Milletvekili Karaduman: İktidar sınıfta kaldı; eğitim bir sektör, öğrenci ve veliler müşteri haline getirilmiştir

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, eğitimle ilgili birtakım açıklamalarda bulundu.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, eğitimle ilgili birtakım açıklamalarda bulundu.

Karaduman'ın açıklamaları şu şekilde:

"Öncelikle bugün başlayan eğitim-öğretim döneminin; öğrencilere, velilere, eğitim camiasına ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz. Ülkemizdeki eğitim politikasına bakacak olursak; açıktır ki siyasi iktidar 16 yıllık uygulamalarında sınıfta kalmış durumdadır. Bugün gelinen noktada eğitimde 137 ülke arasında 99. sırada yer almamız oldukça üzücüdür ancak şaşırtıcı değildir."

"Eğitim bir sektör, öğrenci ve veliler müşteri haline getirilmiştir. Eğitim sistemi, öğütüm sistemine dönüştürülmüş; belki de toplumsal üretimin anahtarı konumunda olan eleştirel düşünce kabiliyeti müfredattan arındırılarak mutlak itaat kültürü içselleştirilmiştir. Aliya İzzetbegoviç, ‘Ben olsam Müslüman doğudaki tüm mekteplere eleştirel düşünme dersleri koyardım’ der. Bu kapsamda ifade edilirse eleştirel düşünme becerisinin hızlı test çözme kabiliyetinden daha önemli bir ihtiyaç olduğu aşikârdır. Bir öğrencinin geleceği; yıl sonunda yapılan birkaç saatlik sınav stresine mahkûm edilmiştir. Öğrenciler, dört duvar arasında hayattan tecrit edilerek dünyadan koparılmıştır."

Karaduman, YKS sonuçlarındaki verilere dikkatleri çekerek, “Bu yıl YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Temel Yeterlilik Testi’nde adayların 4’te 1’ini oluşturan yaklaşık 500 bin öğrenci barajı geçmek için gerekli olan 15 neti çıkaramamıştır ve bu adayların 41 bini ise sıfır çekmiştir. Bu hazin tablo, öğrencilerin başarısızlığı değil, bizatihi siyasi iktidarın yanlış uygulamalarının bir sonucudur” dedi.

- Bu vesileyle merkeziyetçi anlayıştan vazgeçilmeli ve öğretmenlerimize özerk bir alan açılmalıdır. Öğretmenlerimizin, eğitim süreci boyunca öğrencilerinin, çevrenin ve kültürel koşulların dikkate alınmasına bağlı bir içerik ancak bu şekilde üretilebilir.

- Gaziantep’te gastronomi, Konya’da tarım, Ağrı’da hayvancılık, İzmir’de turizmcilik, Zonguldak’ta madencilik, Karadeniz Bölgesi’nde balıkçılık, Marmara Bölgesi’nde teknoloji ve Ar-Ge liseleri gibi bölgesel özellikler dikkate alınarak özel eğitim veren okullar açılmalıdır.

- Eğitim ile öğrencilerin tek tip bireyler haline getirilmek istenmesine son verilmelidir.

- Bunun için eğitimciler sadece alan bilgisine dayalı olarak yetiştirilmek yerine, farklı alanlarda da yetkin olacak bir biçimde yetiştirilmelidir.

- Eğitim süreci, her bir öğrencinin kişisel özelliklerini göz önünde bulundurmalı ve potansiyelini açığa çıkarıp geliştirmeye yönelik olmalıdır.

- Toplumumuzdaki bütün kesimlerin kendi ihtiyaçlarını göz önünde tutarak çocuklarının eğitim süreçlerinde etkin bir rol oynamalarına izin verilmelidir.

- Öğretmenler için mesleki bir kanun çıkarılmalı ve özel okullarda çalışan öğretmenlerin çalışma koşulları düzeltilmelidir. Ücretli öğretmenlik ve sözleşmeli öğretmenlik gibi uygulamalara son verilerek okullarımızın ihtiyaç duyduğu bu personel kadrolu olarak istihdam edilmelidir.

- Bunun yanı sıra öğretmenlerimiz müfredat uygulayıcısı olmaktan çıkarılmalı, eğitimin içeriği ve yöntemi konusunda özerklikleri temin edilmelidir. Öğretmenlerin, eğitim politikasının belirlenmesine ve okulların karar alma süreçlerine aktif şekilde katılımı sağlanmalıdır.

- Öğrencilerin, ihtiyaç duydukları sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlardaki etkinliklerinin artması için yönlendirmeler yapılmalıdır.

- Buradan hareketle, gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi gerektiği gibi, eğitim altyapısındaki okullar arası ve bölgelerarası adaletsizlikler giderilmelidir.

- Toplumun dezavantajlı kesimlerinin; engellilerin, özel öğrencilerin, yoksulların, yetim ve öksüzlerin, kırsal bölgelerdeki öğrencilerimizin eğitimine daha fazla kaynak ayrılmalıdır.

- Eğitimci kadrolar için, bölgelerarası farklılığa mahal vermeyecek yeni bir teşvik modeli geliştirilmelidir. Söz konusu bölgelere mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin zorunlu olarak gönderilmesi değil, tecrübeli olanların gönüllü olarak gönderilmesi gerekir.

18 Eyl 2018 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.