Pakistan’da sıcak saatler: Başkent ablukaya alındı

Parlamentoda yapılan güven oylamasıyla iktidarına son verilen eski Pakistan Başbakanı İmran Han'ın kurulan yeni koalisyon hükümetini baskılama amacıyla yaptığı gösteriler sürüyor.

Son olarak İmran Han, destekçilerine ülkenin kuzey batısında bulunan ve halen partisi Pakistan Adalet Hareketi'nin (PTI) yönetiminde bulunan Peşaver'den başkent İslamabad'a yürüyüş çağrısında bulundu.

Bugün göstericilerin İslambad'a ulaşması beklenirken hükümet, Han'ın destekçilerinin şehre girişini durdurma sözü vererek mitingi 'ulusu bölme ve kaosu teşvik etme' girişimi olarak nitelendirdi.

İslamabad polisi Çarşamba günü, şehrin tam abluka altına alınmasını ve yoğun güvenlik tedbirlerini öngören bir trafik planı yayınladı. İslamabad'a giden ana otoyollardaki giriş ve çıkış noktaları, en yakın ana şehirler olan Peşaver, Lahor ve Multan çevresinde polis tarafından kapatıldı.

Öte yandan Han'ın partisi PTI'dan yapılan bir açıklamada, polisin gece boyunca düzenlediği baskınlarda yüzlerce PTI destekçisini tutukladığı ve gözaltına aldığı iddia edildi.

AFP'nin haberine göre Lahor şehrinden bazı emniyet kaynakları 200'den fazla PTI destekçisinin gözaltına alındığını bildirirken, hükümet ve polis, göstericilerin yürüyüşe silahlarla katılmayı planladıklarını ileri sürdü.

İmran Han: Bunu siyaset değil, cihat olarak görüyorum

Yürüyüşe ilişkin Peşaver'deki gazetecilere değerlendirmelerde bulunan İmran Han, Pakistan tarihindeki en büyük yürüyüşe öncülük edeceğini söyleyerek, "Bunu siyaset değil cihat olarak görüyorum" dedi.

Han, 22 Mayıs'ta Peşaver kentinde yaptığı konuşmada, yeni hükümeti kabul etmeyeceklerini belirterek, destekçilerini erken seçimler için baskı yapmak üzere 25 Mayıs'ta başkent İslamabad'da barışçıl şekilde yürümeye çağırmıştı.

İmran Han hükümeti düşmüştü

Pakistan Parlamentosunda 10 Nisan'da yapılan güven oylaması sonucu 174 "hayır" oyu alan İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, Meclis'te 11 Nisan'da düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.

Eski Başbakan Han, görevden alınmasının arkasında ABD'nin rolü olduğunu iddia etmişti.

- İslami Analiz, Asya bölümünde yayınlandı
https://islamianaliz.com/haber/10389570/pakistanda-sicak-saatler-baskent-ablukaya-alindi