Türkiye’de her iki kişiden biri, iki yıldan önce bitmeyecek borçlarını ödemeye çalışıyor

AKP hükümetlerinin tüketim odaklı büyüme politikalarının bir sonucu olarak Türkiye’de her iki kişiden birinin borç içinde olduğu ortaya çıktı.

AKP hükümetlerinin tüketim odaklı büyüme politikalarının bir sonucu olarak Türkiye’de her iki kişiden birinin borç içinde olduğu ortaya çıktı.

Borca çalışıyoruz

Çoğunluğu 25-34 yaş grubu arasında olan katılımcıların yüzde 54,4’ü borçlarının olduğunu söyledi.

Borçları iki yıldan önce bitmeyecek olan katılımcıların oranı ise yüzde 47.8 olarak belirlendi. Başka bir ifadeyle, Türkiye’de her iki kişiden biri, iki yıldan önce bitmeyecek borçlarını ödemeye çalışıyor. Öte yandan her seçmen kesiminden katılımcılar Türkiye’de yolsuzlukların son dönemde arttığı noktasında ortaklaştı.

Yolsuzluk artışı baskın

Ankette öne çıkan bazı sonuçlar şöyle:

* Ka­tı­lım­cı­la­rın yak­la­şık yüz­de 60’ı Tür­ki­ye­’nin AB üye­li­ği­ni des­tek­li­yor. Seç­men da­ğı­lı­mı­na gö­re bir süredir AB’ye sırtını dönen AKP’nin seçmen tabanı yüzde 58.58 oranında AB üyeliğini desteklerken, diğer partilerdeki oranlarsa şöyle: CHP-63,40, MHP-52,83, HDP-73,7, SP-41,67 ve BBP-44,44.

* Ka­tı­lım­cı­la­rın yüz­de 66,3’ü yol­suz­lu­ğun, yüz­de 78,1’iyse suç ora­nı­nın arttığını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 54,7’si de te­rö­rün son yıl­lar­da art­tı­ğı­nı sa­vu­nu­yor.

* AK­P’­ye oy ve­re­ce­ği­ni ifa­de eden ka­tı­lım­cı­la­rın yüz­de 38,54’ü ‘Yol­suz­luk art­tı­’ görüşünde. Bu seç­me­nin yüz­de 62,94’ü de suç oran­la­rı­nın art­tı­ğı­nı dü­şü­nü­yor.

* CHP’­yi ter­cih eden­le­rin yüz­de 89,42’si, MHP’­li­le­rin yüz­de 81,22’si, HDP seç­me­nin yüz­de 92,95’i son za­man­lar­da Tür­ki­ye­’de yol­suz­lu­ğun art­tı­ğı gö­rü­şün­de.

Uyuşturucu, IŞİD, terör kaygı başlıkları

* Toplam 21 fark­lı baş­lık­ta ele alı­nan ko­nu­lar içe­ri­sin­de 10 üze­rin­den or­ta­la­ma 8,4’lük de­ğer­le en çok uyuş­tu­ru­cu­dan kay­gı du­yulu­yor.

* Uyuş­tu­ru­cu­yu or­ta­la­ma 8,1 ile te­rör ey­lem­le­ri ve 8,0 ile PKK ta­kip edi­yor. Dör­dün­cü sı­ra­da ise 7,9 olan ay­nı de­ğer­le yol­suz­luk, IŞİD, iş­siz­li­ğin art­ma­sı ve ka­dı­na yö­ne­lik şid­det yer alı­yor.

* An­ke­te ka­tı­lan­la­rın yüz­de 89,7’si IŞİ­D’­i ‘te­rör ör­gü­tü­’ ola­rak ta­nım­lı­yor. Yüz­de 54’ü IŞİ­D’­ın Tür­ki­ye­’yi he­def alan şid­det ey­le­mi ya­pa­bi­le­ce­ği­ne ina­nı­yor.

* Her 4 ki­şi­den 3’ü  Suriye’ye yö­ne­lik as­ke­ri bir ope­ras­yo­na sı­cak bak­mı­yor.

* An­ke­te ka­tı­lan­la­rın yüz­de 64’ü, Türk as­ke­ri­nin IŞİ­D’­e kar­şı ka­ra­dan sı­nır öte­si ope­ras­yon­lar­da yer al­ma­sı­nı da is­te­mi­yor.

25 Nis 2015 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.