Ali Haydar Haksal'dan bayram yazısı: 'Merhamet ortadan kalkınca'

Milli Gazete yazarlarından Ali Haydar Haksal'ın bugün yayımlanan "Merhamet Ortadan Kalkınca" başlıklı yazısını İslami Analiz okurları için iktibas ediyoruz.

Milli Gazete yazarlarından Ali Haydar Haksal'ın bugün yayımlanan "Merhamet Ortadan Kalkınca" başlıklı yazısını İslami Analiz okurları için iktibas ediyoruz.

Haksal'ın yazısı şu şekilde:

Hac ibadeti yapılıyor. Müslümanlar dünyanın dört bir yanından, renklerini, boylarını, konumlarını, saltanatlarını bir yana bırakarak birlikte helvele yaptıkları, birlikte kötülüklere çalım yaptıkları, umuda koştukları, arandıkları bir hac ibadeti yapılıyor. Şeytanı taşladıkları, içindeki şeytanları taşa tuttukları bir zamanı yaşıyor

Birlikte olmanın omuz omuza vermenin, el ele tutuşmanın birbirini tanıma, anlama bilincini tazeledikleri, yaşadıkları bir zamanı ve anı yaşıyoruz.

Müslüman… Ah Müslüman…

Birbirinin kanına doymayan Müslüman. Hasmını, kendinden seçtiği, birbirini tükettiği, soyunu kuruttuğu Müslüman!

İbadetlerimiz, haclarımız, kurbanlarımız ruhlarımıza işlemiyor, bizi derinden sarsmıyor, bizi kendimize getirmiyor.

Birbirimizin ölüm çetelelerini tutuyoruz. Birbirimizden ne kadar insan öldürdüğümüzü, katlettiğimizi, mürd ettiğimizi, etkisiz kıldığımızı yaşıyoruz, anlatıyoruz. Oysa ölen biziz, tükenen biziz, yok olan biziz.

Coğrafyamızı savaş alanına çevirdikçe merhametimiz, sevgimiz, bağımız kopuyor, ölüyor yok oluyor.

Bir bayramdayız, Müslümanlar bayramlarını ölülerinin başında ağıt yakarak geçiriyor. Yürekler yangın yeri, ruhlar perişan.

Bir kurban bayramındayız, kurbanlıklarımızı gösterişlerimize kurban ediyoruz. Kurbanlıklarımız olan insan kanını akıtırken merhamet, sevgi ve bağlılıklarımızı da ortadan kaldırıyoruz.

Müslüman birbirinin düşmanı, hasmı. Müslüman birbirinin kanını içmeye doymuyor. Müslüman merhametini bir yana bırakmış nefretini arttırmak için gecesini gündüzünü bir birine katıyor, kurban ediyor.

Müslüman, cihadını, cehdini, çabasını, kötülüklere, şeytani olana, küfre yapmıyor. Kendi kendine yapıyor. Kendi kendiyle boğuşuyor, ölüyor. Sevgi, merhamet ve aşk halkasını genişleteceğine, büyüteceğine daraltıyor. Dünyayı salt kendi nefsinde sanıyor ona bağlanıyor ona tutuluyor.

Kendini feda etmiyor.

Kurban ve hac ibadetlerinin şu zamanda ne tadı olabilir

Ey Müslümanlar önce merhametlerimizin bilincini oluşturalım. Kurbanlıkların kanlarını akıtırken, insana olan merhametimiz, sevgimiz, bağlılığımız yeniden dirilsin.

İnsan binasını, yapısını yıkmayalım.

İnsan ruhunu karartamayalım. Kalpleri daraltmayalım.

Taşta merhamet var da Müslümanlar kalplerini daha beter taşlaştırdılar. Ruhlarını daha bir bulandırdılar.

Bu bayramın yeniden bayram olmasını niyaz ediyorum.

Ruhların yeniden en ince ve naifliklere bürünmesini diliyorum.

Kalplerin yeniden Müslüman kardeşliği duygusuyla olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.

Şu Müslüman coğrafyada, fitnenin, kötülüklerin, şeytani olan her halin kurbanlıklarımızın kanlarıyla toprağa gömülmesini sena ediyorum.

Allah’ı birleyen, peygamberine ve amentüye iman eden ehli İslâm’ın cümlesinin dirilişini, ayağa kalkışını, kenetlenişini, birlik oluşunu şu hac ve kurbanlıklar hürmetine diliyorum. Bayramımız o zaman bayram olur, o zaman Müslüman olma erdemine ermiş oluruz. Böyle bir bayram ruhu ve duygusu ile cümle iman ehlinin bayramını tebrik ediyorum. Rabbim o güzel günleri bize yeniden göstersin, yaşatsın…

12 Eyl 2016 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.