Burhan Kavuncu'dan zor soru: Ak Parti kendi tezini çiğnedi; fail İsrail olursa muaf mı sayılıyor?

ILC, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne 2016’da imzalanan İsrail-Türkiye anlaşmasının tam metni olduğunu iddia ettiği bir belge gönderdi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Geçtiğimiz günlerde İsrail’de hukuk alanında çalışan İsrail Hukuk Merkezi (Israel Law Center – ILC) adlı sivil toplum kuruluşu konuyla ilgili bir iddia ortaya attı. ILC, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne 2016’da imzalanan İsrail-Türkiye anlaşmasının tam metni olduğunu iddia ettiği bir belge gönderdi. Metinde, daha önce ne İsrail ne de Türkiye tarafından kamuoyuna açıklanmayan ek maddeler de yer alıyor.

Bu iddiaların ardından Mavi Marmara davası avukatlarından Gülden Sönmez, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden 16 maddelik bir bildiri yayımlamış, yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmaya davet etmişti. Lâkin yetkililerden şimdiye kadar herhangi bir açıklama gelmedi.

Türkistan Der Genel Başkanı Burhan Kavuncu'da konuya tepki gösteren kişilerdendi. Kavuncu kişisel sosyal medya hesabı üzerinden Sönmez'in açıklamalarını paylaşarak tepkisini ortaya koydu.

Ak Parti hükûmeti için ''kendi tezini çiğnedi'' diyen Kavuncu'nun açıklamaları şu şekilde:

1- Bu anlaşmayla Ak Parti af konusundaki kendi tezini de çiğnemiş oldu: Kişilere karşı işlenen suçları devlet affedemez.

Fail İsrail olursa bundanmuaf mı? On kişinin katillerini ne hakla affediyorsunuz? Kul hakkını Allah affetmiyor, sen nasıl affedersin!

2- O zaman da yazmıştım şimdi de tekrar ediyorum:

İsrail işgal rejimiyle anlaşma yapmak ve bunu onaylamak alçaklıkltır.

İddia edilen gizli maddeler şu şekilde:

ILC’nin sunduğu belgede, kamuoyuna açıklanan altı maddenin yanı sıra şu beş madde var:

İDDİA 1: YASAL İŞLEMLER SONLANDIRILACAK

1- Türk hükümeti, anayasadaki güçler ayrılığı sınırları içinde, filo olayıyla alakalı olarak Türkiye’de süren tüm ulusal yasal işlemlerin hızlı şekilde sonlandırılması için çalışacak. Her şekilde, anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, filo olayıyla ilgili Türkiye’de süren her yasal işlem, ulusal yetkili mahkemelerde sonlandırılacak.

İDDİA 2: KENDİ VATANDAŞLARINI KENDİLERİ YARGILAYACAKLAR

2- İsrail ve Türkiye, anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından her bir ülkenin, kendi vatandaşları aleyhindeki suç duyurularını incelemek ve uygun olduğunda dava açmak için özel yargı yetkilerine sahip olması konusunda anlaşmıştır.

İDDİA 3: KARŞILIKLI TERÖR FAALİYETLERİ ENGELLENECEK

3- Türkiye ve İsrail, kendilerine ait topraklardan birbirlerine karşı herhangi bir terörist ya da askeri faaliyete izin vermeyeceğini ya da yurt dışındaki bu tarz faaliyetleri desteklemeyeceğini beyan eder. Bu maksatla, Türkiye ve İsrail, kendi topraklarında herhangi bir örgüt ya da kuruluşun karşı tarafa karşı bu tarz faaliyetlere girişmemesi, planlamaması, yürütmemesi, yönetmemesi ya da finanse etmemesi için gereken tüm önlemleri alacağını garanti eder.

İDDİA 4: GAZZE’YE YARDIM, ‘BÖLGEDE SÜKUNET’ ŞARTINA BAĞLANDI

4- İsrail, Türkiye ile Gazze şeridindeki nüfusun yararlanacağı projelerde işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaktır. Bu maksatla, aşağıdakiler üzerinde anlaşmışlardır:

- Türkiye’den ithal edilen sivil malların Gazze şeridine İsrail’den açılan kara sınırları üzerinden geçmesi, Filistin yönetiminin yerel temsilcileriyle koordinasyon da dahil olmak üzere, yürürlükte olan prosedür ve protokollere ve güvenlik kaygılarına bağlıdır. Türkiye’den gelen inşaat malzemelerinin Gazze şeridine girişi, Gazze Yeniden İnşa Mekanizması koşullarına uygun şekilde yapılacaktır.

- Türkiye, Gazze şeridine, İsrail ve Filistin Yönetimi’nin Gazze’de çalışmasına onay verdiği bankalar üzerinden para gönderebilecektir, bu da İsrail’in güvenlik kaygılarına bağlıdır.

- İsrail, Türkiye’nin Gazze şeridinde bir deniz suyu arıtma tesisi açma niyetini memnuniyetle karşılar. Türkiye, bu tesisi, tek başına ya da ilgilenen diğer ülkelerle işbirliği halinde inşa etme niyetini beyan etmiştir, bu da İsrail’in önceden vereceği onaya güvenlik kaygılarına bağlıdır.

- Gazze şeridiyle ilgili uzlaşmaya varılan yukarıdaki tüm maddelerin, bölgede sükûnet sağlandığı sürece uygulanması kabul edilmiştir.

İDDİA 5: ANLAŞMA İLE SORUNLAR SONLANACAK

5- İsrail ve Türkiye, 22 Mart 2013’de varılan uzlaşmanın, 28 Haziran 2016’da imzalanan anlaşmanın ve bu ekte belirtilen düzenlemelerin, filo olayı ve sonrasında ortaya çıkan gelişmeler ve sonuçlarıyla alakalı süren tüm sorunları kapsadığı ve hepsini sonlandırdığı kabul edilir.

08 Mar 2019 - 01:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.