Saadet Partisi, yeni müfredata dair tespit ve önerilerini sıraladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredat çalışmasına ilişkin Saadet Partisi’nden bir ön çalışma geldi. Sosyal İşler Başkanlığı’nın koordinasyonunda ortaya konan ‘ön müfredat raporu’nda müfredatın nasıl olması gerektiği maddeler halinde sıralandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredat çalışmasına ilişkin Saadet Partisi’nden bir ön çalışma geldi. Sosyal İşler Başkanlığı’nın koordinasyonunda ortaya konan ‘ön müfredat raporu’nda müfredatın nasıl olması gerektiği maddeler halinde sıralandı.

MEVCUT MÜFREDAT AVRUPALILAŞMAYI ÖZENDİRİYOR

Ön çalışma raporunda mevcut müfredat ana hatlarıyla ve dayandığı ideolojik altyapısı açısından da ele alındı. Raporda, “Avrupalılaşmanın özendirildiği görülmektedir. Ayrıca temel insan hak ve özgürlüklerinin yeterince gözetilmediği, ayrımcılık içeren hususlar içerdiği, öğrenci seviyesine uygun olmayan örneklerinin bulunduğu, bazı noktalarda öğrencinin ileri düzey düşünme becerilerinin yeteri kadar dikkate alınmadığı, kazanımların öğrenci seviyesine uygunluğu açısından sorunlar olduğu ve kazanımların güncel gelişmeler ve gündelik hayatla ilişkilerinin yeterince güçlü olmadığı görülmektedir” ifadeleriyle de söz konusu durum gözler önüne serildi.

RAPORDA DURUM TESPİTİ YAPILDI

Saadet Partisi’nin açıkladığı raporun giriş bölümünde söz konusu mevcut durum ele alındı. Ülkemizde birçok alanda olduğu gibi talim ve terbiye konusunun da Batılı değerlere göre şekillendirildiğinin belirtildiği raporda, yönetimler değişse de maalesef bu zihniyetin hiçbir zaman değişmediğine vurgu yapıldı.

DEĞERLERİMİZDEN KOPARIYOR

Raporda, okul öncesinden yükseköğretime kadar tek tipçi, farklılıklara izin vermeyen ve dışlayıcı bireylerin yetişmesine neden olan bir eğitim müfredatı uygulanmasının olduğu da kaydedilerek, bu durumun ise nesillerin öz değerlerimizden kopmasına ve yabancılaşmasına sebep olduğu ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz ay açıkladığı taslak müfredat çalışmasında sona gelindi. Öneri ve eleştirilerin son günü olan bugün itibarıyla bakanlık, toplanan veriler ışığında gelecek yıl ders müfredatları için yeni ders kitaplarının yazımını gerçekleştirecek. Çocukların ve gençlerin yetişmesinin temelini oluşturan müfredat yenileşmesine ilişkin Saadet Partisi’nden de çok kapsamlı ve çok derinlikli bir ‘müfredat raporu’ hazırlandı. İlgili bakanlık ve yetkili kurumlara iletilen raporu Saadet Partisi Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın başkanlığında bir ekip hazırlayarak kamuoyunun dikkatine sundu.

RAPORDA DURUM TESPİTİ YAPILDI

Açıklanan raporun giriş bölümünde söz konusu mevcut durum ele alındı. Ülkemizde birçok alanda olduğu gibi talim ve terbiye konusunun da Batılı değerlere göre şekillendirildiğinin belirtildiği raporda, yönetimler değişse de maalesef bu zihniyetin hiçbir zaman değişmediğine vurgu yapıldı. Raporda, okul öncesinden yükseköğretime kadar tek tipçi, farklılıklara izin vermeyen ve dışlayıcı bireylerin yetişmesine neden olan bir eğitim müfredatı uygulanmasının olduğu da kaydedilerek, bu durumun ise nesillerin milletin öz değerlerinden kopmasına ve yabancılaşmasına sebep olduğu ifade edildi.

MEVCUT MÜFREDAT AVRUPALILAŞMAYI ÖZENDİRİYOR

Saadet Partisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporda mevcut müfredat ana hatlarıyla ve dayandığı ideolojik altyapısı açısından da ele alındı. Raporda, “Müfredatın ana omurgasında ağır ideolojik dayatmaların olduğu, kendi inanç değerlerimizin esas alınmadığı ve Avrupalılaşmanın özendirildiği görülmektedir. Ayrıca temel insan hak ve özgürlüklerinin yeterince gözetilmediği, ayrımcılık içeren hususlar içerdiği, öğrenci seviyesine uygun olmayan örneklerinin bulunduğu, bazı noktalarda öğrencinin ileri düzey düşünme becerilerinin yeteri kadar dikkate alınmadığı, kazanımların öğrenci seviyesine uygunluğu açısından sorunlar olduğu ve kazanımların güncel gelişmeler ve gündelik hayatla ilişkilerinin yeterince güçlü olmadığı görülmektedir” ifadeleriyle de söz konusu durum gözler önüne serildi.

SAADET PARTİSİ’NİN KAMUOYUNA DUYURDUĞU 11 MADDELİK ÖN RAPOR

1 Köklü olmasa da bazı düzenlemelerin ve düzeltmelerin yapılmış olmasını önemsiyor ve gösterilen gayretin devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

2 Müfredat çalışmaları, uzun soluklu ve geniş katılımlı yapılması gereken çalışmalardır. Değişiklik çalışmaları kapsamlı istişare ile ve geniş bir zamana yayılarak, uzman kişiler ve tecrübe sahiplerinden de azami ölçüde istifade ile yapılmalıdır.

3 Yaptığımız incelemede müfredatta; kısmen de olsa sadeleştirilme yapıldığı, din kültürü kitaplarından ideolojik ve dayatmacı dilin kaldırıldığı, imam-hatip programlarının uygun bir içerik ve dile çevrildiği, materyalist anlayışın biyoloji ve fen bilgisi kitaplarından çıkarıldığı gibi hususları müşahede ettik. Bu gibi değişiklikleri önemsiyor ve destekliyoruz.

4 Hazırlanan programlarda bizim değerlerimiz ve tarihi müktesebatımız yerine “Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu”nun belirlediği kıstaslar esas alınmıştır. Bu durum ise müfredatımızda istenilen ve beklenilen faydaya engel olacak bir husustur. Bu itibarla düzenlemede Avrupa Birliği müktesebatı değil, kendi medeniyet değerlerimiz esas alınmalıdır. Müfredat, her türlü yabancı değerlerden arındırılmalıdır.

5 Aynı zamanda akıl ve bilimi kutsayarak her türlü insani değeri itibarsızlaştıran, yeni bir kimlik oluşturmak amacıyla öz değerlerimizi hiçe sayan, farklılıkları ortadan kaldıran, tek tipçi bireyler ve eğitim anlayışına neden olan ideolojik anlayışın müfredattan tamamen kaldırılması gerekmektedir.

6 Müfredat değişim sürecinde göz ardı edilen en önemli hususlardan biri yabancı dil eğitimidir. Yabancı dil eğitiminde, yabancı kültür öğelerinin ince ince nesillerimize aktarılmasının önüne geçilmeli, kendi kültürümüzün öğeleri kullanılmadır.

7 Din kültürü ve ahlak bilgisi” dersinin adı “din ve ahlak eğitimi” olarak değiştirilmeli, dinin sadece kültür olarak aktarımı değil, inanç esası olarak öğretilmesi temin edilmelidir. Anaokulundan lise son sınıfa kadar okutulmalıdır.

8 Mevcut eğitim sistemimiz, karnenin sadece sol bölümünde yer alan ders notlarını öncelemektedir. Hâlbuki bunlar insani gelişimde yeterli değildir. Gerçek bir gelişim ve kalkınma için karnenin sağ tarafında yer alan davranış biçimlerine de gereken önem verilmelidir. Çünkü erdemden, ahlaktan ve maneviyattan yoksun bir bilgi insanlığın başına beladır.

9 Eğitimin nihai gayesi kalkınmadır. Kamil manada bir kalkınma manevi kalkınma ile başlar, maddi kalkınma ile tamamlanır. Müfredat; üretim ve katma değer sağlamanın yanında bireyi değil toplumu, binayı değil insanı, rekabeti değil fazileti, sömürüyü değil paylaşmayı, menfaati değil fedakârlığı esas alan içeriğe sahip olmalı; şahsiyet ve karakter eğitimini öncelemelidir.

10 Müfredat hazırlanırken sadece siyasi sınırlar içerisine hapsolmuş ve kronolojik bir tarih bilgisi aktarımından ziyade bu coğrafyadaki ortak medeniyet değerleri ve birikimi de göz önünde bulundurulmalıdır.

11 Türkiye sınırlarını aşan etkileşimi ile geniş bir coğrafyada ortak medeniyet mirasına sahip olduğu vurgulanmalıdır. Geniş ve köklü coğrafyamızın her bir yöresi ayrı ele alınmalı, müfredat değişikliğinde yer bulmalı ve kısmi taleplere gerekli esneklik sağlanmalıdır.

13 Şub 2017 - 01:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.