanbul Tozkoparan'da kentsel dönüşümden mağdur olan mahalle sakinleri, evlerinden zorla çıkarılıyor

Güngören'e bağlı Tozkoparan Mahallesi'nin "kentsel dönüşüm" adı altında yapılacak talan ile sürgün edilmek istenmesine karşı çıkan yurttaşlara polis, biber gazıyla müdahale etti, iki kişi gözaltına alındı. Olaylar sırasında vatandaşların 'Biz de Ak Parti'ye oy verdik' dediği görüldü. Mahalle sakinlerinin direnişi sürüyor.

İstanbul’un Güngören ilçesinde bulunan Tozkoparan ve Küba mahallerindeki hukuksuz ‘kentsel dönüşüm’ uygulamalarına karşı çıkan yurttaşların elektrik, su abonelikleri ve doğalgazları kesilmeye devam ediyor.

Mahalleli, kiraların düşük olduğu Tozkoparan’dan çıkmaları halinde yüksek fiyatlara ev bulacaklarını belirtiyor. Ev sahipleri de aynı durumdan muzdarip.

MAHALLELİ KONUŞTU

Mahalle sakini Hasan Çimen, "Bizim evimizi alıyorlar. Davalar devam etmesine rağmen hukuksuz olarak gelip, benim dairemi elimden almaya çalışıyorlar. Elektriğimizi, doğalgazımızı kesiyorlar. Arbedenin sebebi bu. Bunlar benim yaşam hakkım, kestirmiyorum. Neden benim evimi elimden alıyorsunuz? " dedi.

'EMEKLİ MAAŞIYLA NASIL KİRAYA ÇIKALIM?'

Evlerinden çıkmak istemeyen mahalle sakinlerinden Saadet Kılıç ise, "Paramızla satın aldığımız evlerimizden sokağa atıyorlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Emekli insanlarız, aldığımız maaşla kiraya çıkmamız mümkün değil. Her gün suyumuzu, elektriğimizi kesmekle tehdit ediliyoruz. Polis, sularımızı kesmek için gelmiş. Bu zabıtanın görevi ama polis geliyor. Polisle biz yüz yüze geliyoruz. Sonuna kadar buradayız. Gerekirse mum yakıp, öyle oturacağız. Evimizden çıkmıyoruz. Gerekirse suyu da arabayla taşıyacağız. Biz evimizdeyiz, gitmiyoruz. Yerinde kentsel dönüşümse eğer, bize yerinde evimizi versinler. Sözleşme imzalayalım, öyle gidelim. Biz böyle gitmiyoruz" diye konuştu.

- İslami Analiz, Türkiye bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/7426837/istanbul-tozkoparanda-kentsel-donusumden-magdur-olan-mahalle-sakinleri-evlerinden-zorla-cikariliyor