Müslüman halkımızın Özgür Kudüs’e armağanı: Mavi Marmara şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz!

Siyonist İsrail'in 11 yıl önce "Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük" sloganıyla yola çıkan yardım filosuna düzenlediği saldırıda, farklı ülke ve inançlardan yaklaşık 600 yolcu, uluslararası sularda alıkonularak alçakça muameleye maruz kaldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Siyonist İsrail'in 11 yıl önce "Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük" sloganıyla yola çıkan yardım filosuna düzenlediği saldırıda, farklı ülke ve inançlardan yaklaşık 600 yolcu, uluslararası sularda alıkonularak alçakça muameleye maruz kaldı.

İsrail'in, Gazze'ye insani yardım götüren ve "Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük" sloganıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010'da düzenlediği saldırının üzerinden 11 yıl geçti.

Terör rejimi İsrail'in ambargo ve abluka altında tuttuğu Gazze halkına yardım etmek ve bölgede yaşanan insani drama dikkati çekmek için İHH İnsani Yardım Vakfı ile Free Gaza Movement ve Viva Palestina'nın aralarında bulunduğu uluslararası insani yardım kuruluşları tarafından 2010'da yardım kampanyası başlatıldı.

"Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük" sloganıyla düzenlenen kampanyaya binlerce sivil toplum kuruluşu ve aktivist destek verdi.

Kampanya kapsamında Türkiye'den yapılan bağışlarla alınan ilaç, tıbbi malzeme, çimento, demir, oyuncak, çocuk oyun parkı ve okul gereçleriyle Defne Y, Gazze 1 ve Mavi Marmara gemileri, İstanbul'dan 22 Mayıs 2010'da yola çıktı.

Sarayburnu Limanı'ndan Gazze'ye sevgi gösterisiyle uğurlanan Mavi Marmara gemisi, daha sonra 34'ü yabancı 50 gazetecinin de aralarında bulunduğu 32 ülke ve çeşitli inançlardan 560 yolcusunu Antalya'nın Kepez Limanı'ndan alarak, 28 Mayıs 2010'da saat 00.30'da buradan ayrıldı.

Akdeniz'de yol almaya başlayan Mavi Marmara gemisi, Kıbrıs'ın 30 mil güneyinde uluslararası sularda diğer ülkelerden yola çıkan 5 gemiyle buluştu. Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren gemiler, 30 Mayıs 2010'da Gazze'ye doğru hareket etti. 30 Mayıs gecesi ve 31 Mayıs gece yarısından sonra Mavi Marmara gemisine telsiz üzerinden tehdit mesajları gönderen İsrail Ordusu, filoda bulunan gemilere havadan ve denizden tacizde bulundu.

Sabaha karşı filoya saldırıya başlayan İsrail komandoları, helikopterler ve zodyak botlardan Mavi Marmara gemisindeki sivillere önce sis ve ses bombaları attı, ardından hedef gözetmeksizin ateş açtı.

İsrail askerleri tarafından açılan ateşle 9 Türk yardım gönüllüsü şehit oldu, 50'den fazla gönüllü de yaralandı. Başından vurulan aktivist Uğur Süleyman Söylemez'in 4 yıl bitkisel hayatta kaldıktan sonra vefat etmesiyle de şehit sayısı 10'a yükseldi.

İHH İnsani Yardım Vakfında basın danışmanı olarak çalışan Cevdet Kılıçlar saldırı anını fotoğraflarken, 19 yaşındaki aktivist Furkan Doğan da kamerayla kayıt alırken helikopterden açılan ateşle başlarından ve göğüslerinden vurularak şehit oldu.

Fahri Yaldız’ın Annesinden Duygulandıran Sözler

Siyonist işgalcilerin Mavi Marmara Gemisi'ne düzenlediği saldırıda şehit olan Fahri Yaldız’ın annesi Zeliha Yaldız, İLKHA'ya yaptığı açıklamada “Onlar öyle sanıyor ki bizler davamızdan vazgeçmişiz. Ben davamdan asla vazgeçmedim, vazgeçmem de. Ey işgalci siyonist senin sonun gelmeyene kadar senin peşini bırakmayacağım. Sakın, zannetme ki Müslümanlar, şehitlerin anneleri, babaları, eşleri, kardeşleri seni olduğun halde bırakacak senin sonun gelmeyen kadar davalarından asla vazgeçmeyecekler. Ben en son oğlum da şehit olsa, asla işgalcilerle olan mücadelemizden vazgeçmeyeceğim.” ifadelerini kullandı.

İşgalci siyonistlerin Mavi Marmara Gemisi'ne düzenlediği saldırıda şehit olan Fahri Yaldız’ın annesi oğlunun şehadet yıl dönümünde duygularını anlattı. Şehit Fahri Yaldız'ın Filistin’deki mazlumlar ve Mavi Marmara'da yer almak için çok çaba harcadığını söyleyen acılı anne Zeliha Yaldız, oğlunun şehadete giden öyküsünün ardında Filistin ve Kudüs sevdası olduğunu belirtti.

"BU OYUNLAR YARIN SİZİN BAŞINIZDA PATLAYACAK VE YOK OLACAKSINIZ"

İşgalci siyonistlerin ABD ile birlikte Müslümanların başına kurduğu tuzakların kendi başlarına geçeceğini belirten Yaldız, "Müslümanlar bundan 11 sene önce Siyonistler Mavi Marmara Gemisi'ne saldırdığı zaman, birlik ve beraberlik içerisinde ayağı kalksalardı işgalciler bugün Filistinli Müslümanlara bu zulmü yapamazdı. Müslümanlar 11 yıl önce bu günleri ön görmediğinden sesini yükselmedi. Müslümanlar sana karşı birlik içerisinde hareket etseydi ey siyonist kâfir, melun Yahudiler bugün bu yaptıklarına cesaret edemezdin. ABD ile birlikte Müslümanların başına çevirdiğiniz bu oyunlar yarın sizin başınızda patlayacak ve yok olacaksınız." dedi.

"SİYONİST KÂFİRLERİN YOK OLACAĞI GÜNLER YAKINDIR"

Dünyanın başına bela olan Siyonistleri Kur'an-ı kerimde yok olacağına dair ayetlerin olduğunu vurgulayan Yaldız, "Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de sizin yok olacağınızı bildiriyor. Siyonist kâfirlerin yok olacağı günler yakındır. Sizler bu şekilde İslam ümmetine ve insanlığa karşı horozlanıyor ve güçlü olduğunuzu söylüyorsunuz, gücünüz bir tavuğun gücü kadar yoktur. Ama Müslümanların şimdiye kadar birbirlerinden ayrı olmasından dolayı böyle palazlandın. Filistin ve Kudüs özgür olmayana kadar bizlerde özgür olmayacağız. Çünkü bizim kanımız onların kanına karışmıştır. Sen 10 Müslümanı şehit ettin bunun sana kar alacağını mı sandın? Siyonistler ne de olsa biz Müslümanları şehit ediyoruz kimse bize bir şey demiyor, düşüncesiyle Müslümanlara saldırmaya devam ediyor. Mavi Marmara Gemisi'ne saldırı yapıldığı zaman Müslümanlar ayaklansaydı şimdi işgalci Siyonist bu hadsizliğe cesaret edemezdi." ifadelerini kullandı.

"DAVAMDAN ASLA VAZGEÇMEDİM, VAZGEÇMEM DE"

Onlar öyle sanıyor ki bizler davamızdan vazgeçmişiz. Ben davamdan asla vazgeçmedim, vazgeçmem de. Ey işgalci siyonist senin sonun gelmeyene kadar senin peşini bırakmayacağım. Sakın, zannetme ki Müslümanlar, şehitlerin anneleri, babaları, eşleri, kardeşleri seni olduğun halde bırakacak senin sonun gelmeyen kadar davalarından asla vazgeçmeyecekler. Ben en son oğlum da şehit olsa, asla işgalcilerle olan mücadelemizden vazgeçmeyeceğim. Ey siyonist israil sen bunu böyle bil, bil, bil… Ey şerefsiz dümbük, namusuz, alçak işgalci siyonistler, Müslümanların seninle ticari ilişkileri kesmeleri gerekiyor ama Müslümanlar bunu yapmıyor. Bugün Müslümanlar seninle ticareti kesip, ürünlerini boykot etse sen Müslümanlara köpek gibi yalvaracaksın." şeklinde konuştu.

"BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE HAREKET EDİN, KUDÜS DAVASINDAN VAZGEÇMEYİN"

Müslümanların vahdeti oluşturup Kudüs'e sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Yaldız, "Ey Müslümanlar, bağırıp çağıyorsunuz ama bağırıp çağırmakla olmaz. Hep birlik ve beraberlik olun Kudüs'ü özgürlüğüne kavuşturun.  Kudüs'e sahip çıkın Filistinli kardeşlerimize yazıktır, onların çocukları hep şehit oldu. Yüzlerce sivil Müslüman şehit oldu bunların onlarcası çocuktu. Siyonist işgalci, sen her zaman merhametsizlik, imansızlık ve dinsizlik yapıyorsun. Ey İslam ümmetinin liderleri, Müslümanlar sizlere sesleniyorum: Ey kardeşlerim, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edin, Kudüs davasından vazgeçmeyin." dedi.

"BU DAVA ÖYLE KÜÇÜK BİR DAVA DEĞİLDİR"

Kudüs ve Mescid-i Aksa davasının basit ve sırdan bir dav olmadığına vurgu yapan anne Yaldız şöyle devam etti: Bu dava öyle küçük bir dava değildir. Kadir Gecesi'nde Müslümanlar yapılan saldırılara nasıl dayandı ve bu kadar şehit verildi? O siyonist zalimler kendilerine ses çıkaracak olmayınca saldırılar karşısında sevindiler. Onlar 'Eğer Müslümanlar var olsaydı üzerimiz de uçakları gezdirirlerdi.' dediler. Böyle Müslümanlık olmaz gelin kardeş olalım, birlikte hareket edelim. Hazreti Ömer, Hazreti Osman ve Hazreti Ali gibi sahabeler Müslümanların vahdeti ve insanların kurtuluşu için nasıl canlarını verdiyse günümüz Müslümanlarında öyle hareket etmesi gerekiyor.

"OĞLUM FAHRİ SAMİMİ BİR MÜSLÜMANDI, FİLİSTİN VE MESCİD-İ AKSA İÇİN CANINI VERDİ"

Oğlu Fahri Yaldız'ın bir Filistin sevdalı Müslüman olduğuna dikkat çeken anne Zeliha Yaldız, "Oğlum Fahri samimi bir Müslümandı, Filistin ve Mescid-i Aksa için canını verdi. Mavi Marmara Gemisi'ndeki diğer 9 şehit de bu uğurda canını verdi. Onlar Filistin'e insani yardım götürüyordu. Sen utanmadan onları uluslararası sularda şehit ettin. Müslümanlar o gün bu davaya sarılsaydı siyonistler işgalciler bugün bunları yapamazdı. Madem işgalciler Müslümanların ayrı olmasından güç alıyor atık Müslümanların vahdeti oluşturması ve Mescid-i Aksa'yı özgürlüğüne kavuşturma zamanı gelmiştir. Buraları Siyonistlere bırakmayalım. Ey siyonist işgalciler, Kürdistanlı Müslümanlar Filistin ve Mescid-i aksa davasına destek verdiğini beyan etti. Kudüs'ü siyonist gâvurların eline bırakmayacağını söyledi. Türkiyeli Müslümanları Kudüs'e gitmese Kürdistanlı Müslümanlar, halis Müslümanlar geliyor kendinizi toplayın." ifadelerini kullandı.

31 May 2021 - 12:47 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.