Selam Olsun Kudüs’e ve Mescid-i Aksa Dostlarına

Sözlerin en güzeli selamdır. Cennetin diğer adı “selam yurdu” dur (En’am,6/127). Allah’ın güzel isimlerinden bir tanesi de es-Selâm’dır. Selam gönülleri birleştirir, kalpleri kaynaştırır. Diğerleriyle ortak yönlerimizin olduğunu hatırlatır. Bu yüzden Peygamberimiz selamın yaygınlaştırılmasını tavsiye eder.

Yüce kitabımız Müslümanların birbirlerine selam vermesini vazeder (En’am,6/54). Mü’minler bir eve girdiğinde selam verirler (Nur, 24/27). Cennetteki müminlerin esenlik dilekleri “selam” dır (Yunus,10/10). Melekler peygamberlere vahiy getirmeden önce, selam ederler (Hud, 11/69). Yine melekler cennete gelen müminleri selam sözüyle karşılarlar (Rad, 13/24). Cennettekiler Rabb’lerinden selam sözünü işitirler (Yasin, 36/58) ve birbirlerine selam ederler (Vakıa, 56/26).

Yüce Yaratıcımız; Hz. Yahya’nın hikmet, hilm, yumuşak kalp, takva sahibi ve anne babasına iyi davranan biri olduğunu söyler ve ona şöyle seslenir:

“Doğduğu gün, öleceği gün ve diriltileceği gün ona selâm olsun!” (Meryem, 19/15).

Allah-u Teala Saffat suresinde Nuh’a, İbrahim’e, Musa’ya, Harun’a, İlyas’a ve tüm peygamberlere “selam olsun” der.

Biz de öyle başlayalım söze.

Selam Olsun…

Selam olsun Hz. Muhammed’e ve aline.

Selam olsun kutsal mabedimiz Mescidi Aksa’ya, Kudüs’e ve Kudüs sevdalılarına.

Selam olsun Mescidi Aksa’yı inşa eden Hz. Davut’a ve Hz. Süleyman’a.

Kudüs’ü feth ettiğinde kendisine sunulan ihtişamlı atı ve kıyafetleri kabul etmeyerek; “Mescidi-i Aksa’nın fethi yeterlidir. Nam ve şöhret  İslam’a aittir. Kendi şahsımız için ise bu sadelik yeter!” diyen Hz. Ömer’e selam olsun.

“Kudüs’ü veMescidi-i Aksa’yı fethedene kadar gülmek bana haram olsun” diyen Selahaddin-i Eyyubi’ye selam olsun.

Kudüs’ün özgürlüğü için İsrail işgaline karşı ilk cihat ilan eden ve direnişin ilk filizlerini atan ve bu yolda  şehit olan İzzettin el Kassam’a selam olsun.

1967 İsrail işgali üzerine Filistinli direnişçilere liderlik eden, direnişi büyüten, tekerlekli sandalyesine rağmen hiçbir mücadeleden vaz geçmeyen, bir sabah namazı çıkışı helikopter füzesiyle şahadet makamına ulaşan Şeyh Ahmed Yasin’e selam olsun.

Evi bombalanarak şehit edilen Yahya Ayyaş’a, helikopter saldırısında şehit olacağını önceden müjdeleyen Abdülaziz Rantisi’ye, İşgal devletinin füzeleriyle şehit edilen Nizar Reyyan’a selam olsun.

İsrail’in yok oluşu ve Filistin’in özgürlüğü için mücadele eden, İsrail saldırısı sonucu eşi ve çocuğu ile birlikte şehit olan Hizbullah lideri Abbas Musavi’ye ve Şeyh Ragıb Harb’a selam olsun.

İsrail’e ilk yenilgisini 2006 yılındaki 33 Gün Savaşı’nda tattıran, İsrail’in bombalı saldırısı sonucu şehit olan İmad Muğniye’ye ve kendisi gibi şehit olan oğlu Cihad Muğniye’ye selam olsun.

Ramazan ayının son cumasını Kudüs Günü ilan eden ve Filistin mücadelesini dünya Müslümanlarının gündemine taşıyan İmama selam olsun.

Kudüs’ün önemini Türkiyeli Müslümanlara kavratan, Kudüs mitingleri yapan, Siyonizm’in planlarını bizlere öğreten Erbakan Hoca’ya selam olsun.

Filistin’in ve Kudüs’ün özgür cumaları için mücadele eden direniş örgütlerine; Hamas’a, İzzettin el Kasssam’a, İslami Cihad’a selam olsun.

Mavi Marmara Özgürlük filosunun şehitlerine ve gazilerine selam olsun.

İslam coğrafyasını cihadist Siyonistlere ve işgal devletine dar eden, Amerikan bombalarıyla şehit edilen ve “Kudüs İslam’ın ve ümmetindir. İsrail’in yeri cehennemin dibidir.” diyen Kudüs Orduları komutanına selam olsun.

Siyonist emperyalizme karşı mücadele eden, milliyetçi El-Fetih’e, Marksist (FHKC) Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne de selam olsun.

“Zulüm bizdense ben bizden değilim” diyerek ömrünü Filistin’in özgürlüğüne adayan ve İsrail tanklarının altına yatarak inandığı değerlere şahit olan  Rachael Corrie’ye selam olsun.

Gencecik bedenini İsrail cephaneliğine bomba yapan, “ölümü, ölüm altında şerefsizce yaşamaya tercih eden” güneyin gelini Sena Muheytli’ye selam olsun.

Kendisini ters kelepçeleyen işgal devletinin askerlerine "evlerini korumaya çalışan insanlara destek verdiğim için mi bu haldeyim. Sen küçük bir çocukken, geleceğe dair hayaller kurarken bunu mu hayal ettin? Yanlış taraf olmayı mı? Büyüyünce zalim olacağım mı dedin?" diyerek kameralara gülümseyen Filistinli sanatçı Meryem Afifi’ye selam olsun.

Tekerlekli sandalyesinde İsrail askerlerine taş atan, ABD’nin Kudüs’e elçilik açmasını protesto ederken keskin nişancılar tarafından şehit edilen direnişin sembollerinden Fadi Abu Salah’a selam olsun.

Annesinin kucağında can veren çocuklara,

Gerekirse yaprak yeriz, yine de mücadelemize devam ederiz diyen Filistinli annelere,

Çocuğunun parçalanmış bedenini kolları arasında tutan Gazze’li babalara,

“Babamı istiyorum, babamı istiyorum, babamı istiyorum” diyen Filistinli kız çocuklarına,

Sapan taşlarıyla füze kovalayan erkek çocuklarına,

Yıllardır mucizenin nasıl bir şey olduğunu bize gösteren Filistin’in onurlu halkına…

Selam olsun.

Selam olsun, ümmetin ve tüm ezilmişlerin emperyalizmden kurtuluşunun Kudüs merkezli sürdürecekleri özgürlük savaşıyla mümkün olacağını anlayanlara.

*

Filistin’in destekçilerine de selam olsun.

Filistin’e destek olmak için savaşmaya giden Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına da selam olsun.

İsrailli futbolcunun forma değişimi teklifini katillere formamı vermem”diyerekreddeden dünyaca ünlü futbolcu C. Ronaldo’ya selam olsun.

Kudüs ve Filistin için destek paylaşımları yapan Manchester United'lı Paul Pogba’ya, Manchester City’li Riyad Mahrez’e, İnter’li Achraf Hakimi’ye, Fiorentina'lı Franck Ribery’ye, Arsenal’li Shkodran Mustafi’ye selam olsun.

Futbol maçına Özgür Filistin/Free Palestine tişörtleriyle çıkan Fenerbahçeli ve Sivas Sporlu futbolculara selam olsun.

Konserlerinde Ey işgal devleti İsrail. Kahrolacaksın. Katil İsraildiye slogan atanYıldız Tilbe’ye, Ey Kudüs. O ölümsüz ruhun elbet bir gün özgür olacakdiyen oyuncu-yardımsever Gamze Özçelik’e selam olsun. “Bayramlık giyecek yaşta kefen giydirdiğiniz çocukların ahı bir ömür bırakmasın yakanızı.” Diyen çocukluğumuzun kahramanı Cüneyt Arkın’a selam olsun.

Filistin dostu Chavez’e, Maradona’ya, sosyal medya hesabında Filistin bayrağı açan Filistin dostu Maduro’ya selam olsun.

One Minute ile, ekonomik ve diplomatik yardımlarla Filistin’e yardıma koşan Türkiye’ye selam olsun.

Filistin’i füzelerle, silahlarla  donatan İran’a selam olsun.

İç gündemini bir kenara koyarak Filistin’i ve Mescidi-i Aksa’yı asli gündemleri yapanlara selam olsun.

Twit atanlara, facebook, whatsapp, instagram paylaşımları yapanlara selam olsun.

Kudüs’ün özgürlüğü için makale yazanlara, slogan atanlara, dua edenlere, kalbi yananlara selam olsun.

*

Filistin ve Mescidi-i Aksa evrensel birliğin ve vahdetin sembolüdür. Vahdet Kur’an’ın emridir:

"Müslümanlar bir zulme uğradıklarında birlik olup karşı koyarlar!"(Şura Suresi, 42/39)

Zaman mezhepçilik, meşrepçilik, ülkecilik ve ırkçılık yapma zamanı değildir.

Zaman tarihsel sorunları, öfkeleri, hırsları gündeme taşıma fırsatçılığı yapma zamanı değildir.

Zaman ortak hareket etme, birlik olma zamanıdır.

Kur’an, biz kendimizi değiştirmeden Allah’ın bizim durumumuzu değiştirmeyeceğini söyler (Rad, 13/11). Safları sıklaştırmadan, vahdete erdirmeden, vahdete ulaşmadan, kalplerimizi birleştirmeden Kudüs’ün kurtulması mümkün değildir.

Filistinli çocukların taş atma dönemi kapanmıştır. Filistin füzelerinin, İsrail efsanesini bitirdiği döneme şahitlik ediyoruz. Arzı Mev’ud hayalleri kuran işgal devletinin, sınırlarına duvar ördüğünü görüyoruz. Kudüs’ün özgürlüğünün şafağı yakındır.

Zaman; İslam ülkelerinin fikri, siyasi, askeri, kültürel ve ekonomik adımlar atması gereken zamandır. Zaman elimizle ve dilimizle kötülüğe engel olmamız gereken zamandır. Şimdi susacaksak ne zaman konuşacağız? Şimdi eylem yapmayacaksak ne zaman yapacağız?

Yaşasın Özgür Filistin.

Yaşasın Özgür Kudüs…

Selam olsun Kudüs’e ve Kudüs sevdalılarına.

Selam olsun yeryüzünü kana ve sömürüye boyayan emperyalist odaklara karşı çıkanlara.

Selam olsun yeryüzünü iyilik, adalet ve “selam yurdu” kılmak için mücadele edenlere…

#filistin #mescidiaksa #FreeKuds #özgürfilistin #DemirKubbe #kassamtugayları #telavivyanıyor #GazaUnderAttack #freepalastine

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yasin Kuruçay - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.

01

Eyüp Polat - Yasin hocam yüreğinize sağlık cesur ve dik bir duruş sergileyerek bu güzel satırları kaleme almanızdan dolayı sizleri en kalbi duygularla selamliyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ağustos 20:15