Kötülüğü Tanımak Ve Kötülükle Mücadele Yolları -4

Kötülüğün çeşitlerini, yöntemlerini ve taktiklerini tanımaya çalıştık. Doğal olarak kötülükle ve kötülük odaklarıyla mücadelenin de çeşitleri, yöntemleri ve taktikleri olmalı. Şimdi bunları görmeye çalışalım.

Kötülük odaklarıyla mücadelenin ana çeşitleri şunlardır.

Kötülükle mücadelenin bireysel ve toplumsal olmak üzere iki boyutu vardır.

Kötülüğün bu kadar yaygın olduğu bir dünyada kötülükle mücadele etmek için yapılması gereken en önemli şey kişinin bilinçli, nitelikli olması ve sağlam karakter özelliklerine sahip olmasıdır. Bunun için yapılabilecek şeyler şunlardır.

İnsanoğlu yaradılışı gereği zaaflarla doldur. Sabırsız, tahammülsüz, empati göstermeyen, tepkisellik gibi pek çok özelliğe sahiptir. Modern kişisel gelişim çalışmaları bireyleri ya aşırı şişirerek egoizme neden olmakta ya da gerçekleşemeyen hayallerden dolayı bireylerde yetersizlik düşüncelerine neden olmaktadır. Kişiliği geliştirmek için doğru çözüm 1500 yıldır uygulanan nefs tezkiyesi ile ilgili çalışmaları yaparak kişiliği olgunlaştırmaktır.

Nefsi tezkiye eden en önemli unsurlardan biri Allah’ın istediği şekilde, gereken önemi vererek, “ vay o namaz kılanların haline ki, onlar kıldıkları namazdan gafildirler” ayetine muhatap olmayacak şekilde farz ve nafile namazları kılmaktır. Namaz ve abdest Kuranın istediği ahlakın kişide yerleşmesinin en önemli unsurlardır. Bu sayede kişiler kötülüklerden ciddi ölçüde uzak kalacaklardır. Namaz kılan gençlerin büyük çoğunluğunun alkol, sigara, fuhuş, yalan gibi kötülüklerden uzak olması bunun göstergesidir.

Bir diğer unsur da oruçtur. Özellikle nafile oruçlarla insanların nimetlerin değerini daha iyi anlamakta, şikâyet kültürüne sarılmamakta ve en önemlisi sabır özelliğine sahip olmaktadır.

Gerek hayat başarısı, gerekse kötülükle mücadelede sahip olunması gereken temel özellikler fedakârlık, kararlılık, cefakârlık ve planlılıktır. Kişi kendini bu özelliklere sahip olmak için uğraşmalı, fırsatlar ortaya çıktığında fedakârlığı ya da cefakârlığı kendisi yapmak üzere kendini zorlamalıdır.

Planlı olmak ta disiplinli ve sistematik olmanın en önemli unsurudur.

İlim öğrenmenin en önemli iki şekli ilim meclislerine düzenli katılım ve düzenli kitap okumaktır. Maalesef günümüz gençliği fantastik, kurgu ve hayal ürünü kitaplarla duygu ve düşüncelerini bombalamaktadır. Bu tür kitaplar okumaktansa hiç okumamak daha iyidir. Olması gereken birkaç farklı alanda (tarih, düşünce, siyaset, din, psikoloji vs.) düzenli okumaktır.

Bununla birlikte dünyada dönen dolapları, insanlık üzerine kurulan komploları ve özellikle kötüleri değil kötülük odaklarını tanıtacak, bu konuda bilinç kazandıracak kitaplar özellikle okunmalıdır. Günümüz insanları kendisine sunulan kadarıyla olayları algılamakta ve buna göre düşünce ve tavır geliştirmektedir. Oysa önemli olan büyük fotoğrafı görmektir.

Bir örnek verelim. Yaşamın tüm alanlarını domine eden modern pedagoji ve psikolojinin tüm ilke ve önerileri kabul edilip uygulanmasına rağmen neden modern toplumlarda sorunlar artmaktadır? Büyük fotoğraf bize günümüz gençliğinin Anglosakson, neoliberal kişilik özelliklerine göre yetiştirilmek için pedagoji ve psikolojinin kullanıldığını göstermektedir. Bu gerçeği gördüğümüzde ancak sorunlarımıza sahici çözümler üretebiliriz.

Kötülükle mücadele etmede en önemli kişilik özelliği aktif iyi olmaktır. Pasif iyiler kötülükten kaçarken aktif iyiler kötülüğü eliyle ya da diliyle ortadan kaldırmaya çalışır. Pasif iyiler nemelazımcıdır. Kötülükten uzak durur. Oysa aktif iyiler kötülüğe karşı aktiftir. Onun yanında insanlar kötülük işlemeye cesaret edemezler.

Kötülükle mücadele etmek için vazgeçilmez koşul kötülükle mücadele eden yapı, grup ve kurumlarla ortak hareket etmek ve kötülük odaklarıyla mücadele için kavramsal ve pratik düzeyde planlar geliştirmektir.

Tam bu noktada bir sapma tehlikesi bulunmaktadır. İçinde bulunulan yapının modern dünyanın yarattığı sorunlarla boğulmasına engel olmak gerekir. Üretilen projelerin amacı bataklıkla uğraşmak olmalıdır, sivrisinekle değil. Sistem içi iyileştirmeler sistemin devamına hizmet etmektedir.

Yardım kuruluşları bunun tipik bir örneğidir. Endüstriyel kapitalizm adaletsiz bölüşüme ve küresel sömürüye neden olmaktadır. Yardım kuruluşlarına yapılan cüzi bağışlar kişide sağaltıma neden olmakta, ancak sömürü sistemi devam etmektedir. Dolayısıyla olması gereken enerjinin büyük çoğunluğunu bu sömürü sistemini ortadan kaldırmaya harcamaktır.

Kıtal

Kıtal namusu, vatanı, canı ve İslam’ı yok etmek isteyenlere karşı, gerektiğinde silah kullanmaktır. Günümüz Türkiye’sinde kıtalın şartları olmadığı için bu konu bizim mücadele alanımızın dışındadır.

Tüm yazdıklarımız içinde en önemlisi siyasal mücadeledir. Çünkü siyaset üst yapıdır ve tüm kurum ve yapıları şekillendirmektedir. Dolayısıyla bizlerin yapabileceği şey devlet içinde yetkili isek, küresel sömürü sisteminin tedrici olarak yok olmasına yönelik politikalar üretmek ve üretilmesini sağlamaktır.

Eğer bir kişi isek ve bir STK benzeri bir yapının içinde isek yapacağımız şey kötülüğü önleyici projeler üretmek ve siyasi otorite ve halk kesimlerinin kötülük odaklarıyla ilgili bilinç geliştirmelerini sağlamaktır.

Bu noktada yaptığımız iş ve etkinliklerde tüm insanlığın faydasına olacak çalışmalar yapmaktır. Bu noktada tüm dünya ülkeleri ile sömürü sistemini zayıflatacak projeler üretmeye çalışmak önemlidir. Ayrıca İslam dünyası ile ilgili yorum, analiz ve çalışmalarımızın, vahdetçi ve evrensel olması gerekir. Bunun tersine mezhepçi, meşrepçi, ırkçı ve ülkeci olmamak önemlidir.

Doğru tüketim alışkanlıkları ve bilinçli tüketici olmak önemlidir. Olabildiğince yerel dükkânlardan ve markalardan alışveriş yapmak, eğlence, alışveriş ve vakit geçirmek amaçlı olarak kapitalizmin mabetleri olan AVM’lere gitmemek te son derece önemlidir.

Bir zulüm devleti olan Siyonist İsrail menşeli markaları evimize sokmamak ve bu konudaki boykota katılmak ta önemlidir.

Eşitliği temele alan sosyalist, özgürlüğü temele alan kapitalist ekonomiler sömürünün artmasını sağladı. Adalet merkezli ekonomik projeler küresel haksızlıkların ortadan kalkmasına ışık tutabilecektir.

Kötülük, şeytan ve insan olduğu için vardır ve var olmaya devam edecektir. Kötülüklerin azaldığı ve kötülük odaklarının zayıfladığı bir dünyada yaşamak umuduyla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yasin Kuruçay - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.