Washington Post'tan 'Putin, Türkiye'ye teklif sunacak' iddiası

19 Temmuz tarihinde İran'ın başkenti Tahran'da bir araya gelen Türkiye ve Rusya liderleri, bugün Karadeniz kıyısındaki tatil merkezi Soçi'de buluşuyor.

Karadeniz kıyısındaki buluşmayı dünya medyası ilk sayfasından veriyor. New York Times gazetesi, hem ortak hem de hasım olarak tanımladığı Erdoğan ile Putin'in Soçi'de bir araya geleceğini bildiriyor. Gazete, liderlerin üç haftadan az bir süre içerisinde ikinci kez yüz yüze buluştuğunu öne çıkarıyor.

Washington Post gazetesi, 'Rusya yaptırımların etkisini azaltmak için Türkiye ve diğer ticari ortaklarının yardımını istiyor' başlıklı haberinde, Ukrayna istilası sonrasında artan yaptırımların Moskova'nın canını acıttığını vurguluyor. Washington Post, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlara katılmayan Türkiye'nin Moskova'nın umudu haline geldiğinin altını çizdi.

Gazeteye göre, yaptırımlardan kaçınmak için Türkiye'ye yatırım yapmayı teklif eden Moskova'ya Ankara'nın olumlu yanıt vereceğini gösteren bir emare yok.

Haberini Ukrayna istihbaratının bir istihbarat raporuna dayandıran gazete, Moskova'nın bankacılık, enerji ve sanayi sektörlerinde Ankara'ya bir teklif sunacağını belirtiyor.

Moskova'nın Türkiye'nin petrol rafinerileri, depoları ve rezervlerine ortak olmayı önererek kendi petrolünü Ankara üzerinden satabileceği belirtildi. Rusya'nın Avrupa Birliği'nin gelecek sene yürürlüğe girecek ambargosundan böyle kurtulmaya çalıştığı öne sürüldü.

Ayrıca Rus sanayicilerinin Türkiye'deki serbest bölgelerde iş yapması ve Rus bankalarının Türkiye devletinin bankalarında hesap açması da Moskova'nın talepleri arasında yer alıyor.

Gazeteye göre ekonomistler ve yaptırım uzmanları, banka isteğinin Batı'nın yaptırımlarının açık ihlali olacağını ifade ederek uyardı. Türkiye'nin kendi kurum ve kuruluşlarını yaptırım riskine sokacak ve Batı piyasalarıyla ilişkisini koparacak bu düzenlemeleri kabul edip etmeyeceğiyle alakalı herhangi bir işaret görülmediği de bildirildi.

Washington Post, konuyla ilgili yorum taleplerine Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ya da Erdoğan hükümetinin yanıt vermediğini duyurdu. Kremlin'in önceki açıklamalarında Soçi'deki zirvenin askeri teknik işbirliğiyle ilgili olduğunu ifade etmişti.

İsimlerinin açıklanmaması koşuluyla gazeteye konuşan Batılı yetkililerse, bu tekliften haberdar olmasalar da Rusya'nın yaptırımlara karşı çözüm yolları aradığını bildiklerini söyledi. Dünyayı dolaşan Rus yetkililerin, yaptırımları ciddiye almayan Erdoğan yönetimine yanaştığı da söylenenler arasındaydı.

Sürgünde yaşayan Rusya Merkez Bankası'nın eski başkan yardımcılarından Sergey Aleksaşenko, İran'ın daha önce yaptırımları Türkiye ve Rusya'nın yardımlarıyla atlattığını ifade ederek "Bu bir para meselesi. Yeterince para öderseniz riski kabul edecek bankalar olacaktır" dedi.

Cezalandırılmaktan korkarak kimliğini gizlediğini söyleyen bir Rus yetkiliye göre, Moskova önce Çin bankaları üzerinden ödeme yapmaya yönelse de yaptırımdan korkan bu kuruluşlar çekingen davrandı.

Batı, yaptırımların Rusya'yı küresel ekonomiden izole ederek Putin yönetimine büyük darbe vurduğunu savunuyor. IMF tahminlerinin Rus ekonomisinde yalnızca yüzde 6'lık daralma öngördüğünü vurgulayan Putin'se dağın fare doğurduğu görüşünde.

- İslami Analiz, Türkiye bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/11594993/washington-posttan-putin-turkiyeye-teklif-sunacak-iddiasi