İsmail Heniyye Beyrut’ta Konuştu: Siyonist düşmanı asla tanımayacağız; direnişin silahından vazgeçmeyeceğiz! Lübnan direnişinin yanındayız! (Video-Haber)

Merkezi Beyrut’ta bulunan “Uluslararası Filistin’e Geri Dönüş” Platformu tarafından organize edilen ve yaklaşık 30 farklı ülkeden katılımın sağlandığı “Filistin’le Dayanışma Programı“nın son oturumunda video-konferans yoluyla konuşan Gazze’deki eski Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye, “Diren

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Merkezi Beyrut’ta bulunan “Uluslararası Filistin’e Geri Dönüş” Platformu tarafından organize edilen ve yaklaşık 30 farklı ülkeden katılımın sağlandığı “Filistin’le Dayanışma Programı“nın son oturumunda video-konferans yoluyla konuşan Gazze’deki eski Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye, “Direniş seçeneği Siyonist düşmanın planlarının bozulmasında stratejik bir seçenektir” dedi.

“Gazze’den, mübarek Filistin topraklarından ve Kudüs’ten sizleri selamlıyorum. Filistin’e Geri Dönüş Platformu’nu, değerli katılımcıları ve direnişin başkenti Beyrut’u ve halkını selamlıyorum. Filistinli konuşmacıların ve değerli bazı kardeşlerimizin özellikle de Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım’ın, İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ramazan Abdullah Şallah’ın ve Filistin Devleti’nin başkenti olan Kudüs’ten gelen bazı isimlerin bu oturuma katılımlarından dolayı duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum” diyerek sözlerine başlayan Heniyye, Filistin halkının Filistin’den ve haklarından (en önemlisi de Filistin’e geri dönüş hakkından) vazgeçmeyen bir halk olduğunu vurgulayarak  “Filistin halkıyla dayanışma; Gazze’nin, esirlerin ve işgalin sona ermesinin yanında olmak demektir” ifadelerini kullandı.

Gazze’nin siyasi, askeri ve iktisadi bir savaşa maruz kaldığına işaret eden Heniyye, “Bu savaşın hedefi, Filistin halkını direnişten koparmaktı. Gazze savaşında İsrail’i tanımamız hedeflendi. Ancak biz İsrail’i tanımadık ve tanımayacağız. Direnişin silahından vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Direniş gruplarının bütün kuşatmalara rağmen gücünü muhafaza ettiğinin ve kendisini 51 gün boyunca ortaya koyduğu direnişle ispatladığının altını çizen Heniyye, “Siyonist düşman, Gazze Savaşı’nda hiçbir hedefine ulaşamadı. Direniş seçeneğinin, Siyonist düşmanın planlarının durdurulmasında stratejik bir seçenek olduğunu bir kez daha vurguluyoruz” dedi.

Direnişin gücünün, direniş grupları arasındaki koordinasyonla en üst seviyede tutulduğunu söyleyen Heniyye “Direniş, sahada olduğu gibi dolaylı müzakerelerde de birliğini korudu. Filistin’deki direniş grupları, ümmetin ana davası olan Filistin davası için birlik içerisinde hareket ediyor” dedi.

“Direniş; denizden, havadan ve karadan rüştünü ispatlamıştır” diyen Heniyye son Gazze Savaşı’nın Siyonistlerin burnunu sürttüğünü ve onları geri çekilmeye mecbur bıraktığını vurguladı.

Hizbullah’ın, Lübnan’ın, Türkiye’nin, Katar’ın, İran’ın ve Tunus’un son savaşta yanlarında yer aldığına da dikkat çeken Heniyye, Siyonist rejim karşısında tüm sahalarda oluşturulan birlikteliğin zaferin en önemli sebeplerinden biri olduğunu ifade etti.

Gazze’nin yeniden imarının ve Filistin halkının elde ettiği zaferin meyvelerini toplamasının engellenmeye çalışıldığına dikkat çeken Heniyye, tüm Müslümanlara ve özgürlük savaşçılarına “Gazze’deki ambargoyu kırmak için çaba gösterin” çağrısında bulundu.

Son olarak; “Çeşitli hareketlenmelere sahne olan bu bölgede Filistin davasının tasfiye edilmeye çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz. Ve biz bugün direnişin başkentindeyiz, Lübnan’dayız. Güney Lübnan’ı bağımsızlaştıran ve 2006 yılında düşmanları bozguna uğratan direnişin(Hizbullah’ın) yanındayız. Direnişin silahı her türlü yıldırma girişimlerine rağmen sağlam kalmaya, Kudüs için, Filistin için işgalcilere meydan okumaya devam edecektir” diyen Heniyye, tüm katılımcıları “Kanlarıyla Gazze topraklarını sulayan şehitler” adına selamladı.

Heniyye’nin açıklamasından önemli satır başları şöyle:  

İsrail artık bütün kırmızıçizgileri aşmış durumda. Artık sadece Kudüs’ün zamansal ve mekânsal olarak bölünmesinden bahsetmiyor.

Biz Siyonist düşmanın sabitelerimizi ve Kudüs’teki tarihi, dini ve siyasi gerçeklerimizi değiştirmesine izin vermeyeceğiz.

Biz Filistin’e geri dönüşün engellenmesi için büyük komplolara maruz kalıyoruz.

Filistin’e dönüş hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz. Dönüşümüz sadece Filistin’edir.

İster Başkan olsun ister örgüt olsun, hiç kimse Filistin’e dönüş hakkımızı elimizden alamaz.

Filistin halkına kucak açan Arap kardeşlerimize, özellikle de Lübnan’a teşekkür ediyoruz.

Lübnan’ın güvenliği bizim güvenliğimizdir. Lübnan’ın istikrarı maslahatımızdır.

Sabitelerimize bağlı kalacağız ve direnişle birlikte olacağız. Asla işgal rejimini tanımayacağız."

04 Ara 2014 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.