Gazze Direnişi, Füzelerini Nasıl Üretti? İran, Suriye ve Hizbullah’ın Yardımı! (Özel Haber)

El-Ahbar gazetesinde Kasım Kasım, Yusuf Faris ve Abdurrahman Nassar imzalarıyla yayınlanan “Gazze: Direniş, İran, Suriye ve Hizbullah’ın Yardımlarıyla Kendi Füzelerini Nasıl Üretti?” başlıklı yazıda süreç ile ilgili detay bilgilere yer veriliyor.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

“İhtiyaç, icadın anasıdır. Direniş, İsrail’e karşı en son savaşında en büyük başarılarını sergiledi. Gazze (direnişinin), arkasındaki İran, Suriye ve Hizbullah ile birlikte Gazze’nin karadan ve denizden abluka altına alınacağı günün geleceğini önceden sezdiğini söylersek abartmış olmayız. Bugün Mısır ve İsrail, Gazze’nin kara suları üzerinde yasak bölge kurmanın yanı sıra Gazze’nin güneyinde tampon bölge oluşturarak, hatta bölgede suyla doldurulmuş hendekler kazarak İran çöllerinden Akdeniz’e kaçırılan roketlerin önünü alabilmek için ortak çabalarını yoğunlaştırmış durumdalar.”

El-Ahbar gazetesinde Kasım Kasım, Yusuf Faris ve Abdurrahman Nassar imzalarıyla yayınlanan “Gazze: Direniş, İran, Suriye ve Hizbullah’ın Yardımlarıyla Kendi Füzelerini Nasıl Üretti?” başlıklı yazıda süreç ile ilgili detay bilgilere yer veriliyor.

Yazıda 2012 yılından önce Gazze’den İran’a giden direniş askerlerine Şam yönetimi tarafından özel imkânlar sunulduğu, ülkeye pasaportsuz giriş-çıkış yapmalarına ve aynı gün içerisinde istedikleri uçakta yer ayırtabilmelerine olanak tanındığı belirtilerek İran yolculuğunun Suriye üzerinden kolaylaştırıldığı belirtiliyor.

Yazıda Gazzeli direnişçilerden biri olan Ebu Cihad’ın ağzından “İran’da hem sıcak çatışma taktikleri eğitimi hem de teorik savaş eğitimi aldıkları” aktarılıyor. Ebu Cihad, bazen aylar süren Tahran programlarında Gazze coğrafyasına benzetilerek özel olarak kurulmuş bölgelerde çok ciddi tatbikatlar gerçekleştirdiklerini ve ürettikleri roketlerin deneme atışlarını bile yaptıklarını söylüyor. Üretilen roketlerin menzilinin ölçülmesi ve sebep olduğu hasar tespitinin yapılabilmesi noktasında ise, tasarımı Devrim Muhafızları tarafından üretimi ise İran Hava Endüstrisi tarafından yapılan “Şehid” helikopterlerinin kullanıldığını ifade ediyor, Ebu Cihad.

Gazzeli direnişçilerin saha eğitimini yalnızca İran’da değil; Suriye’de de aldıklarının ifade edildiği yazıda; yapılan roket denemelerinden bir tanesinde Suriye ordusuna ait askeri bir yatakhaneye bir roket düştüğü ve Suriye askerlerinin yaralanmasına sebep olduğu bildiriliyor.

İslami Direniş Hareketi Hamas’ın askeri kanadı el-Kassam Tugayları’nın ilk füzelerini 2001 yılı sonu itibariyle üretmeye başladığı bilgisinin yer aldığı yazı, 2005 yılında Siyonist düşmanın Gazze’den çekilmesiyle birlikte güneydeki Mısır sınırından daha iyi füzelerin yapımı için uygun materyallerin Gazze’ye sokulmaya başlandığını aktarıyor. O tarihten itibaren İran ve Hizbullah’ın Filistin direnişinin füze kapasitesini ve menzilini geliştirebilmek için her daim yardım ve destek hali içerisinde olduğu belirtiliyor. Gazze’den Lübnan’a geçen savaşçıların oradaki direniş grubu ile birlikte Gazze’ye daha çok silah ve askeri ekipmanın sokulması için çalışmaya başlaması ile birlikte ise artık yeni bir aşamaya girildiği ifade ediliyor. Gazete, bu noktadaki en bilinen metodun Gazze sahilinden çok uzaklara demirleyen silah yüklü gemilerin, özel ekipmanlarla donatılmış yüklerini doğrudan denize boşaltmaları ve önceden ölçümü yapılmış denizdeki dip akıntısı sayesinde bu yüklerin, Gazze’ye sahiline kadar yaklaştırılması ve gece operasyonları ile dalgıç biriminin bu silahları karaya çıkartmaları olduğunu aktarıyor. Üst düzey bir Hamas yetkilisine dayandırılan bir başka bilgide ise diğer rotanın Sudan üzerinden Mısır, tüneller aracılığı ile Gazze olduğu ifade ediliyor.

Yazıda, İranlıların bir süre sonra silah kaçırma işleminde bazı zorluklar yaşandığını fark ettikleri ve büyük füzelerin bu yollarla Gazze’ye sokulamadığını gördükleri ifade ediliyor. Bunun üzerine İran Devrim Muhafızları’nın, demonte edilebilen Fecr-5 füzelerini geliştirdikleri ve Gazze’ye ulaştıktan sonra bu füzelerin orada yeniden monte edilerek kullanıma hazır hale geldikleri belirtiliyor. Gazetenin aktardığına göre, Fecr-5 füzeleri, Gazze’ye ilk olarak 2011 yılında sokuldu ve direnişin Tel Aviv’i ilk defa vurduğu 2012’deki “Siccil Taşı/Mavi Gökyüzü” operasyonlarında kullanıldı; hatta o dönemde İsrail İran Devrim Muhafızları’nı Gazze’ye füze göndermekle suçlamış, Devrim Muhafızları Komutanı Muhahammed Ali Caferi de bu iddiayı doğrulayarak Gazze’ye Fecr füze sistemleri dışında da yardım ve destek verme çabası içinde olduklarını ilan etmişti.

Gazzeli Ebu Cihad’ın sözlerine yer veren el-Ahbar gazetesi, İran Devrim Muhafızları’nın bir süre sonra Gazze’de mevcut olan sanayi malzemelerinin füzelere uygunluğunu tespit ettiğini ve üretimin Gazze’de gerçekleştirilmesi için kendilerine İran’da füze yapım eğitimi verildiğini söylediğini aktarıyor. Ebu Cihad, Gazze’deki hammaddelere benzer maddelerden yapılan füzelerin ilk üretimlerini İran’da yaptıklarını ve test ettiklerini söylüyor.

“Hüsnü Mübarek’in “Altın Çağı””

Gazeteye göre, İslami Cihad’ın önde gelen kaynaklarının aktardığı bilgide Gazze’ye ulaşan ve 2012 ile 2014 savaşlarında kullanılan silahların büyük çoğunluğu Hüsnü Mübarek döneminde özellikle de 2011 ve 2012’de Gazze’ye sokulduğu ifade ediliyor. Bu süreçte Mısır’ın Sina’daki kaçakçılığa göz yumduğu ve buradaki kabilelerin çok yüksek meblağlar karşılığında Gazze’ye silah sokulmasına yardım ettikleri belirtiliyor. Gazete bu hususta bir Hamas yetkilisinin de o dönemde yaşananlara ilişkin Mısırlı yetkililerin direnişçilere bazı belirli ve sayılı günlerde bedelsiz silah geçişi sağlamak için yardımcı olduklarını söylediğini aktarıyor. Gazete, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi dönemine gelindiğinde ise Siccil Taşı/Mavi Gökyüzü operasyonlarında (2012) kullanılan Fecr roketlerinin ilk defa onun döneminde kayda değer bir geçiş sağladığını yazıyor. Gazete, Filistinli kaynakların, Mursi döneminde Gazze’ye silah sokma işinin Mübarek döneminden daha zor olduğunu buna mukabil Gazzeli direnişçilerin Gazze dışında eğitim almaları için dışarıya çıkmaları noktasında olağanüstü kolaylıklar sağladığını söylediğini aktarıyor. Buna göre Mursi, Gazzeli direnişçilere özel kartlar dağıtmış ve güvenlik güçlerinin bu karta sahip kişilere hiçbir müdahalede bulunmaması gerektiğini tembihlemişti.

Yazıda 2012 savaşından sonra Siyonist düşmanın Gazze’ye silah taşıyan rotaları keşfettiğini ve sık sık bu rota üzerindeki silah ve füze depolarını bombalamaya başladığı ifade ediliyor. Gazete, 2012'de Sudan’da Gazze’ye gitmek üzere yola çıktığı söylenen bir yük konvoyunun İsrail uçakları tarafından bombalanması sonrasında ise İran tarafının, bu füzelerin/silahların Gazze’de üretilmeye başlanması noktasında harekete geçtiğini aktarıyor.

Yazıda şöyle deniyor: “Bu amaç doğrultusunda Tahran, Hizbullah ile birlikte Gazze’de roket üretim tesislerinin kurulması için Gazzeli direnişçilere yönelik özel bir eğitim programı hazırladı. 2014’teki “Yenilmiş Ekin/Kurşundan Eritilmiş Saflar” operasyonlarında ise İran’da aylar süren eğitim çalışmalarının meyvesini ne denli vermiş olduğu kanıtlanmış oldu. Direniş, bu savaş boyunca ve sonrasında yaptığı açıklamalarda “yerel üretim” tabirini sıkça kullandı.

İranlılar, direniş tarafından ateşlenen füzelerin yerel yapım olduğu hususunu reddetmediler. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, konuyla ilgili açıklamasında İran Devrim Muhafızlarının Filistinlilere füze üretim teknolojisi imkânı sunduğunu söyledi.”

Gazetede, İslami Cihad kaynaklarına dayandırarak aktardığı bilgide ise İran’ın Kassam Tugayları’na belli hedefler çerçevesinde 3 adet Ebabil insansız hava aracı verdiğini fakat bu uçakların zaten deklare edildiği üzere düştüğü belirtiliyor.

Filistin direnişinin önde gelen isimlerinin yerel yapım füzeler ile ilgili açıklamalarına yer veren gazete, bir liderin “Yerel yapım füzeler, kaçakçılıkla gelenler kadar güçlü özelliklere sahip ama daha ucuza mal ediliyorlar. Örneğin, Tel Aviv’i vuran yerel yapım bir füzenin bedeli 5000$ ise, kaçak yollar üzerinden Gazze’ye sokulan aynı tip ve menzildeki bir füzenin bedeli 15000$’a kadar çıkabiliyor” dediğini aktarıyor ve 107mm kısa menzilli füzeler için de 110$’a 800$ karşılaştırmasını yapıyor.

El-Ahbar gazetesindeki yazıda dikkat çeken bir diğer bölüm ise füze üretim tesislerinden füze rampalarına füzelerin taşınmasının sorun teşkil etmesi; zira habere göre, füze rampalarının yerini yalnızca ateşleme biriminde görevli olan direnişçiler biliyor. Öyle ki üretimi yapanlar dahi ateşleme rampalarının yerini bilmiyor.

Yazı, İran, Hizbullah ve Suriye’nin bu savaştan sonra Gazze’deki direnişin nelere daha ihtiyaç duyduğunun tespitini yaptığı ve savaştan sonra Gazze’deki silahlı direnişe çok büyük maddi destek gönderdiği bilgisi ile son buluyor.

01 Kas 2014 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.