Ali Haydar Haksal uyardı: CHP Cehepe’dir, zihniyetler kolay değişmez

Ali Haydar Haksal, Milli Gazete’deki köşesinde bazı ayar değişiklikleri yaşansa da CHP’nin temel paradigmasının hiçbir zaman değişmediğine dikkat çekti.

Ali Haydar Haksal Milli Gazete’deki köşesinde, bazı ayar değişiklikleri yaşansa da CHP’nin temel paradigmasının hiçbir zaman değişmediğine dikkat çekti.

Yazının tamamı şöyle:

Toplumsal gerilimler öylesine derinleşiyor ki sonuçlar hemen hemen aynı gerçekleşiyor. Cehepe kök olarak belli bir yapıya sahip. Cumhuriyet ideolojisinin özünü oluşturur. Kendi içinde değişimleri, uçlara kayışı sonuçları değiştirmez. Bir zamanlar Orta’nın Solu ile hızla sola doğru bir evrilme yaşadı. Zamanla yeniden toparlandı. Fakat hiçbir zaman özünü terk etmedi. Onların bu derin oluşu milleti karşısına almaya neden oldu. Cumhuriyet ideolojisinin merkezde kalışını dengeleyen iç dinamikler her zaman olmuştur. Marksist bir yönelime de bir yere kadar müsamaha gösterilmiştir. Bugün için de öyledir.

Bugün onları dengeleyen bir yapı var. İyi Parti’nin eklemlenmesi rastlantı değildir. Hedepe’nin eklemlenmesi bir süreci oluşturur. Hiçbir zaman uçlara gidilmesine izin verilmez.

Öteden beri bu milletin değerlerini yok sayan bir anlayışı temsil ediyor cehepe. Milletle barışma sürecindeki hamleler kendileri açısından önemli sonuçlar doğursa da, iç dinamikleri ve asıl öz buna izin vermez. Bir zamanlar “Beyaz” kesimi temsil eden bu anlayış epey bir süre kenarda kaldı. Bu, onların hem bileylenmesine, hem kitlesel olarak kemikleşmelerine neden oldu. Tabanları ile çekilmiş keskin çizgiler aşılınca bu sefer de onlar yeniden özüne, yani aslına dönerek iç dinamiklerine baskısıyla eski ruhuna dönüşüyor. Alttan alta zorluyor. Onlar da kendi kemik yapısını koruma ve bunu derinleştirme amacında. Bir süredir Hz. Ömer adaletinden söz eden, bunu merkeze alan anlayış giderek, alt baskı ile terk ediliyor. Karşılarındakine tahammül edilmiyor. Millet ile barışma çabaları da böylece boşa çıkmış oluyor. Şimdilik onlar varlıklarını güçlendirmek için geçmiş dönemler ile hesaplaşırken onların yanlışlarını merkeze alarak ayakta kalmaya bakıyor. Bir barıştan söz edilemez.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları repertuarında yer alan Üstat Necip Fazıl’ın Reis Bey, Mustafa Kutlu ile İskender Pala’nın oyunlarının kaldırılması tam anlamıyla bu anlayışın sonuçlarını gösteriyor. Reis Bey piyesinin maliyeti ortaya konularak repertuardan kaldırılma iddiası diğerleri için de geçerli mi? Sahnelenecek olan diğer oyunlarla bir karşılaştırma yapılırsa sonuç nedir, ne fark ediyor?

İyimser olabilmeyi sağlayacak olan adımların tamamı geride kalmış bulunuyor. Adalet ve hakkaniyet vurgusu boşta kalmış oluyor.

İktidarın yıllar yılı geçmiş zamana dönük olan vurgularından İSKİ ve benzeri yaklaşımlar artık nasıl kabul görmüyorsa, bugün için öne sürülen israf gibi vurgular bir süre sonra boşa düşmüş olacak. Bu kesin.

İktidara ve yönetmeye, beyazlığa yeniden bürünmeye aç olan bir tabanın zorlaması yeniden asıllarına dönmeye zorluyor, görünen o. O zaman sonuç günümüz iktidarı ile aynı olmaya mahkûm.

Kültürel bağlamda sadece kendilerini var olarak göstermek, kendileri dışındaki hiçbir oluşa izin vermemek yeniden bir karşı hamle getireceği kesin. Bu, bugünün iktidar mensuplarıyla olmayabilir, yeni bir çıkış bunu yeniden gerçekleştirir.

Milletin bütünlüğünü sağlamak için anlayışlar geniş açılımlı olmadıkça bir sonuç alınamaz.

Toplum bir bütün olarak güven duygusunu yitirirse sonuçlar gene aynı olur. Beklentiler düş kırıklıklarına neden olur ve başa dönülür.

Anlayış ve hoşgörü bir yere kadar seyrediyor. Dereyi geçinceye kadar dersek daha yerinde olur.

Bu ülke bir tek partinin malı ve mülkü olmadığı gibi, İstanbul da bir partinin ve zihniyetin malı ve mülkü olmayacak. Bu yanlışı ya da kusur tek taraflı olarak görmüyoruz. Geçmiş döneme ilişkin çokça eleştirilerimiz oldu. Bundan böyle gene olacak. Doğrular, iyiler, hakkaniyet ve adalet temel ilkemiz. Bundan asla ödün vermeyiz. Dünya tamahında gözümüz yok bizim. Hiçbir yere de kendimizi eklemlemeyiz.

İslâm inanç ve düşüncesi, hak ve adalet temel ölçümüz. Çünkü biz Müslümanız…

23 Eyl 2019 - 09:58 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.