Doğu Türkistanlı mağdur ailelere destek vermek isteyen Mazlum-Der’e polis engeli

Mazlumder Ankara Şubesi , Çin Büyükelçiliği önünde eylem yapan Doğu Türkistanlı mağdur ailelere destek vermek amacıyla basın açıklaması yapmak isteyince polis engeline takıldı.

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan toplama kampı mağduru yakınları Doğu Türkistanlılar, Çin’in Ankara Büyükelçiliği önündeki eylemlerine devam ederken Mazlumder Ankara Şubesi , büyükelçilik önünde eylem yapan mağdur ailelere destek vermek amacıyla basın açıklaması yapmak isteyince polis engeline takıldı.

Doğu Türkistanlılar, Çin’in Ankara Büyükelçiliği önündeki eylemlerine devam ettirmek için bugün tekrar toplandı. Mazlumder Ankara yöneticileri de, Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin önünde aile nöbeti tutan toplama kampı mağduru yakınları Doğu Türkistanlılara, destek vermek amacıyla eylemcilerin yanına gitti. Güvenlik güçlerince Uygur ailelerinin yanına yaklaştırılmayan ve ailelerle konuşmalarına dahi müsaade edilmeyen güvenlik güçlerinin sert mukavemetine maruz kalan Mazlumder Ankara şube yöneticileri, gösteri ve yürüyüş haklarının engellenmesine tepki gösterdi.

Güvenlik güçlerinin anlamsız engellenmesine tepki gösteren Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı Osman Yurt ve Ankara Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz Ay Anayasanın “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” maddesini hatırlatarak, güvenlik güçlerine yaptıkları işin insan haklarına aykırı olduğunu söylediler.

Güvenlik güçleri ise, eylemin yasal olmadığını iddia ederek ailelerin mağduriyetlerini gündeme taşımak isteyen basın mensuplarına ve insan hakları aktivistlerine sert bir şekilde sözle ve fiili müdahalede bulundu.

Basın mensuplarının resim almasına ve kayıt yapmasına da müsaade etmediler.

Ayrıca, Mazlumder Ankara Şube yöneticisi Ayhan Demir’le tartışan güvenlik güçleri Demir’i gözaltına almakla tehdit ettiler.

 Yapılamayan Basın Açıklamasının Metni:

Doğu Türkistan'da Toplama Kampları ve Kültürel Soykırım Kabul Edilemez.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre  Çin hükümeti, Sincan Uygur Özerk bölgesinde yaşayan en az bir milyon Uygur’u  “Mesleki Eğitim Merkezi” adını verdiği “Toplama Kampları”nda tutmaktadır.

Uygurlar, başta din ve inanç özgürlüğü engelleri olmak üzere  keyfi tutuklamalar, zorla çalıştırma, faili meçhuller, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması, Uygurlara ait kültür ve mirasın yok edilmesi  gibi ağır insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Uluslararası raporlar Çin’in, özellikle son yıllarda, bölgenin Uygur Türklerine ait olduğu gerçeğini değiştirmek için bölgeye Çin nüfusunu taşıyarak nüfusu değiştirme politikası yürüttüğünü ifade etmektedir. Kamplara kapatılan Uygurlara, siyasi telkin programları düzenlenmekte, orantısız hapis cezaları verilmekte, istemsiz kürtaj uygulanmakta, doğum önleme çalışmaları düzenlemektedir.

"Toplama Kampları"nda Uygurlara ait inanç, kültür ve  kimliğin yok edilmesi yanında Çin Komünist Parti ideolojisinin zorla benimsetilmesi bir proje olarak uygulanmaktadır. İnsanlar burada herhangi bir yasal suçla suçlanmaksızın avukat tutmalarına müsaade edilmeksizin, süresi belli olmaksızın  kamplarda tutulmaktadır.

Mazlumder olarak!

* Çin hükümetini Uygurlar bölgesinde Sincan ve Çin genelinde din ve inanç özgürlükleri de dahil olmak üzere insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermeye,

* Sincan'da, Uygur Türkleri ve diğer Müslüman topluluklara mensup azınlıkları kitlesel keyfi tutuklamalardan,  serbest dolaşım haklarını kısıtlamaktan  insan hakları ve insanlık onuru ile bağdaşmayan bütün bu uygulamalardan vazgeçmeye

* “Toplama Kampları”nı Birleşmiş Milletler gözetimine açmaya davet ediyoruz.

* Bütün bu şartlar altında, Türkiye dahil Uygurların sığındığı ülkelerden Çin'e iade edilmesi durumunda adil yargılanma hakkından mahrum olarak, İdam, işkence ve hapis cezası ile karşı karşıya kalacaklarını bir kez daha hatırlatırız, Uygurların iade edilmemesi gerektiğini yüksek sesle ifade ediyoruz.

* Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini de Uygurların yaşadıkları sorunlara daha duyarlı olmaya, Birleşmiş Milletler ve uluslararası platformlarda yaşanan insan hakları ihlallerini daha sık dile getirmeye çağırıyoruz.

Mazlumder Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

Kaynak: Her Taraf

10 Şub 2021 - 14:48 - Türkiyegöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.