''Erdoğan'ın duası incelendiğinde, dua ile uygulamaların arasında derin çelişkilerin olduğu ortadır''

Millî Gazete köşe yazarı İsmail Hakkı Akkiraz, "Eylemsiz Dua ve Organize Günahlar" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Millî Gazete köşe yazarı İsmail Hakkı Akkiraz, "Eylemsiz Dua ve Organize Günahlar" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Akkiraz'ın bahsi geçen yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bismillahirrahmanirrahim;

Hamdımız âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Cenab-ı Allah’adır. Salâtımız ve selamımız ise Peygamberimiz, âli ve sahabeleri içindir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13.02.2019 tarihinde Başkent Voleybol Salonu’nda gerçekleşen esnaf buluşması toplantısında yaptığı konuşmasını “esnaf duası” ile tamamlamış: “Allah’ım bizi haramlardan uzak eyle, başkalarına el açtırma, senin emirlerine karşı gelmekten muhafaza eyle, bizlere doğru yolu göster. Cümlemizi darlıktan, bereketsizlikten, aldanmaktan veya aldatmaktan, hak yemekten, kul hakkına tecavüz etmekten muhafaza eyle. Bizleri açlık, yokluk, kıtlık, kuraklık, arazi ve semavi musibetlerden muhafaza eyle. Bizlere kanaat etmeyi, gönlü zengin, gözü tok olabilmeyi, hayırda yarışmayı, veren el olmayı nasip eyle. Allah’ım rızkımız gökte ise yere indir, yeraltındaysa yeryüzüne çıkar, uzakta ise yakınlaştır, zorsa kolaylaştır. Rızkımızı temiz ve helal eyle Allah’ım. Ya Rab bizleri nefsine uyarak kötülük işleyenlerden eyleme, işlerimizi hayırlı ve bereketli eyle, âmin.”

Biz Cumhurbaşkanı’nın bu duayı candan yaptığına inanıyor ve bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyoruz. Haram, Allah Teâlâ’nın yapılmasını yasakladığı şeylerdir. Faiz haramdır. Zina, içki, kumar haramdır. İnsanların mallarını haksız yere yemek haramdır. Yahudi ve Hıristiyanların milletine tabi olmak haramdır. Domuz eti haramdır. Materyalist eğitim haramdır. Zulüm haramdır. Ve daha başka haramlar da vardır. Cumhurbaşkanı Allah’ın yapılmasını yasakladığı her türlü haramı elbette bilmektedir. Ancak yönettiği ülkede bütün bu haramların hepsi, bir “organize iktidar uygulamaları” olarak işlenmektedir. Haramlardan korunmak kendiliğinden olmaz. Mutlaka bir çabanın gösterilmesi gerekir.

Bu duayı iyi analiz ettiğimizde, dua ile gerçekleşen arasında derin çelişkilerin bulunduğu muhakkaktır. Türkiye; iktidarın işlediği “organize haram” işler sonucunda büyük bir çıkmazın içine sürüklenmiştir. Erdoğan iktidarı, 2019 yılı bütçesine 117 milyar lira faiz gideri koymuştur. Haksız vergilerin oranları artırılmıştır. Bu ve benzeri uygulamaların, yukarıda yapılan dua ile bağdaştığını söylemek imkânsızdır. Allah’ın gösterdiği doğru yol “İslam”dır. İslam ise “din ve düzen”dir. Erdoğan’ın inatla yürüttüğü “faizci kapitalist düzen” ile “İslam” arasında hiçbir bağlantı yoktur. Burada herkes için bir nefis muhasebesi yapmak gerekliliği vardır. Müslümanlık kötülükler ile mücadeleyi emreder. Haram lokmayı yasaklar. İktidarın uygulamalarına baktığımızda, haram olan işlerin teşvik edildiğini, kötülüklerin korunduğunu rahatlıkla görmekteyiz. Dürüst olmak gerekirse, eylemsiz duanın kimseye bir faydası olmuyor.

DUA İLE İŞARET EDİLEN GERÇEK

Erdoğan; esnaf ve sanatkârları ülkenin kilit taşı, birlik ve beraberliğinin çimentosu olarak gördüğünü ifade ediyor. Esnaf, hanelerimizin hariçteki üyesidir diyor. Esnafın dirliğini, huzurunu, refahını, mutluluğunu çok önemsediklerini, aile içindeki sıkıntının etkisi neyse, esnaftaki sıkıntının da aynı etkiye sahip olduğunu söylüyor. Türkiye’de 3 binin üzerindeki odaya bağlı “1 milyon 756 bin esnaf ve sanatkâr” bulunduğunu, aileleriyle birlikte 8-10 milyonluk bir toplum kesimini temsil ettiklerine işaret ediyor. Esnafların para temini konusunda yaşadıkları zorlukları bildiklerini ve esnaf kredilerinin “faiz oranını” nasıl iyileştirdiklerini anımsatıyor. Esnafların kullandığı kredilere sağlanan “faiz indirimleri” ile esnafın faiz yükü altında ezilmesini engellediklerini, kredi limitlerini artırarak esnaf ve sanatkârların 200 bin lira ile 500 bin lira arasında kredi kullanabilmesine olanak sağladıklarını anlatıyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifleri aracılığıyla 2 milyona yakın esnafa 100 milyar lira kredi verdiklerine dikkat çekiyor. 2019 yılında esnafa Halk Bank aracılığıyla 22 milyar lira kredi kullandırılacağını açıklıyor.

Kredi demek faiz demektir. Faiz ise haramdır ve zulümdür. Gerçek şudur ki iktidar, esnafı Allah’ın haram kıldığı faiz ile rahatlatayım derken batırıyor. Borçlanma faizlerinin %24 olduğu bir ülkede ucuz faizden söz ediliyorsa burada bir aldatma ve aldanma vardır. Yukarıda yapılan duada zikredilen ne varsa, aksi yapılarak esnaf eziliyor. Üretimin olmadığı yerde esnafın kazanma imkânı olmuyor. Başka bir gerçek de şudur. Erdoğan’ın, yukarıda yaptığı dua, Milli Görüşü-Saadet Partisi’ni işaret ediyor. Duanın gerçeklerinin sadece Saadet Partisi tarafından temsil edildiğinin bilinmesi gerekir. Dua, kurtuluş yolu olarak “Adil Düzen”i gösteriyor.

23 Şub 2019 - 01:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.