‘Mezhep, meşrep ayrımı yapmıyoruz; 7 Mayıs Cuma günü Kudüs Günü’nü kutlayacağız’

1979’da İmam Humeyni’nin çağrısıyla her Ramazan’ın son Cuma’sı olarak ilan edilen Dünya Kudüs Günü, bu sene de 7 Mayıs Cuma günü ihya edilecek.

1979’da İmam Humeyni’nin çağrısıyla her Ramazan’ın son Cuma’sı olarak ilan edilen Dünya Kudüs Günü, bu sene de 7 Mayıs Cuma günü ihya edilecek.

Filistin direnişinin askeri, ekonomik ve siyasi olarak en büyük destekçisi olmasına rağmen bazı çevreler Şiiliğini gerekçe göstererek İran’ın ilan ettiği Kudüs Günü’ne kayıtsız kalmayı tercih ediyor.

Doğru Haber Yazarı Muhammed Ali Akay, konuyla ilgili bir çağrı yaparak 7 Mayıs Cuma günü sosyal medyada ortak bir ses oluşturulması gerektiğini belirtti.

Yazının tamamı şöyle:

Dünya Kudüs Haftası da Dünya Kudüs Günü de Bizimdir!

Evet, Dünya Kudüs Haftası da Dünya Kudüs Günü de bizimdir. Kudüs için yapılan tüm çalışmalara destek veriyoruz. Filistin için, Mescid-i Aksa için zulmün ortadan kalkması için yükselen feryatlara meşrep, mezhep ayrımı yapmıyor, kulaklarımızı tıkamıyoruz Elhamdülillah.

Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah başkanlığında 2013 yılında AKSA istişare Kurulu Toplantısı düzenlenmişti. Alınan karar gereğince her yıl İsra ve Miraç`ın gerçekleştiği hafta olan 24/30 Receb ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa`nın kurtuluş mücadelesine destek amacıyla Dünya Kudüs Haftası olarak ilan edilmişti. Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı da bu haftaya dikkat çekti. Uluslararası Kudüs Haftası; her yıl Miraç Kandili, Hıttin Savaşı ve Selahattin Eyyübi’nin Mescid-i Aksa’yı Haçlıların elinden kurtarma tarihlerine denk gelen Recep ayının son haftasında kutlanıyordu. Bu yıl ülkemizde tüm camilerde bu hafta resmi olarak kutlandı. Biz de gazetemizde Dünya Kudüs Haftasını manşete taşıyarak destek verdik.

Dünya Kudüs günü ise (Arapça: يوم القدس العالمي),  Ağustos 1979 (Hicri 13 Ramazan 1399) yılında İmam Humeyni tarafından Filistin halkına destek için Ramazan ayının son Cuma günü "Dünya Kudüs Günü" olarak ilan edilmişti.

Bu Cuma günü Ramazanın son cumasıdır. Her yıl İslami STK’lar olarak mezhep takıntısı yapmadan Filistin’e destek olma amacıyla Dünya Kudüs Gününü Cuma Namazından sonra basın açıklamaları ile dile getiriyorduk. Malumunuz salgından dolayı Cuma namazından sonra basın açıklaması yapıp pankart kaldırma şansımız yok. Fakat Dünya Kudüs günü ile ilgili yapılacak sosyal medyadaki çalışmalara destek sunmak gerekiyor. Özellikle 7 Mayıs Cuma günü, Cuma namazından sonra Twitterde açılacak olan Hashtag çalışmasına katkı sunalım. Filistin Meselesini sosyal medyada gündemde tutalım. Bu vesile ile sizler için hem haber niteliği taşıyan hem de Filistinlilerin ahvaline dikkat çeken birkaç twit örneği hazırladık.

59 Filistinli mülteci kampı var. Bu kamplarda doğup bu kamplarda yaşlanan hatta vefat eden binlerce Filistinli var. Bu ümmetin gazetecileri, televizyonları neredeler? Niçin Filistinli mülteci kamplarının ve burada yaşayan insanların problemleri kimseyi ilgilendirmiyor? Ah #Kudüs

59 Filistinli mülteci kampı var. #Filistin Özgür olmalıdır. 6 milyondan fazla Filistinli yurtlarına Şerefleriyle geri dönmelidir. #Kudüs İçin özgürlük istiyoruz. İslam ümmetinin bütün evlatları ve yöneticileri mazlum Filistin halkına sahip çıkmalıdır.

#Filistin #القدس Filistin meselesi deyip Filistin’e sahip çıkacağını iddia eden bizler, öncelikle 59 tane mülteci kampında çok kötü şartlarda yaşayan mazlum Filistin halkına sahip çıkalım. Filistin demek mazlum Filistin halkı demektir. Ah #kudüs

Filistin halkı diye bir halk var. Gasıp devlet kurulduğundan beri (1948) sürgünde olan bir halk… Filistin halkı diye bir halk var ki mevcut durumda 5.2 milyonun üzerinde kayıtlı mülteciyle Filistinliler, dünyanın en büyük mülteci gruplarından birini oluşturuyor. Ah #Kudüs

#Filistin meselesi İslam dünyasının halletmesi gereken en acil meseledir. #Kudüs Filistin halkının başkenti olarak tanınmalıdır. #القدس_تنتفض

Müslüman milletlerin yürekleri uluslararası güçlerin zorbalığına, gasplarına karşı nefretle doludur. Bu ümmeti tek sese dönüştürecek rahmani bir nidaya ihtiyaç var. Bu ülkenin şerefli halkı özgür #Filistin için önderlik etmeye, ses vermeye layıktır. #Ah #Kudüs

Filistinli mültecilere sahip çık ey ümmeti Muhammed! #kudüs #Filistin #فلسطين #القدس

#Filistin meselesi İslam ümmetinin en önemli meselesidir. Bu mesele sürekli gündemde tutulmalıdır. Mazlum Filistinli gençlerin kanı aktıktan sonra bu meseleyi gündeme getirip sonra da unutmak bu ümmete yakışmıyor. #Kudüs İzzettir.

Allah’ın vaadidir ki İsrailoğulları ikinci kez yenileceklerdir. Bu yenilgilerini Allah bu ümmetin bu nesli ile takdir etsin.#kudüsözgürolacak

İslam ümmetinin iman gücü, atom gücünden daha yüksektir. #Filistin halkının şerefli ve imanlı gençleri gasp Siyonist rejimi yok edecektir. #kudüseözgürlük

لن تركع أمة قائدها محمد Mescid-i Aksa’nın duvarlarında yazılan o muhteşem slogan: ’Komutanı Muhammed (sav) olan bir Ümmet boyun eğmez. #Kudüs  İslam’ındır.  #MescidiAksa  İslam’ındır. Selam ve Dua ile…

05 May 2021 - 15:27 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.