Abdulbari Atvan: Suudi Prens Ahmed bin Abdülaziz niçin aniden Riyad’a döndü? (Tercüme-Makale)

Ortadoğu uzmanı gazeteci-yazar Abdulbari Atvan, Riyad'daki son gelişmelerle ilgili bir yazı kaleme aldı.

İslâmî Analiz/Tercüme-Makale

Ortadoğu uzmanı gazeteci-yazar Abdulbari Atvan, "Prens Ahmed bin Abdülaziz niçin aniden Riyad’a döndü? Prensin tahta geçmesi ya da veliaht olması mı planlanıyor? Riyad’a döndükten sonra Kral Sel man’la bir araya geldi mi? Trump yönetimi Ahmed bin Abdülaziz’i nasıl değerlendiriyor?" soruları çerçevesinde bir yazı kaleme aldı.

Söz konusu yazıyı Sena Gürler’in tercümesiyle İslamî Analiz okuyucularının istifadesine sunuyoruz: 

Suud’un eski İçişleri Bakanı Prens Ahmed bin Abdülaziz’in, özellikle de sürgünde olduğu İngiltere’deki evinin önünde Suud hanedanını protesto etmek üzere toplanan protestoculara hitaben “Suud hanedanını değil Yemen savaşının sorumlularını kınayın” demesi üzerine ortaya çıkan tartışmaların gölgesinde Riyad’a geri dönmesi, Suud hanedandaki taht mücadelesinin yeni bir boyut kazanacağı yönündeki ihtimalleri gündeme getirdi.

Prens Ahmed Cemal Kaşıkçı olayı yaşanmadan önce İngiltere’den ayrılmıştı. Nitekim Prens Ahmed’in Suud’a geri dönüş yapması da beklenmiyordu. Bu geri dönüşün ardından Suud bu suçun işlendiğini, 18 kişinin bu suçtan ötürü şüpheli bulunduğunu açıkladı.

Babasının rahatsızlığı dolayısıyla hali hazırda Suud’u yöneten Prens Muhammed bin Selman, Suud hanedanına mensup olsun ya da olmasın muhaliflerine ya da kendisine biat etmeyenlere karşı asla hoşgörü tavrını takınmadı.  Şu anda aralarında prenslerin de bulunduğu 1500 kişinin bu sebepten ötürü parmaklıklar ardında olduğu biliniyor. Bu yüzden kendisine biat etmemiş olan amcası Prens Ahmed’i Suud’a dönüşü esnasında karşılamaya gelenlerin arasında Muhammed bin Selman’ın yer alması dikkat çekici oldu.

*

Londra’da ikamet eden Suudlu güvenilir bir kaynak, Prens Ahmed bin Abdülaziz’in aslında uzun bir süre Londra’da ikamet etmek niyetinde olduğunu, Kaşıkçı suikastından üç hafta sonra aniden geri dönmesinin Amerika ve İngiltere’nin Suud’da “beyaz darbe” yaparak gerçekleştirdikleri bir düzenleme olmadan mümkün olamayacağını ifade etti.

Prens Ahmed’in Londra’da iken Amerikalı ve İngiltereli yetkililerle yaptığı telefon görüşmelerinin, özelikle de Biat Heyetinin Başkan Yardımcılığı koltuğunda oturan Prens Talal bin Abdülaziz ya da eski Veliaht Mukrin bin Abdülaziz ile yaptığı görüşmelerin içeriğini tahmin etmek çok da kolay değil… Kral Selman Kral Abdullah’ın vasiyetine rağmen kraliyet tahtın oturur oturmaz Mukrin bin Abdülaziz’i görevinden azletmişti.

2015 yılının başlarında Kral Selman tahta geçtikten sonra çok kısa bir süre içerisinde kardeşleri Prens Mukrin ve Prens Muhammed bin Nayef’i veliahtlık görevlerinden azletmiş ve yerlerine oğlu Muhammed bin Selman’ı geçirmişti. Bu bağlamda önümüzdeki haftalarda benzeri bir hareketlilikle karşılaşma olasılığımız çok da düşük gözükmüyor.

Bu noktada üzerinde durulması gereken birkaç nokta var:

Birincisi; şayet Prens Ahmed bin Abdülaziz’e yeni bir görev verilecekse o görev ne olacak? Tahta mı geçecek yoksa veliaht mı olacak? Eğer tahta geçecekse veliahdı kim olacak?

İkincisi; Prens Ahmed Muhammed bin Selman’la bir araya geldi mi gelmedi mi? Bu hususta görüştüğü yönünde iddialar olsa da aksini söyleyenler de var.

Üçüncüsü; Trump yönetimi Prens Ahmed bin Abdülaziz karşısında nasıl bir tavra sahip? Onu kral ya da veliaht olarak tanıdı mı?

Dördüncüsü; Suud’un Washington’daki büyükelçisi Prens Halid bin Selman’a verilecek olan görev ne olacak? Kendisi yakın bir zamana kadar Adil El-Cübeyr’in yerine geçip Dışişleri Bakanı olmaya aday idi. Şayet Kral Selman’ın yerine Muhammed geçerse o da veliaht pozisyonuna yükselir mi?

*

Herkes tarafından çok da bilinmeyen ve üzerinde durulması gereken bir husus var. Prens Ahmed bin Abdülaziz, Suud hanedanında içişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde de diğer görevleri esnasında da hiçbir zaman Washington’ı ziyaret etmedi. Kendisini İçişleri Bakanlığındaki görevi esnasında defalarca kere ziyaret etmiş olan Suudlu bir arkadaşım Prens Ahmed’in hiçbir zaman Amerikalı herhangi bir yetkili ile bir araya gelmediğini, genellikle güvenlikle ilgili meselelerden sorumlu olan Muhammed bin Nayef’in Amerika ile ilişkileri yürüttüğünü ve ikisi arasında büyük bir anlaşmazlığın söz konusu olduğunu ifade etti.

Suud hanedanı daima iç meselelerini çözme yolunda ketum olmayı tercih ediyor. Bu tür meseleler de genellikle tahminler ya da sızdırılan bilgiler üzerinden öğreniliyor. Bu nedenle de kararların büyük çoğunluğu aniden hiçbir ön hazırlık olmadan alınıyor.

Son olarak ABD’nin ve Trump yönetiminin Suud’la ilişkisi bağlamında üzerinde durduğu asıl mesele silah anlaşmalarının devam etmesi… Bu hususta da Suud hanedanına mensup prensler arasında anlaşmazlık olduğuna inanıyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi Amerika anlaşmaları sunar ve bu anlaşmaları kabul ettirmek için azınlıkları kışkırtma ve muhalifleri üzerinden ülkeleri bölme silahını kullanır.

Kaşıkçı suikastının yansımaları yeni sürprizlerle birlikte devam edecek. Henüz yolun başındayız.

05 Kas 2018 - 01:00 - Suudi Arabistan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.