550 vekil de AKP takibinde: Tüm elektronik cihazlar kontrol edilebiliyor

AKP iktidarında sadece 2012 yılında 257 bin 454 kişi, 2013 yılında 252 bin 062 kişinin dinlendiği ortaya çıkarken şimdi de TBMM Başkanlığı'nın, milletvekillerinin elektronik cihazlarına erişerek onları yönetebildiği ortaya çıktı.

Meclis'te milletvekilleri TBMM e-posta sistemini yüklemek istediğinde “e-posta.tbmm.gov.tr “sunucusu, telefondaki bazı güvenlik özelliklerini uzaktan denetlenmesi için izin verilmesini istiyor. Sistem, tüm verileri uyarıda bulunmadan silme, ekran kilidini açma şifrelerinde izin verilen uzunluğu ve karakterleri kontrol etme, ekran kilidini açarken yapılan yanlış şifre girişi denemelerini izle ve çok sayıda yanlış şifre girişi yapılmışsa telefonu kilitle, veya telefonun tüm verilerini silme, ekranın nasıl ve ne zaman kilitlendiğini kontrol etme, tüm cihaz kameralarının kullanımını engelleme, Keyguard’daki bazı özellikleri engelleme, uygulamanın kullanımını engelleme, cihaz üzerindeki wi-fi bağlantılarını önleme, bluetooth kullanımını devre dışı bırakma veya kısıtlama, cihazda internet paylaşımını önleme, cihazda yerel masaüstü senkronizasyonun kullanılmasını engelleme yetkilerinin etkinleştirilmesi gibi birçok erişim izni istiyor.

Böylelikle milletvekillerinin dolayısı ile de danışman ve sekreterlerin tüm e-posta, telefon ve faks trafiği TBMM Başkanlığı tarafından takip edilebiliyor.

Konuyla ilgili bir soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, TBMM Başkanlığı Bilgi İşlem Dairesi tarafından takip edildiğini ve log kayıtları tutulduğunu ifade ederek; yasama dokunulmazlığı Anayasayla güvence altına alınmış olan milletvekillerinin özel telefonlarının, e-posta ve fakslarının TBMM başkanlığı tarafından yürütülen e-posta sistemine entegre olabilmesi için bu yetkilerin istenilmesi, Anayasaya, İnsan Haklarına, Kişisel verilerin Gizliliğine, Haberleşme Hürriyetine aykırı olduğunu söyledi. Bu yetkilerin ve elde edilen kişisel verilerin hangi yetkiyle, kim tarafından, nerde tutulduğu, güvenliğinin nasıl sağlandığının bilinmediğini ifade eden Aksünger, "Tüm uyarılarımıza rağmen TBMM Bilgi İşlem Dairesi tarafından bilgi alamıyoruz. TBMM Başkanı sayın Cemil Çiçek bu konu hakkında acilen açıklama yapmak durumundadır." dedi.

'BU ÜLKE GÜVENLİK AÇISINDAN BİTMİŞTİR'

Konuyla ilgili soL'a bilgi veren Erdal Aksünger, "İşin açık tarafı şu daha önce TBMM ile ilgili olarak burada VPN kurmaya izin vermiyordu, hala da vermiyor. Ben milletvekiliyim benim nereye bağlandığım kimseyi ilgilendirmez.  Daha önce karşılaştığımız sorunlardan biri de şuydu, Meclis telefonunun tüm trafiğini takip ediyorlardı. Cep telefonunun trafiğini takip etme izni istiyorlardı. Bununla ilgili bir genelge bile yayınlamışlardı. Biz bunlarla ilgili gereken şeyleri söylediğimizde 'Takip etmiyoruz' yanıtını veriyorlardı ama genelgelerde bu yetkiyi verdiklerini ifade ediyorlardı. Bir milletvekilinin bu kadar güvensiz olduğu bir ülkede halk nasıl güvende olur ben de bilmiyorum. Milletvekili bunlarla takip edilebiliyorsa, bunlara cesaret edilebiliyorsa bu ülke bitmiştir güvenlik açısından. Bunun içini dışını boş verin. Zaten iç güvenlik diyorlar ben size başka bir şey söyleyeyim bunlar dış güvenlikle ilgili her tarafı boş bıraktılar aslında" ifadelerini kullandı.

Aksünger'in TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e konuyla ilgili soru önergesi ise şöyle:

1- Milletvekillerinin kullandığı cep telefonu, e- posta , fakslarla ilgili log kayıtları TBMM Başkanlığı tarafından tutulmakta mıdır? Tutuluyor ise gerekçesi nedir? Bu durum yasal mıdır? Bu şekilde elde edilen verilerin güvenliği nasıl sağlanmaktadır? Bu veriler MİT, Emniyet istihbarat gibi herhangi bir kurumla paylaşılmakta mıdır?

2- TBMM Bilgi İşlem Daire Başkanlığında MİT, Emniyet İstihbarat elemanlarından geçici görevle görevlendirilmiş elemanlar var mıdır? Var ise bu kişilerin sayısı ve görevleri ile görevlendirilme gerekçeleri nelerdir?

3- Yasama dokunulmazlığı yasalarla güvence altına alınmış olan Milletvekillerinin özel telefonlarının, e-posta ve fakslarının TBMM başkanlığı tarafından yürütülen e-posta sistemine entegre olabilmesi için bu yetkilerin istenilmesinin nedeni nedir?

4- Görevleri nedeniyle çoğu zaman Milletvekilleri adına işlem yapan, e- posta ve faksları takip eden danışman ve sekreterlerin de TBMM sistemi üzerinden yaptıkları işlemler de kayıt altına alınmakta mıdır?

5- Tüm verileri silmeden, ekran kilidinin kontrol edilmesine, şifre ayarlarından Keyguard özelliklerini devre dışı bırakmaya, wi-fi bağlantılarını önlemeye , Bluetooth işleminin denetlenmesinden, internet paylaşımına kadar bir çok verinin talep edilmesi yasalara uygun mudur?

6- TBMM Başkanlığı bu sistemi kullanan Milletvekillerine bu güne kadar kişisel bilgilerinin TBMM Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından takip edildiğine dair herhangi bir bilgilendirmede bulunmuş mudur? Bulunmadı ise nedeni nedir?

7- Bu yöntemle elde edilen kişisel verilerin güvenliği nasıl sağlanmaktadır?

8- TBMM Bilgi İşlem Daire Başkanlığından ısrarla bilgi istememize rağmen bu konu hakkında tarafıma bilgi verilmemesinin nedeni nedir? Yapılan bu işlemlerden TBMM Başkanı olarak bilginiz var mıdır?

24 Şub 2015 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.