Kemalistler de destek verdi: 19 STK İstanbul Sözleşmesi’ne karşı bildiri yayınladı

Bildiriye destek verenler arasında Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası ve Kemalist Atılım Birliği gibi Atatürkçü kesimlerin de yer alması dikkat çekti.

İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi için toplumun her kesiminden destek gelmeye devam ediyor. 19 sivil toplum kuruluşu (STK) İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması için bir araya gelerek destek bildirisi yayımlandı. Bildiriye destek verenler arasında Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası ve Kemalist Atılım Birliği gibi Atatürkçü kesimlerin de yer alması dikkat çekti.

Bildiride, İstanbul Sözleşmesi’nin toplum üzerinde oluşturduğu sorunlar, yaşanan mağduriyetler, sözleşmenin iptal edilmesinin gerekçeleri ve sorunların çözümleri üzerinde duruldu.  STK’lar tarafından yayımlanan ortak bildiride İstanbul Sözleşmesi’nin bir milli güvenlik sorunu olduğu dile getirildi. Bildiride; “İstanbul Sözleşmesi’ne bağlı çıkarılan 6284 sayılı kanun, aile hukukundaki sorunların günümüzdeki ana kaynağıdır. Kültürel kodlarımıza tamamen aykırı biçimde Toplumsal Cinsiyet, Cinsel Yönelim ve Toxic Masculanity (Zehirli Erkeklik) zihniyetine dayanan feminist bir dille yazılmış bu sözleşme, cinsel ayrımcılık içerdiğinden sayısı 5 milyonu aşmış devasa bir mağdur kitlesi oluşturmuş durumdadır. Evlilikler hızla azalırken, boşanmalar ise aksine hızla artmaktadır. Süresiz nafaka uygulaması, nafaka hapisleri, çocuk hacizleri mağduriyetlerin başında gelmektedir” ifadeleri kullanıldı.

CİNSEL BÖLÜCÜLÜK YAPAN DERNEKLER KAPATILMALIDIR

Aile Bakanlığı’nın logosunda erkek-kadın ve çocuk figürlerinin yer almasına rağmen erkeklerin sorunlarına dair çözüm üreten bir birimin olmadığı hatırlatılan bildirinin devamında; “Bakanlık bünyesindeki Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ve Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ek olarak Erkek Sorunları Genel Müdürlüğü’nün de kurulması çok daha dengeli ve gerçekçi aile politikalarının oluşturulup uygulanmasını sağlayacaktır. Şiddeti sadece tek bir cinsiyet üzerinden ele alıp toplam şiddet olayları içinden sadece bu kısmını cımbız ve büyüteç yöntemiyle öne çıkararak cinsel bölücülük yapan, doğal kadın-erkek dengesini bozarak sosyal terör üreten sapkın dernekler kapatılmalıdır. Vatandaşların cinsiyet temelinde sürekli kışkırtılmalarına ve ayrıştırılmalarına son verilmelidir” şeklinde yer aldı.

SÖZLEŞME’NİN KALDIRILMASI İÇİN İMZA ATTILAR

Öte yandan İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması için yayımlanan destek bildirisinin altına imza atan sivil toplum kuruluşları şu şekilde: Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası, Türkiye Aile Meclisi, Dağılmış Aileler ve Çocuk Hakları Derneği, Babalar ve Çocuklar Derneği, Boşanmanın Feri Sonuçları ve Çocuk Hakları Derneği, Mağdur Çocuklar ve Baba Hakları Derneği, Aileyi Yaşatma ve Koruma Derneği, Gelecek Dünya Çocuk Hakları Derneği, İyilik İnsan Hakları Derneği, Kemalist Atılım Birliği, Çocuk Hakları Platformu, Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu, 6284 Sayılı Yasa Mağdurları Platformu, Velayet ve Nafaka Hapsi Platformu, Aile Platformu, Boşanmış Ebeveynler ve Çocuklar Platformu, Erkek ve Baba Hakları Platformu, Genç Evlilik Mağdurları Platformu, Bağımsız Cumhuriyet Platformu.

İSTANBUL DEĞİL KONSTANTİNİYYE SÖZLEŞMESİ

Bildiride son olarak şu ifadelere yer verildi:  “Çeşitli siyasi partilerin seçmenlerinden oluşan üyelere sahip sivil toplum kuruluşları olarak partiler üstü milli bir sorun olarak gördüğümüz İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına desteğimiz tamdır. Her bakımdan son derece yıkıcı bu sözleşmenin kaldırılmasına karşı çıkacak olanlara tepkimiz ve direncimiz de tam olacaktır. Yerli ve milli olmadığı için Konstantiniyye Mukavelesi olarak nitelendirdiğimiz işbu sözleşmenin bir an önce kaldırılmasını sarsılmaz bir iradeyle, en kuvvetli biçimde ve sonuç alana kadar ısrarla desteklediğimizi; aile hukukuna dair diğer sorunların da kültürel kodlarımıza uygun yasal düzenlemelerle çözülmesini talep ettiğimizi kamuoyuna açıkça ilan ederiz”

CİNSEL BÖLÜCÜLÜK YAPAN DERNEKLER KAPATILMALIDIR

Aile Bakanlığı’nın logosunda erkek-kadın ve çocuk figürlerinin yer almasına rağmen erkeklerin sorunlarına dair çözüm üreten bir birimin olmadığı hatırlatılan bildiride, “Şiddeti sadece tek bir cinsiyet üzerinden ele alıp toplam şiddet olayları içinden sadece bu kısmını cımbız ve büyüteç yöntemiyle öne çıkararak cinsel bölücülük yapan, doğal kadın-erkek dengesini bozarak sosyal terör üreten sapkın dernekler kapatılmalıdır” ifadeleri yer aldı.

23 Tem 2020 - 13:36 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.