Mazlumder Afganistanlı mültecilere yönelik ayrımcılık ve polis şiddetini kınadı

Mazlumder Ankara Şube Başkanı Mehmet Can Çağlayan 2006 yılından beri iltica taleplerine cevap verilmediği için 26 gündür protesto gösterisi yapan ve protestonun 13. gününde polisin şiddetli müdahalesine maruz kalan Afganistanlı mülteciler hakkında bir basın açıklamasında bulundu.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Mazlumder Ankara Şube Başkanı Mehmet Can Çağlayan iltica talebinde bulunmuş olmalarına rağmen 2006 yılından bu yana bekletilen ve 26 gündür Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) binası önünde protesto yaparken protestonun 13. gününde polis tarafından darp edilen Afganistanlı mültecilere ilişkin bir basın açıklamasında bulundu.

Çağlayan açıklamada mültecilere uygulanan polis şiddeti hakkında “MAZLUMDER olarak, öncelikle polisi hukuka uygun davranmaya, yasal ve barışçıl bir şekilde BM önünde sessizce protesto yapan sığınmacılara saygılı olmaya davet ediyoruz. 240 mülteciyi gözaltına alan, hiçbir adli işlem yapılmadan, zoraki otobüslere bindirilerek Ankara dışına çıkartan,  6 Afgan mülteciyi yaralayan memurlar ve amirleri hakkında gerekli incelemenin ve soruşturulmanın yapılarak sorumluların  cezalandırılması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Çağlayan “Daha önce İranlı Kürt sığınmacılara ve Irak İşgalinden sonra Iraklı sığınmacılara bir süre uygulanan, şimdi de Afganistanlı sığınmacılara uygulanan dosyaların askıya alınması kararını gözden geçirmeye,haksız ve ayrımcı kararı geri almaya davet ediyoruz.” dedi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

AFGANİSTANLI MÜLTECİLERİ BM GÖRMEZDEN GELİYOR, POLİS ŞİDDET UYGULUYOR

On yıllardır süren savaş nedeniyle Afganistan’dan Türkiye’ye sığınan Afgan mülteciler, BMMYK’nın (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin, UNHCR) kendilerine karşı ayrımcılığını protesto etmek maksadıyla günlerdir eylemlerini sürdürüyor. BMMYK’nın  Ankara ofisi önünde oturma eylemlerinin 13. günü olan 26 Nisan’da çevik kuvvetin ve yabancılar şubesi polislerinin şiddetine maruz kaldı.

Mülteci olarak işlemlerinin tamamlanmasını ve güvenli üçüncü bir ülkeye yerleştirme işlemlerini bekleyen Afgan Mülteciler, BMMYK tarafından tüm başvuru ve mültecilik işlemlerinin dondurulduğunu, bir yılı aşkın bir süredir mülakat ve yerleştirme işlemlerinin yapılmadığı gerekçesiyle BMMYK yetkilileri görüşmek ve seslerini duyurmak için defalarca girişimde bulundular. Hiçbir netice alamayan Mülteciler seslerini duyurmak için çeşitli şiddetsiz protestolara giriştiler.Ancak seslerini duyurmak isteyen ve BMMYK’nın Afgan mültecilere ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle sessizce protesto eden Afgan mültecilerin oturma eylemine Ankara polisi çok sert müdahale ederek, kadın ve çocuk ayırt etmeksizin Afgan Mültecileri  darp etti. 240 Afgan mülteciyi polis gözaltına aldı. Dövülerek otobüslere bindirilen sığınmacılar, zorla farklı illere gönderildiler.  Gözaltı sırasında 6 Afgan mülteci yaralandı.

BM’nin isteği üzerine Afgan mültecileri gözaltına alan ve ikamet etmedikleri yerlere uzaklaştıran polisin uyguladığı şiddet, medya tarafından gerçeği yansıtmaması ve çarpıtılması ise durumun bir diğer yüzünü oluşturuyor. Olayın yaşandığı gece, sokağa hiç bir gazeteci ve kameramanın girmesine izin verilmezken, daha sonra bazı medya organları haberi: “küçük çaplı arbede yaşandı”, “sağlık ekipleri hazırdı”,” tedavileri yapıldı” gibi ifadelerle verdi. Oysa polisin “kalkın, buradan gidin” çağrısına uymadıkları gerekçesiyle kadın, çocuk ve erkek sığınmacılar vücutlarının çeşitli yerlerinden darp edildi,bazı mültecilerin gözlükleri kırıldı ve mülteci kadınlar saçlarından sürüklendi.

BMMYK, geçen bir buçuk yıllık süre zarfında, Afganistanlı sığınmacıların üçüncü bir ülkeye gidebilmelerine olanak sağlayacak olan mültecilik işlemlerini askıya alıyor. Belirsiz bir süre ve kötü yaşam koşulları içinde zulme maruz kalan mülteciler, BMMYK’nın kendilerine ayrımcılık yapılmamasını, diğer ülkelerden gelen mülteciler gibi dosyalarının incelenmeye alınmasını ve güvenli üçüncü bir ülkeye yerleştirme işlemlerinin yapılmasını talep ediyor. Kendilerine yapılan çifte standarda ve aşağılamalara boyun eğmek istemeyen Afganistanlı sığınmacılar, haklarını aramak için eylemlerini sürdürmeye kararlı. Ancak buna bir de polis şiddetinin eklenmesi, oldukça onur kırıcı ve insani değerleri hiçe saymak anlamına geliyor.

MAZLUMDER olarak, öncelikle polisi hukuka uygun davranmaya, yasal ve barışçıl bir şekilde BM önünde sessizce protesto yapan sığınmacılara saygılı olmaya davet ediyoruz. 240 mülteciyi gözaltına alan, hiçbir adli işlem yapılmadan, zoraki otobüslere bindirilerek Ankara dışına çıkartan,  6 Afgan mülteciyi yaralayan memurlar ve amirleri hakkında gerekli incelemenin ve soruşturulmanın yapılarak sorumluların  cezalandırılması gerekir. Ayrıca, BMMYK yetkilileri ile görüşen Afgan mültecilerin sürekli olarak polisle tehdit edilmesi yerine asli görevlerini yerine getirmelerini ve mültecilerin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini sağlamalarını bekliyoruz.

BMMYK Türkiye Temsilciliğini de, 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Durumuna İlişkin Cenevre Sözleşmesi başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklere ilişkin sözleşmeleri tüm sığınmacılar için ayrımsız bir şekilde uygulamaya, daha önce İranlı Kürt sığınmacılara ve Irak İşgalinden sonra Iraklı sığınmacılara bir süre uygulanan, şimdi de Afganistanlı sığınmacılara uygulanan dosyaların askıya alınması kararını gözden geçirmeye,haksız ve ayrımcı kararı geri almaya davet ediyoruz.

Mehmet Can ÇAĞLAYAN

MAZLUMDER Ankara Şube Başkanı

07 May 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.