Abdullah Gül’den Selahattin Demirtaş çıkışı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AİHM’nin Selahattin Demirtaş hakkındaki tahliye kararına uyulması gerektiğini belirtti.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AİHM’nin HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki tahliye kararına uyulması gerektiğini belirtti.

Gül, Alman Radyosu ARD’nin İstanbul muhabiri Christian Buttkereit’e Türkiye’nin Avrupa Birliği ve Almanya ile  ilişkileri hakkında kapsamlı bir mülakat verdi.

Türkiye’nin Almanya ve Avrupa Birliği ile olan ilişkilerine dair soruları yanıtlayan Abdullah Gül, ilişkilerin geldiği noktada iki tarafın da karşılıklı hatalar yaptığını kaydetti.

Gül, ARD muhabiri Christian Buttkereit’in “Türkiye’yi hangi noktalarda hatalı görüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtta, “Kendi irademizle AB kurallarını fasıl fasıl iç mevzuatımıza yansıtmayı ve AB standartlarını yakalamayı beceremedik. Türkiye’nin noksanlığı da bu oldu. Zamanında çok açık bir şekilde, basın toplantılarında da Türkiye’nin NATO üyesi olan, fakat AB üyesi olmayan Norveç gibi olabileceğini, fasılların resmen açılıp kapanmasının sembolik olduğunu, önemli olan fasılların içeriğini bir ülkenin gerçekleştirmesi olduğunu ifade etmiştim. Türkiye olarak neyi yapmamız gerektiğini biliyorduk. Bu iradeyi göstermemiz gerekiyordu, böylece Türkiye çok güçlü bir ülke olacaktı. Bunu yapamadık” dedi.

“AİHM kararlarını uygulamak mecburiyetindeyiz”

Abdullah Gül, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hedefinin devam ettiğini ifade ettiğini belirttiğini ve bu bağlamda AİHM kararlarına uyarak Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakması gerekip gerekmediği şeklindeki soruya yanıt veren Gül, şunları söyledi:

“Türkiye, Avrupa Konseyi’nin kurucu ülkesi, AİHM’e hâkim veren bir ülke ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini en erken onaylayan ülkelerden birisi. AİHS m. 46, sözleşmenin taraflarının kesinleşen mahkeme kararlarına uyması gerektiğini belirtmektedir. Hatta, AK Parti hükümetinin ilk yıllarında, 2004 yılında bir anayasa değişikliği yaptık. Bu değişiklik sonucunda, Anayasamızın 90. Maddesi gereği temel insan hak ve özgürlüklerine ilişkin uluslararası sözleşmeler kanunlarımızın üstünde tutulmaktadır, bunlarla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne gidilememektedir. AİHS hükümleri anayasamız gereğince kanunlarımızın üstündedir, bu nedenle AİHM kararlarını uygulamak mecburiyetindeyiz”

“FETÖ çok tehlikeli bir yapıdır”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimini  dünyaya ve Almanya’ya anlatmakta zorlanmasının nedeni hakkındaki soruya verdiği yanıtta, “Birçok ülke Türkiye’yi eleştiriyor. Türkiye’nin noksanlıkları olabilir. Fakat böyle bir darbe teşebbüsü karşısında darbeyi lanetlemeleri ve hükümetin yanında durmaları gerekirdi, sonrasında eleştirilerini tekrardan sarf edebilirlerdi” diye konuştu.

Gül, “Darbe teşebbüsü öncesinde FETÖ’nün devletin çeşitli mevkilerine sızma sürecinin geçmişi bulunmaktaydı. İşin bu noktaya varabileceği tahmin edilebilir miydi?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Bu tip örgütlerin bir görünür, bir de görünmeyen yüzü bulunmaktadır. Bu örgütün, AK Parti iktidarı öncesinde de gizli ve organize bir çalışma içinde olduğu barizdir. Dini kisve altında olmaları ise çok tehlikelidir. Dini kullanan bu örgüt içinde insanlar aklını, fikrini bir kenara atıp birisine koşulsuz bir şekilde teslim oluyorlar. İyi-kötü, doğru-yanlış muhakemeleri kalmıyor. Dini kullanarak kendilerini saklamayı da başardılar. FETÖ akıllarını ve iradesini birisinin aklı ve iradesine teslim eden insanlardan müteşekkil çok tehlikeli bir yapıdır”

“Almanya’nın bir milyon Suriyeliyi alması, bizim dört milyon Suriyeli almamızdan daha önemli”

Türkiye’de 3.5 milyon Suriyeli yaşadığını ve daha önce Türklerin Almanya’da yaşadığı tecrübelerden bu insanlar için ne dersler çıkarılıp çıkarılamayacağı şeklindeki soruya yanıt veren Abdullah  Gül,

“Bundan en büyük dersi Alman hükümeti çıkarttı, çünkü Almanya da bir milyon Suriyeli aldı. Almanya’nın bir milyon Suriyeliyi alması, bizim dört milyon Suriyeli almamızdan daha önemli, çünkü ortak bir sınır, kültür, tarih veya din yoktur. Almanya Suriyelileri Türklerle yaşanan ilk tecrübenin aksine güzel bir entegrasyona tabii tuttu, eğitti, sistemli bir şekilde Alman toplumuna entegre etmek için uğraştı. Bu nedenle en büyük dersi Almanya çıkardı” şeklinde yanıt verdi.

Türkiye’nin ise çok kısa bir sürede büyük bir insanlık sınavı verdiğini kaydeden Gül,  “Almanya’ya 60 senede beş milyon kişi giderken, Türkiye’ye iki senede dört milyon kişi geldi. Türkiye büyük bir başarıyla bu durumu yönetti. Bu durum muhalif partilerin istismarına açık olmasına rağmen geçmiş seçim süreçlerinde ırkçılık yapılmadı, yabancı düşmanlığı yapılmadı ve herkes insani açıdan konuya yaklaştı. Halbuki bu dört milyon insan Türkiye’ye güvenlik ve ekonomi açısından büyük bir yük getirdi, fakat buna rağmen Türk hükümeti bu süreci çok başarılı bir şekilde yönetti ve bütün siyasi aktörler de bu konuda hükümete destek oldu” diye konuştu.

Aktif siyasete dönecek mi?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, aktif siyasete dönmeyi düşünüp düşünmediği şeklindeki soruya ise, “Türk siyasi geleneğinde cumhurbaşkanları tarafsız olmuştur. Anayasa gereği partisinden ayrılarak, yedi sene tarafsız Cumhurbaşkanlığı yapan bir ismin aktif, gündelik siyasetin içine girmesi zor oluyor, bu yüzden günlük siyasetin içine girmedim, ama zaman zaman önemli konulardaki görüşlerimi halk ile paylaştım” diye yanıt verdi.

Kaynak: Independent

25 Haz 2021 - 19:23 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.

02

Ugur doğruöz - Bu gün çıkarı için elin kanlı terör örgütlerinin liderlerini cezaevinden çıksın diyecek kadar onursuz adi bir yapı var bu ülkede başbakanlık yapmış dış işleri bakanlığı,meclis başkanlığı yapmış üstüne Cumhurbaşkanligi yapmış kişiler teröristlerle kol kola yürümenin hevesi icindeler sayın Gül bu ülke size ne istediniz de vermedi amacınız terörist grupların lideri veya sözcüsü olmaksa buyrun onuda olun sana verdiğim oylar haram zıkkım olsun diyorum hakkımı sana helal etmiyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 19:23
01

serkan - AİHM Fetö hakında beraat kararı verse, o kararada mı uyulmalıdır.İsrail ,ABD ve daha bir sürü ülke değil AİHM kararlarını, BM kararlarını bile tınlamıyor bile!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 19:23