Okullarda Başörtüsü Sorunu Yine Patlak Verdi; Veliler Direnmekte Kararlı

Üniversite dışındaki eğitim kurumlarında öğrencilere başörtü yasağı devam ediyor ve bu durum öğrenci velileri ile yöneticileri karşı karşıya getiriyor. Son olay Kocaeli Gölcük Anadolu Kalkınma Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaşandı.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Üniversite dışındaki eğitim kurumlarında öğrencilere başörtü yasağı devam ediyor ve bu durum öğrenci velileri ile yöneticileri karşı karşıya getiriyor. Son olay Kocaeli Gölcük Anadolu Kalkınma Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaşandı. Veliler okula başörtüsü ile kayıt yaptırdıkları kız çocukları için, “Başörtü yasağı kalktı, kızlarımızın başörtüsü ile okumasında bir problem yok değil mi?” sorusunu sordukları yöneticilerden aldıkları cevap üzerine şok oldu. Müdür yardımcısı Nuri Işık ve Semih Çıpa’nın velilere, “Çocuklarınız okulda derslere başörtüsü ile girerse şikâyet olur ve disipline verilip 15 gün ceza alır, başını açmazsa iki kez daha 15 er gün ceza alır ve okuldan atılır” şeklinde cevapları şaşkınlık yarattı. Çocuklarının okula başörtüsü ile gittikleri taksirde okuldan atılmalarını bir insan hakları ve çocuk hakları ihlali olarak gören veliler, İnsan Hakları Savunucuları Derneği(İHSD)’ne müracaatta bulundu.

Olayın olduğu Kocaeli Gölcük Anadolu Kalkınma Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir inceleme gerçekleştiren İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Ali Akbaş, “Dik durun geri adım atmayın, bu saatten sonra hiç kimse bu ülkede insan hakları ihlali yapamaz, yapanlar karşısında bizleri bulur, bununla ilgili hukuki süreci başlatacağız ve olayları Türkiye’nin gündemine taşıyacağız, inanıyoruz ki başka okullarda da bu tür olaylar olmaktadır ve olacaktır bunun peşini bırakmayacağız” dedi. Olaya tepki veren bazı velilerse başörtü takıp çocuklarına destek verdiler ve bunu sosyal medya hesaplarında paylaştılar.

Konu ile ilgili olarak İHSD genel başkanı aşağıda tam metni verilen bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

Değerli halkımız ve basın mensupları, okulların açılmasına sayılı günler kala bu ülkede yine başörtü sorunu yaşanmaktadır. Demokrasi paketleri ile başörtü yasağının kaldırıldığı her ne kadar iddia edilse de, veliler ilk, orta ve lise eğitiminde hala eski Türkiye’nin, eskimiş, çağdışı kalmış Kemalist diktatörlük döneminin insanların yaşam biçimine müdahale eden çağ dışı uygulamaları ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Bu insan hakları ihlalleri 2014 yıllarının Türkiyesi’ne yakışmamaktadır. Kendini hala eski Türkiye'de Kemalist diktatörlük döneminde sanan bir takım okul yöneticileri ile veliler karşı karşıya gelmektedir.

Bu günlerde Kocaeli medyası ve sosyal medyaya bazı velilerin başörtüsü takarak kız çocuklarına destek verdiğini hep beraber görmekteyiz. Kocaeli Gölcük Anadolu Kalkınma Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde müdür yardımcısı Nuri Işık ve Semih Çıpa’nın velilere, “çocuklarınız okulda derslere başörtüsü ile girerse şikâyet olur ve disipline verilip 15 gün ceza alır, başını açmazsa iki kez daha 15 er gün ceza alır ve okuldan atılır” şeklinde cevapları velilerin tepkisine yol açmıştır.

Bu göz korkutma operasyonuna veliler tepkilidir, başörtü takarak verdikleri destek sosyal medyada hızla yayılmakta ve herkese “ başörtü yasağı kalkmamış mıydı; hangi çağda yaşıyoruz?” sorularının sorulmasına sebep olmaktadır.

İnsan Hakları Savunucuları Derneği olarak velilere sesleniyoruz: yasakçı, baskıcı, çağdışı, insan hakları ihlalcisi Kemalist Diktatörlük dönemi kalıntısı yöneticiler karşısında susmayın, dik durun, sakın ha geri adım atmayın ve inancınızdan, çocuğunuzun başörtüsünden taviz vermeyin.

Şu andaki hukuki uygulamalarla size hiç bir şey yapamazlar. Çocuklarınız disiplin cezası alır, okuldan atılır korkutmalarına boyun eğmeyin. Bunu söyleyen yöneticilerden bu sözlerini size yazılı olarak vermesini isteyin. Bu tür görüşmelere yalnız gitmeyin mutlaka yanınızda birisi olsun ve size yazılı belge vermezlerse yanındakilere olayı, olay tarih ve saatini, anlatan bir tutanak tutup görevlinin adını, kendi adınızı ve şahitlerin adını içeren bir tutanak tutarak bu belgelerle İnsan Hakları Savunucuları Derneği’ne başvurun.

Biz olayı hem ulusal medyaya yansıtıp, Türkiye’nin konusu olmasını sağlayacağız; hem de avukatlarımız vasıtasıyla bu yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunup dava sürecini başlatacağız. Siz yeter ki çocuğunuza başörtüsü ile okutmayı kafanıza koyun, size hiç kimse bir şey yapamaz ve yaşam biçiminize müdahale edemez.

15 günlük disiplin cezalarını idari mahkemeye taşıyacağımız gibi, faraza çocuğunuz en kötü ihtimalle başka okula sürülse dahi, “ben inancımdan dolayı başımı açmıyorum, böyle okuyacağım, benim başörtüme dokunamazsınız” dediği andan itibaren, hiç bir görevli, başını kapatmasına’ da, okula ve derslere girmesine de engel olamaz. Fiziksel müdahalede bulunup başını açmaya kalkması suçtur. 12 senelik eğitim mecburidir, okuldan da atılamaz, öğrencinin eğitim almasına müdahale etmek suçtur. Veliler siz dik durun, size hiç kimse bir şey yapmaz.

Nitekim İnsan Hakları Savunucuları Derneği’ne dilekçe ile başvurup, bu konuda endişelerini dile getirip hukuki yardım talep edilmiştir. Okullar açıldığında başörtüsü ile okula ve derslere girmeye kalkacak öğrencilere yönetici ve öğretmenler tarafından müdahalede bulunulmaya kalkıldığı takdirde çok vahim olaylar yaşanacaktır.

Veliler direneceklerini, okul önlerinde direniş çadırlarının kurulacağını ve çocuklarının inançları gereği taktıkları başörtüsü ile okuma hakkını elde edene kadar bu direnişlerini sürdüreceklerini belirtmişlerdir. Bizler İnsan Hakları Savunucuları Derneği olarak bu direnişin yanında olacağız. Belki başörtüsüne özgürlük çadırının kaldırılması için müdahaleler olacak, yasakta ısrar edenler çok hareketli bir direnişe hazırlıklı olsunlar. Haberlerinin Türkiye’nin gündemine oturmasına hazırlıklı olsunlar. Bu bir insan hakkı ve özgürlük meselesidir. Elbette ki haksızlığa uğrayanlar haklarını sonuna kadar arayacaklardır, haklar verilmez alınır.

Buradan, Kocaeli özgürlük meydanından hükümete sesleniyoruz: Okul yönetmeliklerinde geçen “başı açık” ifadesini kaldırarak, okul yöneticileri ile velilerin karşı karşıya gelmesine engel olun.

Bunu yapmadığınız takdirde 2015 yılı milletvekilliği seçimleri yaklaşırken okullarda çıkan olaylar sizleri zor durumda bırakacaktır.

Daha neyi bekliyorsunuz; bu ülkenin Müslüman halkı eski Kemalist diktatörlük döneminin insan hakları ihlalcisi, gerici, yobaz, çağ dışı kanunları ile yönetilmek istemiyor.

Meclisten bu anlamsız yasakları kaldırmanıza engel olan nedir? Hizmet veren memurlar başörtülü olarak görev yapıyor da, hizmet alan öğrenci Allah’ın emri olan başörtüsü ile neden hizmet alamıyor?

Köhnemiş Kemalist rejimin paçavra kanunları, Yüce rabbimizin emirleri ve kanunları karşısında bir paçavra ve yok hükmündedir.

ALLAH katında geçersiz olan çağdışı zihniyet, paçavra kanunlar ile Müslümanlar yönetilemez.

Bu dünya hayatınız sona erdiği zaman bizleri hesaba çekecek âlemlerin Rabbi Allah’tır.

Okullarda çocuklarımızın başörtüsü ile okuma hakkının sonuna kadar arkasında duracağız. Sizleri ilk, orta ve liselerdeki başörtü yasağını derhal kaldırmaya davet ediyoruz. Hiç kimse bu ülkenin inançlı insanlarını öz vatanında esir edemez, yasağa boyun eğmeyeceğiz, direneceğiz ve hakkımızı söke söke almasını da biliriz. Basın açıklamasına katıldığınız için teşekkür ediyoruz.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI DERNEĞİ( İHSD ) GENEL BAŞKANI ALİ AKBAŞ

02 Eyl 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.