Haşdi Şabi Komutanı: Türk büyükelçi 'Size yardım edebiliriz' dedi

Haşdi Şabi Bölge Komutanı Yılmaz Neccaroğlu, ‘PKK Türkiye’nin ve bizim ortak düşmanımız. Türkiye’nin ordusu bu bölgede çok kuvvetli. Burada yardımlaşırsak yarın bu mıntıka temiz olacak’ dedi.

Haşdi Şabi Bölge Komutanı Yılmaz Neccaroğlu, ‘PKK Türkiye’nin ve bizim ortak düşmanımız. Türkiye’nin ordusu bu bölgede çok kuvvetli. Burada yardımlaşırsak yarın bu mıntıka temiz olacak’ dedi.

Haşdi Şabi Bölge Komutanı Yılmaz Neccaroğlu Ulusal Kanal ve Aydınlık muhabiri Gürkan Demir’in sorularını yanıtladı. ABD’nin saldırısını değerlendiren Neccaroğlu bundan sonraki tavırlarını, Türkiye’ye bakışlarını ve Irak’taki son durumu anlattı.

ABD’nin saldırısını nasıl değerlendiriyosunuz? El Mühendis’in hayatını kaybetmesi Haşdi Şabi’yi zayıflatır mı?

İki büyük şahsiyeti; Kasım Süleymani ve El Mühendis’i Bağdat’a gitmek üzereyken uçaklarla katlettiler. El Mühendis Haşdi Şabi Bakan Yardımcısıydı. El Mühendis’in Haşdi Şabi’de çok büyük bir rolü vardı. İnşallah yerine gelecek kişi El Mühendis’in yaptığı işleri yapabilir. El Mühendis’in ölümü Haşdi Şabi’yi zayıflatmadı fakat etkisi büyük olacak. Kendisi korkusuz ve sabırlıydı. Herkes ona saygı gösteriyordu. Aynı zamanda çok düşünceli bir insandı. Türkmenlere “Gelin bir olalım Sünni-Şii ayrımı yapmayın bu bizi zayıflatır” derdi. Bana da zaten “Sizin Türkmeleri çağırın gelsinler oturalım konuşalım” derdi. Çok cömert birisiydi. Bu ve başka birçok nedenlerden ötürü yerin doldurmak gerçekten çok zor.

Kasım Süleymani’nin Sudi Arabistan’dan bir mesaj getirdiği iddiası vardı. Bu mesajın içeriğine dair bir bilgi var mı?

Evet geçenlerde başbakan konuştu bu konuyla ilgili. Bölgede olan olaylarla ilgili raporlar ve bilgiler vardı. Bu mesajın içeriğiyle ilgili bir görüşme de yapılacaktı. Fakat kendisi şehit edildiği için bu görüşme gerçekleşmedi.

‘Biz de hakkımızı alacağız'

Irak parlementosu ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması için bir karar aldı. Ancak ABD bu karara uymayacağını söylüyor. Haşdi Şabi’nin önünde nasıl bir yol var? ABD’nin Irak’tan çekilmesi üzerine neler söyleyebilirsiniz?

Irak parlemetosu El Mühendis ve Kasım Süleymani şehit olduktan sonra bu kararı aldı. Daha önce 2014’te Irak’la Amerika arasında yapılan bir yazışmada DAEŞ ile mücadelede yardım isteniyor. Ama daha sonra gördük ki ABD, Erbil ve farklı yerlerde Irak’ta daha fazla kalabilmek için bu grupları destekliyor. Şu anda parlamento bunu iptal etti ve ülkeden çıkarılmalarını istedi. Amerikalılar ise hala yerlerindeler. Başbakan bundan iki yıl önce İdlib’e gitmişti. Buradaki görüşmelerinde herkesin görüşü Amerika’nın Irak’tan çıkması yönünde olmuştu. Gelecek günlerde ne olacağı belli olmaz. Fakat bu yaşananlar doğrultusunda çok önemli gelişmeler olacaktır. Çünkü Amerikalılar gelip bizleri vurdular. El Mühendis vurmak Haşdi Şabi’yi vurmaktır. Mühendis’i vurmak halkı ve milleti vurmaktır. Bizim cevabımız ne olacak? Onlar yaptıkları şeyleri kendi hakları gibi gördüler. Biz de yaptığımız şeyleri kendi hakkımız olarak göreceğiz. Onlar bizden Mühendis’i aldılar. Bunu kendi hakları gibi gösterdiler. Biz de büyük bir tokat ile onlardan hakkımızı alacağız.

‘Haşdi Şabi Iraklıdır'

Haşdi Şabi’yi batılı güçler İran uzantısı bir örgüt olarak nitelendiriyor. Siz nasıl tanımlıyorsunuz kendinizi?

DEAŞ buralardayken kimseden yardım görmedik ama İran hep bizim yanımızda oldu. ABD bizi Şii olarak göstermek istiyor. Biz burada başbakanla çalışıyoruz. Bizim İran’la ve Türkiye’yle aramız çok iyi. Biz bu bölgede kalacağız. Kuvvetimizi de bu devletlerden alıyoruz. Bizim tarihimiz uzun bir tarihtir ve bizim tarihimiz burada diğer ülkelerle birdir. ABD, İran size böyle edecek, Türkiye size böyle edecek diyerek burada daha fazla kalma amacı güdüyor. ABD burada olmasa bölgede daha iyi ilişkiler gelişirdi. Burada olmalarına ihtiyacımız yok. Burada bulunmasalar daha iyi bir yaşamımız olur.

Haşdi Şabi Iraklıdır. Bunlar Şii düşüncesine sahiptir, İran’ın bir unsurudur diyorlar ama Haşdi Şabi Irak’ın menfaatine çalışıyor. Türkiye Büyükelçisi bizimle konuştu ve yardım isterseniz yardımda bulunalım siz Türkmen’siniz dedi. Şimdi bu oldu diye Haşdi Şabi Türkiye’ye ait diyemeyiz. Böyle irtibatlar devletler arsında olur. Ama Haşdi Şabi Iraklıdır.

‘PKK ortak düşmanımız'

Ankara, Bağdat’la irtibat kursa ve PKK’ya karşı mücadelede işbirliği çağrısı yapsa Haşdi Şabi’nin silahlı göçleri Türk ordusuyla birlikte PKK’ya karşı savaşır mı?

Tük Büyükelçisi sizin bu sorduğunuz soruyu Ebu Mehdi’ye sordu ben de oradaydım. Büyükelçi “Sincar dağında PKK var. Bu PKK hem sizin düşmanınız hem de bizim düşmanımız. Eğer biz orada ve Kandil’de istesek yardım eder misiniz” dedi. Ebu Mehdi de “Tabi ki bu konuda yardımlaşırız PKK bizim ortak düşmanımız” cevabını verdi. Ebu Mehdi’den sonra gelecekler ne cezap verecek bilmiyorum ama ben gözümle ve kulağımda bunu bizzat duydum. Bunu demesindeki birinci neden PKK’nın Türkiye’nin ve bizim ortak düşmanımız olması. Türkiye’nin hava gücü var ve bunları oradan temizledikten sonra Türkiye bir daha buraya gelmez görüşü hakimdi. İkinci görüş ise Türkiye’nin ordusu bu bölgede çok kuvvetli. Burada yardımlaşırsak yarın bu mıntıka temiz olacak. İki devlet arasında bu bölgede Türkiye oradan biz buradan destek sağlayarak burayı temizleriz ve bir sınır kapısı açarak da iktisadımız güçlenir düşüncesindeydik. Bu görüşme bir buçuk yıl önce oldu.

Türkiye’yle Irak arasında Ovaköy sınır kapısının açılması için bir çalışma var. Bu çalışma ilerliyor mu ne durumda?

O çalışma her iki devletin de önem verdiği bir konu. Bu kapı açılırsa Türkmenlere çok büyük katkısı olur. Bu kapı aynı zamanda da Bağdat’a en yakın kapı olma özelliği taşıyor. İnşallah bu konuda da bir neticeye ulaşılır. Bu konu parlementoda da konuşuldu başbakan tarafından. Zanediyorum ki iyi bir şekilde sonuç alınır.

‘Dilimiz tarihimiz bir'

Türkiye kamuoyuna söylemek istediğiniz birşey var mı?

Türkiye bizim komşumuzdur. Dilimiz tarihimiz birdir. Türküz ve Türkmeniz biz. Türkiye’yle irtibatımız her zaman çok kuvvetli oldu. İnşallah bu ilişkiler gün geçtikçe daha da kuvvetli olur. Bizim buna mutlak ihtiyacımız var. Bu zor günlerde buraya gelenleri muhafaza ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin’in yanındaki konuşması çok hoşumuza gitti. Bunlara çok ihtiyacımız var. Biz kuvvetli olursak Türkiye kuvvetli olur. Türkiye’nin kuvvetli olmasıyla da biz iftihar ederiz. Büyükelçi’nin de bizlerle iyi bir diyaloğu var. En yakın zamanda Kerkük’e gelip bizi ziyaret etmesini isteriz ve birçok konuda konuşuruz. İnşallah yapılan bu görüşmeler gün ve gün kuvvetli bir hale gelir.

15 Oca 2020 - 20:34 - Irak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.