Muammer Bilgiç: Müslümanlar tek millettir; Türk'e helal olup da Kürt'e haram olan nedir?

Araştırmacı-yazar Muammer Bilgiç, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden ırk ve milliyetçilik meselesi hakkında bir takım açıklamalarda bulundu.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Araştırmacı-yazar Muammer Bilgiç, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden ırk ve milliyetçilik meselesi hakkında bir takım açıklamalarda bulundu.

Bilgiç'in bahsi geçen açıklamaları şu şekilde:

- Müslümanlar farklı renklerden, farklı ırklardan, farklı uluslardan, farklı dillerden, farklı ülkelerde farklı bayraklar altında yaşayan tek bir millettirler.

- Kimse annesini, babasını, doğduğu beldeyi, anadilini, rengini, ırkını seçememiştir. insanlar seçemedikleri özellikler yüzünden iyi ya da kötü olmazlar. İnsanları iyi ya da kötü yapan kalıtımları değil davranışlarıdır.

- Bütün Ermeniler Peygamber torunudur. Bütün siyahilerin kemikleri beyazdır. Bütün Ruslar metanefroz tip böbreğe sahiptir. Ayrıca İngilizce konuşan bütün insanlar İngiliz değildir.

- Vatan ya da yurt kavramı ilk insanlar tarafından kullanıldımı, bilmiyorum ama bugünkü kullanıldığı anlamda ilk peygamberin ve ilk insanların vatanı tüm yeryüzüydü. Ne sınır vardı ne de pasaport.

- İnsanlar çıkarları etrafında oluşturdukları kanaatleri çağlar boyunca yine çıkarları ekseninde koruyarak ya da değiştirerek klanlara ayrıldılar. Yeryüzünü bölük pörçük ettiler. Her bölünmeye, her bölünmüşlüğe pekiştirci bir kutsallık kattılar.

- Arap, Türk, Arnavut, Malay, Boşnak ya da Kürt ulus kimliklerinin bileşenlerinden biri sayılan İslam ile farklı uluslardan olmayı iyilik, kötülük, seçilmişlik gibi bir ayrıcalık saymayan islam aynı olmasa gerektir.

- İslamı ulus kimliğinin bileşenlerinden biri olarak gördükleri halde "Müslümanlar kardeştir" diyenlerin hem kardeşlik hem de hak ve adalet söylemlerinin içi boştur.

- Türk'e helal olup da Kürt'e haram olan nedir? Arap'a helal olup da Farisi'ye haram olan nedir?

- Bir ulusa hak gördüğünü diğer uluslara hak görmeyen bir kimlik mevcut Tevrat'taki seçilmiş ulus inancının tezahürüdür.

- Müslüman oluş Müslüman olmayanlarla da hak ve adalet ekseninde barış içerisinde birlikte yaşamayı mümkün kılar. Ancak zalimler alnı secdeli de olsalar zalimdirler, onların zulmüne engel olmayı organize etmek yine müslümanların bir yükümlülüğüdür.

28 Oca 2019 - 01:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.