Suudi Yönetiminin ABD’de Geniş Bir PR (Halkla İlişkiler) ve Lobi Ağı Var

Suudi yönetimi ve ona bağlı unsular, ABD’li hukuk, lobicilik ve halkla ilişkiler firmalarına Suud’un BM nezdindeki itibarını yüksek tutmaları için milyonlarca dolar harcadı.

Amerikan Adalet Bakanlığı dosyalarına göre aralarında Podesta Grup, BGR Government Affairs, DLA Piper ve Pillsbury Winthrop gibi Washington’un önde gelen hukuk ve lobi şirketlerinin bulunduğu firmalar Washington ile ilişkilerin geliştirilmesi için Suudi Arabistan tarafından kiralandılar. Belgelerde sadece 2015 yılı içinde 5 tane firmanın kiralandığı bilgisi yer alıyor.

Bu firmalar, Suudi yetkililer ve işadamları ile Amerikan medya patronları arasındaki görüşmeleri ayarlıyor ve Suud ekonomisine yabancı sermaye girişlerine ortam hazırlıyor. Bazı firmalarsa elçiliklerin resmi Twitter ve YouTube hesaplarında yayınlanacak içeriklerin hazırlanmasında bile görev alıyor.

Suudi yönetiminin, elçiliklerinin ve yönetime bağlı kurum ve kuruluşların 30 yılı aşkın süredir bu danışmanlık şirketleriyle sözleşmeleri var. Bu şirketlerin iş sahası, uzun vadeli yönetim danışmanlığı çalışmalarından tutun da Suudi liderlerin Amerika gezilerine mahsus olmak üzere “VIP ziyaretler” öncesinde yapılan tek seferlik “PR” çalışmalarına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Örneğin geçtiğimiz Haziran ayında Edelman PR şirketi çalışanları, Suudi işadamı Abdulaziz el-Harbi’nin New York gezisi sırasında yapacağı üst düzey görüşmeleri ayarladıkları için 12 günlük bir çalışma karşılığında 10.000$ aldılar.

2014 yılında Qorvis şirketi çalışanları, Suudi Arabistan elçiliğinin YouTube ve Twitter sayfalarının içeriklerini geliştirmek ve Suriye Muhalefeti Koalisyonu’nun Twitter sayfasını yönetmek için Suudi Arabistan ile anlaşmıştı.

Siyaset üzerindeki parasal etkileri araştıran Sunlight Vakfı’nın sözcüsü Josh Stewart Sudi Arabistan’ın “Washington’daki en etkin ve en büyük dış etkenlerden biri olduğunu” söylüyor. “Öyle ki kurduğu lobicilik ve yönetim ilişkileri sayesinde hem içerdeki oyunda hem de PR faaliyetleri sayesinde dışardaki oyunda sadece lobicilik faaliyeti yürütenlere nazaran çok daha geniş bir etki sahasına sahip”.

Obama, Çarşamba günü Suud’un başkenti Riyad’da Suud Kralı Selman ile görüşme ayarladı. Bu görüşme, ABD ve Orta Doğu’daki uzun dönemli müttefiki Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin en karmaşık olduğu dönemde yapılan bir görüşme olarak kayıtlara geçti.

Obama’nın geçtiğimiz ay Atlantic dergisine verdiği röportajda Suudi Arabistan’ın ve Körfez’deki diğer müttefiklerin “asalak” olduklarını ifade ederek eleştirmişti. Obama, bu açıklamayı uzun süredir gerilimli seyreden Amerikan-Suud ilişkileri üzerine yapmıştı. Suudi Arabistan, kendisine baş düşman olarak gördüğü İran ile ABD arasında gerçekleşen nükleer anlaşmadan hiç de memnun değil ve bu durum, bazı Suudi yetkilileri ABD ile olan ilişkileri gözden geçirmeye itti.

Dolayısıyla Obama-Selman görüşmesi çok da rahat bir ortamda gerçekleşmedi. Pazar günü, demokrat başkan adayları Hillary Clinton ve Bernie Sanders, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin aralarında özellikle Suudi Arabistan’ın bulunduğu yabancı hükümetleri suçlamaya ve yargılamaya kapı aralayabilecek çift taraflı (demokratların ve cumhuriyetçilerin önerisiyle gündeme gelen) yasa taslağına destek verdiklerini açıkladılar. Taslak, Eylül ayında Sens, Chuck Schumer (N.Y, demokrat) ve John Cornyn (Texas, Cumhuriyetçi) tarafından gündeme getirildi ve Senato’daki demokratlar ile Beyaz Saray arasında ciddi bir çatlağa sebebiyet verdi.

Bunun üzerine Suudi Arabistan, taslağın onaylanması halinde Amerikan hazine bakanlığında tuttuğu 750 milyar $’lık nakit parayı çekme tehdidinde bulundu. Beyaz Saray sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada taslağın Kongre’den geçip Obama’nın önüne gelmesi durumunda Obama’nın onaylamayacağının ipuçlarını verdi.

Suudi Arabistan için çalışan lobicilerin ve PR temsilcilerinin söz konusu taslağın durumu hakkında Kongre üyelerini ya da Obama yönetimi yetkililerini etkileyip etkilemedikleri henüz bilinmiyor. Firmalardaki yetkililerin bir kısmı bu konu hakkında yorum yapmayı reddetti bir kısmı da sorulan soruları yanıtsız bıraktı.

Ama Suudi Arabistan ve kurumlarının üst düzey lobicilik şirketleri ile anlaşmalar imzaladığı ve bu şirketlerin cömert bahşişler karşılığında Suudi Arabistan’ın Washington’daki imajını cilalamak için çabaladıkları artık biliniyor.

“Suudi Arabistan’ı Washington’da temsil eden coşkulu bir kalabalığın olması, gözleri Suudi Arabistan’daki kadın hakları gibi meselelerden uzaklaştırarak Suud’un Orta Doğu’daki en önemli müttefik olarak nam salmasını da beraberinde getirdi” diyor “Esnek Siyaset Merkezi” isimli siyaset gözlemevinin iletişim şube başkanı Viveca Novak. “Suudi Arabistan, Demokratları ve Cumhuriyetçileri, komisyon ve birimlerin kilit noktalarındaki isimleri ve ayrıca Kongre’nin eski üyelerini kiralayarak geniş bir kesime ulaştığından emin olmak istiyor.”

Podesta Grup lobicilik şirketi, Suud Krallığı Medya Araştırmaları Merkezi ile yaptığı anlaşma çerçevesinde halen yaptığı işler karşılığında aylık 140 bin $ ücret alıyor. Bu miktar, ekstra işler dışındaki rutin çalışma programı dolayısıyla 2016 yılının sonuna kadar toplamda 1.68 milyon $’a tekabül edecek. Şirketin kurucusu ve ünlü Demokrat lobiciler arasında olan Tony Podesta, Suud’un işlerini bizzat yürüten bir isim olarak Mart ayı kayıtlarına geçmiş. Podesta aynı zamanda Hillary Clinton’un seçim propagandasına en büyük katkıyı sunan isimlerden. Podesta şirketinin başkanlığını yürüten Kim Fritts de Suud için çalışanlar listesinin başında geliyor. Fritts uzun süre Cumhuriyetçi kanatta danışmanlık yapmış ve Jeb Bush’un (George Bush’un kardeşi, eski Florida Valisi) da şahsi danışmanlığını yapmış bir isim. Fritts, konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Ed Rogers tarafından ve eski Mississippi valisi Cumhuriyetçi Ulusal Komite başkanı Haley Barbour tarafından kurulan BGR Government Affairs lobicilik firması Kraliyet Medya Çalışmaları Merkezi tarafından 2015 yılında “halkla ilişkiler ve medya yöneticilik hizmetleri” sunması için 500.000$ karşılığında kiralanan bir firma.

Washington Post gazetesinin blog sayfasında yazan firma başkanı Rogers, konuyla ilgili sorulara cevap vermekten kaçındı.

ABD’nin önde gelen halkla ilişkiler ve hukuk firmaları Suudi Arabistan’a bağlı kuruluşlarda da çalışıyorlar. Özellikle de Washington’da bulunan Suudi kuruluşlarda. Genelde danışmanlık hizmeti şeklinde görev yapıyorlar. Kimi zamanda ABD’ye gelen Suudi kraliyet ailesi ziyaretçilerine rehberlik ediyorlar.

DLA Piper hukuk firması, 2015 yılında ABD’deki Suud elçiliği tarafından “ABD ile Suudi Arabistan arasındaki karşılıklı ulusal güvenlik çıkarlarını güçlendirmek için” 9 ay süreyle kiralanmıştı. Yaptığı çalışmalar karşılığında ayda 50.000$ olmak üzere toplamda 450.000$ ücret almıştı.

2015 yılında Suudi Arabistan’a hizmet veren bir diğer firma ise Targeted Victory isimli sosyal medya analiz şirketi. Targeted Vicotry, Suud’un Washington elçiliğinin sosyal medya hesaplarını yönetmek üzere Qorvis MLS Group ile birlikte çalıştı ve aylık 15.000$ ücret aldı. Qorvis MLS Group şirketi ise Suudi Arabistan’a ve (Suriye muhalefetinin sosyal medya hesaplarına dönük) verdiği hizmetten ötürü aylık 40.000$ aldı.

Targeted Victory’nin kurucusu Zac Moffatt’ın 2012 yılındaki başkanlık seçimleri yarışına katılan güçlü aday Mitt Romney’in kampanyasının dijital sorumluluğunu yürüttüğünü not etmekte fayda var. Yayınlanan dosyalarda bu şirketler ile olan anlaşmanın ne kadar sürdüğü belirtilmese de şirketlerde çalışan danışmanlar şirketin Mart 2015 ile Mart 2016 arasında Suudi Arabistan için çalıştığı bilgisini aktarıyor.

Öte yandan Edelman firmasının 2013 yılından beri dört ayrı dönemde çeşitli Suudi kuruluşları için PR çalışması yaptığı ve toplamda 239.000$ ücret aldığı belirtiliyor.

Örneğin Eylül 2015’te Edelman firması, Suudi Arabistan Yatırım Müdürlüğü ve buranın müdürü Abdullatif el-Osman’ın Washington ziyareti sırasında halkla ilişkiler hizmeti sağlayarak “Suudi Arabistan’ın yabancı yatırımcılar için cazip bir durak olduğunu ve Suud ülke ekonomisinin sahadan sahaya uyum sağlayabilen değişken ve esnek bir yapıya sahip olduğu” vurgusunu yaptı. Şirket, kısa süreli bu çalışma karşılığında 16.500$ ücret aldı.

2013 yılında Edelman şirketinin Washington ve New York’taki çalışanları Suudi Arabistan’ın BM’deki çıkarlarını temin etmek için BM’deki Suud daimi temsilciliği adına logo belirleme, video ve broşür hazırlama gibi görevler yürüttüler ve karşılığında 190.000$ ücret aldılar.

Pillsbury Winthrop hukuk bürosu ise 2015 yılında Suudi Arabistan’ın Amerikan büyükelçisi Adil el-Cübeyr için yürüttüğü “genel halk siyaseti ve yasama danışmanlığı” görevini yerine getirerek 132.000$ ücret aldı.

Pillsbury Winthrop hukuk bürosu daha önce 2011 ve 2014 yılları arasında Kral Abdullah Atom ve Yenilebilir Enerji kurumu için yaptığı yasal danışmanlık görevi için 2.64 milyon$ ücret almıştı. Bu çalışmada ticari nükleer enerji programlarının geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği üzerine yoğunlaşılmıştı. Şirket, söz konusu belgeler hakkında yorum yapmayı reddetti.

Interpublic pazarlama firması ise Suudi Arabistan’ın resmi petrokimya tesisleri tarafından 2013 yılında kiralanmış ve yapılacak basın açıklamalarının hazırlanması ile New York’ta düzenlenen toplantılarda ikili görüşmelerin ayarlanması için 140.400$’lık bir anlaşma imzalanmıştı.

Washington Post gazetesinde Catherine Co imzasıyla yayınlanan bu makale, Enes Berat Gürler tarafından İslâmi Analiz için tercüme edilmiştir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Washington Post - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.