Sakarya 634. Hafta: Balfour Deklarasyonu'nu Lanetliyoruz!

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun 634. Hafta basın açıklamasında, Balfour Deklarasyonu, Yargıtay’ın FETÖ’ye yönelik yargılamalarla ilgili verdiği karar ve Ak Partili 6 belediye başkanının istifası gündemdeydi.

Haber albümü için resme tıklayın

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun 634. Hafta basın açıklamasında, Balfour Deklarasyonu, Yargıtay’ın FETÖ’ye yönelik yargılamalarla ilgili verdiği karar ve Ak Partili 6 belediye başkanının istifası gündemdeydi.

Platform adına Diriliş Saati Dergisi’nden Ali Fethi Gürler’in okuduğu basın açıklamasında, Balfour Deklarasyonu’nun Siyonist projenin mayalandığı zemin olduğuna vurgu yapılarak, “Bugün 4 Kasım 2017... Balfour Deklarasyonu'nun 100. yılını acı ve nefretle anıyoruz. Utanç vesikası olan bu deklarasyonu lanetliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Balfour Deklarasyonu'nun 100.yılında İngiliz Hükümeti'nden Filistinli Müslümanlara yaşatılan felaket nedeniyle özür dilemesi beklenirken, aksine İngiltere'de Siyonist Başbakan Netanyahu'nun da katılımıyla kutlamalar yapılacağının duyurulduğunu hatırlatan Gürler, “Bir kez daha dost ve düşman tanımlarını doğru yapmamız gerektiğinin kanıtı ile yüzleştik. Amerika, İngiltere ve batılı müttefikleri asla Müslümanlara dost olmadılar, dost olmayacaklar.” dedi.

Burdurlu bir mühendisin FETÖ’nün sohbetlerine katılmak, gazetelerini okumak ve çocuklarını okullarına göndermek delilleriyle örgüt üyesi olarak değerlendirilerek aldığı cezanın Yargıtay tarafından bozulmasının da değerlendirildiği açıklamada, “FETÖ'nün Amerikan çıkarlarına ve CIA'a hizmet eden militanları için en ağır cezaların verilmesi adaletin bir gereğidir. Ancak bu örgüte dini cemaat algısı ile sempati duyanları da aynı kefeye koymak ciddi bir adalet zaafıdır. Geç de olsa hatadan dönülmesi doğru olmuştur.” denildi.

Son olarak, Ak Partili 6 belediye başkanının istifaya zorlanmasının değerlendirildiği açıklamada, “Seçilmiş başkanların gerekçe ortaya konmadan görevden ayrılmaya zorlanmasının makul bir açıklaması olamaz. Yönetim tarzının keyfi değil, belirli akli ve vicdani kurallar üzerine kurgulanması gereklidir. İktidarın gerekli açıklamayı yaparak bu belirsizliğe bir son vermesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

634. Hafta Basın Açıklaması

BALFOUR DEKLARASYONU'NU LANETLİYORUZ!

2 Kasım 1917... Filistin İngiliz işgali altında ve birinci dünya savaşının son dönemi...

İngiliz Dışişleri Bakanı James Balfour İngiliz Hükümeti adına kaleme aldığı mektubu Siyonistlere gönderiyor. Balfour Deklarasyonu adı ile namlanan bu mektupta Filistin'de bir Yahudi devleti kurulmasına taraftar olduklarını ve bu istikamette yapılacak çalışmalara destek olacaklarını ifade ederek Siyonist İsrail'in teorik temelleri atılıyor.

Bugün 4 Kasım 2017... Balfour Deklarasyonu'nun 100. yılını acı ve nefretle anıyoruz. Utanç vesikası olan bu deklarasyonu lanetliyoruz.

2000 yıl önce bırakıp gittikleri toprakları her türlü entrika ve zulüm ile geri alma projesinin yani Siyonist projenin mayalandığı zemindir Balfour Deklarasyonu...

Siyonistler 2. Abdulhamid tarafından reddedilen Filistin'i Yahudileştirme projelerini önce İngilizlerin desteği, sonra da Amerikalıların desteği ile hayata geçirdiler. 1948'de Müslümanların kanları ve gözyaşları üzerine kurdukları Siyonist devlet bugüne kadar zulmünü aralıksız devam ettirdi.

Balfour Deklarasyonu'nun 100.yılında İngiliz Hükümeti'nden Filistinli Müslümanlara yaşatılan felaket nedeniyle özür dilemesi beklenirken, aksine İngiltere'de Siyonist Başbakan Netanyahu'nun da katılımıyla kutlamalar yapılacağı duyuruldu.

Bir kez daha dost ve düşman tanımlarını doğru yapmamız gerektiğinin kanıtı ile yüzleştik.

Amerika, İngiltere ve batılı müttefikleri asla Müslümanlara dost olmadılar, dost olmayacaklar.

Biz bu gerçeği en son açık bir şekilde 15 Temmuz 2016'da gördük.

Gün, Müslümanların bir olma günüdür. İslam Birliği'ni kuvveden fiile geçirmek için seferber olmalıyız.

Gün; Filistin ve Kudüs için ayağa kalkma günüdür. İsrail urunun temizlendiği gün, Ortadoğu'da gerçek barışın sağlandığı gün olacaktır.

Gün; Amerika, İngiltere, İsrail ve batılı/doğulu müttefiklerine karşı Müslümanca duruş günüdür.

Gün; NATO'ya ve Avrupa Birliği'ne hayır diyerek NATO'nun ülkemizdeki üslerinin kapatılması için mücadele günüdür.

Yargıtay, FETÖ'ye dönük yargılamalarla ilgili kritik bir karar verdi. Burdurlu bir mühendisin örgütün sohbetlerine katılmak, gazetelerini okumak ve çocuklarını okullarına göndermek delilleriyle örgüt üyesi olarak değerlendirilerek aldığı ceza Yargıtay tarafından bozuldu.

Bu gelişmeyi olumlu buluyoruz. FETÖ sempatizanı olmak bir hatadır ancak suç değildir. Çıkar veya manevi nedenlerle FETÖ ile ilişkisi olmuş herkesi örgüt üyesi olarak kabul etmek yanlış bir tespittir.

FETÖ'nün Amerikan çıkarlarına ve CIA'a hizmet eden militanları için en ağır cezaların verilmesi adaletin bir gereğidir. Ancak bu örgüte dini cemaat algısı ile sempati duyanları da aynı kefeye koymak ciddi bir adalet zaafıdır. Geç de olsa hatadan dönülmesi doğru olmuştur.

Ak Partili 6 belediye başkanının soruşturma olmaksızın parti yönetiminin isteği üzerine görevden ayrılmaya zorlanması tartışılıyor.

Seçilmiş başkanların gerekçe ortaya konmadan görevden ayrılmaya zorlanmasının makul bir açıklaması olamaz.

Kamuoyu Ak Parti yönetimi ya da hükümetten gerekçeleri ortaya koymasını beklemektedir. Aksi takdirde telafisi zor bir teamül ile yüzleşeceğimiz kesindir. Bunun bedelini başta halkın seçtikleri olmak üzere tüm halkımız ödeyecektir.

Yönetim tarzının keyfi değil, belirli akli ve vicdani kurallar üzerine kurgulanması gereklidir.

Halkımız çeşitli dönemlerde keyfilik adına yapılan ve hiçbir yasal dayanağı olmayan birçok uygulamadan yeterince muzdariptir. Darbeler de bu keyfi uygulamaların bir bölümüdür.

İktidarın gerekli açıklamayı yaparak bu belirsizliğe bir son vermesini bekliyoruz.

Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına Diriliş Saati Dergisi

04 Kas 2017 - 01:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.