Mısır'daki idam kararlarına karşı tüm Türkiye'de protesto gösterileri yapıldı

Mısır'da darbe karşıtı 529 kişiye idam kararı verilmesine karşı Türkiye'nin her tarafında protesto gösterileri yapıldı.

Mısır'daki idam kararlarına karşı tüm Türkiye'de protesto gösterileri yapıldı

Mısır'da darbe karşıtı 529 kişiye idam kararı verilmesine karşı Türkiye'nin her tarafında protesto gösterileri yapıldı.

İstanbul'da Cuma Namazı sonrası Fatih Camisi'nin avlusunda toplanan Özgür-Der ve İHH üyeleri ile İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Saraçhane Parkı'na kadar yürüdü. Vatandaşların da destek verdiği yürüyüşte sık sık, "İhvan'a selam, direnişe devam", "Darbeciler, Mursi'yi yargılayamaz", "Yaşasın küresel intifada", "Şehitlerin yolunu sürdüreceğiz" diye slogan attı. Mısır bayrağı ve bu ülkenin seçimle işbaşına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğraflarını taşıyan göstericiler, "Rabia" işareti yaparak 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

"Müslümanlar zulme boyun eğmez", "Dünya bu zulme susacak mı?", "İdamları durdurun" yazılı pankart ve dövizler taşıyan göstericiler, Saraçhane Parkı'ndaki anıta Mısır'da idama mahkum edilenlerin isimlerinin yazılı olduğu pankart astılar.

Göstericiler, Mısır'daki insan hakları ihlalleri ile idam kararlarına sessiz kalan Batılı ülkeler aleyhinde sloganlar attı.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, burada yaptığı konuşmada, "Mısır'da iki celsede ve 20 dakikada 529 kişi hakkında idam kararı verilmesi tarihin utanç sayfalarında yerini almıştır" ifadesini kullandı.

İHH Genel Başkan Yardımcısı Osman Atalay da Mısır halkının tarihinde ilk kez cumhurbaşkanını seçtiğini, ancak küresel güçlerin buna bir yıl bile tahammül edemediğini söyledi.

Eminönü'de Yeni Cami Cami'de cuma namazı kılan grup da idam kararlarını protesto etti.

"Çok geç olmadan idamlara dur de", "Kardeşin ölüyor susma", "Ölen 528 can susan 7 milyar insan" ve "Mısır'da insanlık ipin ucunda" dövizleri taşıyan grup, meydana kurulan dev ekranda Arif Nihat Asya'nın "Dua" şiirini okuyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın videosunu izledi ve hep birlikte "amin" dedi.

Mısır'daki idam kararlarına dikkati çekmek için, kefeni temsilen beyaz örtüye sarılan 6 kişi, meydanda kurulan sembolik darağaçlarının altında protesto sona erene kadar bekledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, burada yaptığı konuşmada, Mısır'daki zalimlerin yaptığı zulümlere karşı bir araya geldiklerini belirterek, 528 insan hakkındaki idam kararına "dur" demeyi amaçladıklarını söyledi.

Karaca, "Buradan tüm dünyanın vicdanlarına sesleniyorum; Mısır'da yaşananlara sessiz kalırsanız, yarın kendi başınıza aynı şeyler geldiğinde size de sessiz kalınacaktır" dedi.

BM'nin Ankara'daki temsilciliği önünde protesto

İnsanlık İçin Sessiz Kalma Platformu üyesi sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişinin idama mahkum edilmesi kararını, BM'nin Ankara'daki temsilciliği önünde protesto etti.

"Katil Darbeci Düzenin İdam Kararı Hükümsüzdür" yazılı pankart taşıyan platform üyeleri, "Yaşasın Küresel İntifada", "Üzülme, Gevşeme Allah Bizimle", "Katil Sisi Mısır'dan Defol", "Darbeciler Halka Hesap Verecek" ve "Ankara'dan İhvana, Direnişe Bin Selam" şeklinde sloganlar attı.

Rabia işareti yapan ve tekbir getiren platform üyeleri adına hazırlanan ortak bildiriyi Server Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ersönmez Yarbay okudu.

Nene Hatun Derneği Başkanı Nazangül Ada Dalkıran, Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Dursun ve Memur-Sen Ankara İl ve Eğitim-Bir-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Mustafa Kır da Mısır'daki idam kararlarını protesto ederek, uluslararası camianın buna karşı tavır ortaya koyması gerektiğini kaydetti.

Ortak basın açıklamasının İngilizce metninin de okunmasının ardından, platform üyeleri dua etti.

Kayseri

Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan eylemde konuşan Memur Sen Kayseri İl Temsilcisi Aydın Kalkan, Mısır'da verilen idam kararlarının insanlık tarihine sürülmüş kara bir leke olduğunu söyledi.

Mısır'da asıl yargılanması gerekenlerin darbeciler olduğunu belirten Kalkan, "Mısır'ın istiklal mahkemeleri darbeyi reddeden ve darbecilere direnen 529 masum insanı şiddete teşvik ve karakollara saldırı gibi uydurma suçlarla idama mahkum etti. Evrensel hukuk çerçevesi ve İslami hükümlere aykırı olarak 529 kişinin idam kararı şayet infazla sonuçlanırsa, insanlık tarihi büyük bir kara lekeye şahit olacaktır. Biz de sivil toplum örgütü üyeleri olarak 529 masum Mısır vatandaşının yanındayız" dedi.

Konuşmaların ardından meydanda kurulan darağacı, üzerine benzin dökülerek, ateşe verildi. Gruptakiler bu sırada, 'İhvan'a selam, direnişe devam', 'Katil Sisi, Mısır'dan defol' sloganları attı.

Öte yandan Müslüman Gençler Platformu üyesi bir grup, Erciyes Üniversitesi Yerleşkesi'nde, cuma namazı çıkışı basın açıklaması yaptı.

Kırşehir

Kırşehir'de Cacabey Meydanı'nda toplanan grup adına basın açıklaması yapan Memur-Sen Kırşehir Temsilcisi Necati Yılmaz, Mısır'da 529 masum insanın şiddete teşvik ve karakollara saldırı gibi bahanelerle 25 Mart'da idama mahkum edildiğini söyledi.

YIlmaz, "Rabia'da ve Adeviye'de darbe karşıtı özgürlükçü kitleler üzerine rastgele ateş ederek, katliam yapan Mısır'ın darbecileri ve baltacıları üzerine yargıç cübbesi giymiş tetikçileri kullanarak katliama devam ediyor. 529 masumun, mazlumun ve İhvan'ın idamına karar verilerek evrensel hukuk ayaklar altına alınıyor" dedi.

Sloganlar atan grup, daha sonra olaysız dağıldı.

Muğla

Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan, çoğunluğu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan gençler ile sivil toplum kuruşları temsilcileri, "Rabia" işareti yaparak sloganlar attı. Grup adına açıklamayı okuyan Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Demirtaş, darbe yönetiminin insanların can ve mal güvenliğini sağlayamadığını, aksine bu duruma alenen katliamlar yaparak cevap verdiğini söyledi.

Alınan kararı protesto etmek için toplandıklarını belirten Demirtaş, "Mısır'daki darbe yönetimine destek verenler, sessiz kalanlar, idam yoluyla gerçekleştirilmek istenen katliamın azmettiricisi, ortağı ve asıl faili olacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından grup olaysız dağıldı.

Sakarya

Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararı, Sakarya, Kastamonu, Düzce ve Eskişehir'de protesto edildi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şubesi üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, cuma namazının ardından Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Orhan Cami toplandı.

Grup adına açıklama yapan AGD Sakarya Şube Başkanı İbrahim Guli, kardeş ülke Mısır'da 20 dakika süren duruşmada 528 kişi hakkında verilen idam kararının insanlık suçu olduğunu söyledi.

Adeviye Meydanı'nda sivil halka kurşun sıkan polislerden birinin ölümünün 528 kişi hakkında verilen idam kararına gerekçe gösterildiğine dikkati çeken Guli, dernek olarak hiçbir zaman sessiz kalmayacakların dile getirdi.

Eskişehir

Memur-Sen Konfederasyonu Eskişehir İl Başkanı Muammer Karaman, il binasında düzenlediği basın toplantısında, Mursi'nin antidemokratik yollarla yönetimden uzaklaştırıldığını ve hapse atıldığını belirterek, darbenin, Batı'nın çıkarlarını korumak için yapıldığını öne sürdü.

Mısır halkının sandıkta ortaya koyduğu iradeye sahip çıkarak, elinden alınmasına müsaade etmemek için sokaklarda meşru ve şiddete dayanmayan eylemlerde bulunduğunu anımsatan Karaman, "Bu eylemleri yaparken maalesef elinde baltalar bulunan güruhun saldırısına uğramış, bizzat kendi ordusuna ait otomatik tüfeklerle taranmış ve 5 bin şehit vermiştir. Bugün baltacıların yerini yargıç cübbesi girmiş başka baltacılar almıştır" ifadesini kullandı.

Kastamonu

Eğitimciler Birliği Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, Nasrulah Camisi önünde yaptığı basın açıklamasında, Mısır'daki darbeyi ve dünyanın idam kararlarına sessiz kalmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Batılı ülkelerin iki yüzlü yaklaşımlarıyla bir kez daha sınıfta kaldığını belirten Sancaktaroğlu, "Başta batılı ülkeler olmak üzere Mısır'da darbe yönetimine destek verenler, sesiz kalanlar, idam yoluyla gerçekleştirilmek istenen katliamın azmettiricisi, ortağı ve faili olacaktır'' dedi.

Darbe ve idam kararı aleyhinde sloganlar atan grup, daha sonra dağıldı.

Çankırı

Ahmet Yesevi Camisi önünde toplanan kalabalık , Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

Çankırı Memur Sen İl Temsilcisi Ali Solak, yaptığı basın açıklamasında, Mısır halkına yönelik zulümlerin her geçen gün daha da arttığını söyledi.

Mısır'da darbe mahkemesinin 528 kişinin idamına hükmettiğini ifade eden Solak, "Bu kararın gerekçesine göre söz konusu kişiler şiddet ve terör suçlamasıyla bu cezayı hak ettiler. İnsanlığa ve hukuka aykırı bu kararı kınamak, 528 Mısırlı mazlum kardeşimizin sesine ses katabilmek için bugün buradan tüm vicdan sahiplerini harekete geçireceğiz" diye konuştu.

Rabia işareti yapan ve sloganlar atan grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Düzce

Düzce Sivil Toplum Platformu'nun öncülüğünde bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile aralarında öğrencilerin de bulunduğu grup, Belediye Meydanı'nda bir araya geldi.

Üzerlerindeki kefenle "Rabia" işareti yapan, meydanda temsili darağacı kuran grup, "Mursi'ye selam, direnişe devam. Kahrolsun zalimler, işbirlikçi hainler" sloganları attı.

Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Ketres, insanlığa ve hukuka aykırı kararı kınamak ve 528 Mısırlı mazlumun sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet etti.

Açıklamanın ardından İstanbul Caddesi'nden Anıtpark alanına kadar slogan atarak yürüyen grup, daha sonra dağıldı.

Kocaeli

Gebze Kent Meydanı’nda toplanan, "Zorbalığa hayır, Mursi'ye evet, cuntanın idam kararları, İslami direnişi yıldıramaz" ve "İslam düşmanı darbecilere karşı, bütün ümmet tek yürek" yazılı dövizler taşıyan grup, Rabia işareti yaparak darbeciler aleyhine slogan attı.

Kefen giyen protestocular, daha sonra darağaçlarına çıkarak idamı temsili canlandırdı.

İhvan’a karşı haksız ve hukuksuz saldırılar yapıldığını, idam kararlarını, cuntanın baskı ve despotizmini şiddetle kınayan ve lanetleyen Tatar, "Dünyanın neresinde olursa olsun, her dinden ve ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, son idam kararlarını ve buna sessiz durmanın ötesinde, destek veren tüm cuntaseverleri kınıyoruz” diye konuştu.

Grup, duanın ardından dağıldı.

Konya

İHH-AYDER öncülüğünde, cuma namazı çıkışı Şerafettin Camisi önünde toplanan bir grup, "Darbeciler yenilecek, İslami hareket kazanacak", "Darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacak", " Mısır seninleyiz" yazılı ve üzerinde rabia işareti bulunan dövizler taşıyarak, tekbirler getirdi.

Mısır ve Suriye'de ölenler için gıyabi cenaze namazı kılan grup üyeleri, "Bir Musa gelecek, sizi bulacak", "Kahrolsun zalimler, işbirlikçi hainler" sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan Genç İHH-AYDER Başkanı Selim Tosun, haklarında idam kararı bulunan 528 Mısırlının sesini tüm dünyaya duyurmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Karaman

Karaman Sivil Toplum Platformu üyesi grup, Mısır'da 528 kişiye idam kararı verilmesini protesto etti. Aktekke Kent Meydanı'nda toplanan grup, "Rabia" işaretinin yanı sıra darbe ve idam karşıtı pankartlar taşıyarak slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Platform Başkanı Yunus Özdemir, Mısır Meydanı'na idam sehpası yerine sandıkların konulması gerektiğini ifade etti.

Aksaray

Aksaray Sivil Toplum Örgütleri Platformu öncülüğünde toplanan bir grup, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

Cuma namazının ardından Hükümet Meydanı'nda toplanan ve darbe karşıtı döviz taşıyarak slogan atan gruptakiler, kararı protesto etti.

Aksaray Sivil Toplum Örgütleri Platform Başkanı Eyüp Dağdaş, burada yaptığı konuşmada, Mısır'daki 528 kişiye idam cezasını protesto etmek için toplandıklarını söyledi.

Konya'nın Seydişehir ilçesinde de tarihi Seyyid Harun Cami önünde toplanan grup, Mısır'daki idam cezalarının durdurulması için eylem yaptı.  Eğitim Bir Sen temsilcisi Fatih Küçük, burada yaptığı açıklamada, hukuksuz verilen idam kararlarını şiddetle kınadıklarını kaydetti.

Erzurum

Erzurum Sivil Toplum Kuruluşu Platformu öncülüğünde toplanan grup, ellerinde "Beni de alın, 530 olsun", "Zalimler için yaşasın cehennem", "Müslüman uyan, kardeşine sahip çık", "Kıyıma dur de, yık darağaçlarını", "Çok geç olmadan 528 idama dur de", "Avrupa Değil, İslam Birliği" yazılı dövizlerle Lala Paşa Camisi önünde bir araya geldi.

Musalla taşı önünde temsili olarak idam sehpası kuran ve kefen giyen grup, boyunlarına urgan geçirerek, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Konuşmaların ardından Vuslat Derneği Onursal Başkanı Şefket Gökşan, şehitler için dua okudu. Programda, bazı katılımcıların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

Mersin

Memur-Sen il temsilciliği önünde toplanan grup, çeşitli sloganlar atarak kararın iptal edilmesini talep etti.

Memur-Sen İl Temsilcisi Abdulla Çelik, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır halkına yönelik zulümlerin her geçen gün artarak devam ettiğini, her gün yeni bir insanlık suçu işlendiğini belirtti.

Mısır'daki "darbecilerin katliam kararına" dünyanın sessiz kalmasının kabul edilmeyeceğini vurgulayan Çelik, Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Filistin ve Arakan başta olmak üzere dünya genelinde tüm vahşetlerin, işkencelerin, katliamların ve idamların son bulması için uluslararası kamuoyunu göreve davet ettiklerini söyledi.

Grup üyeleri, açıklamanın ardından bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

Şanlıurfa

Şanlıurfa'da, Sivil Toplum Kuruluşu Platformu öncülüğünde toplanan bir grup, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini "kefenli" protesto etti.

Cuma namazı sonrası Balıklıgöl Yerleşkesi'nde toplanan grup, ellerinde "Sen uyursan onlar idam edilir, darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacaklar, darbeciler yenilecek, otoritesi Allah olanlar asla yenilmez" yazılı ve rabia işareti bulunan dövizler taşıyarak, tekbir getirdi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Murat Müjdeci, Mısır'da yaşanan insanlık dışı vahşete karşı sessiz kalmadıklarını söyledi.

Açıklamanın ardından bir grup, temsili mahkemede yargılama yaptıktan sonra üzerilerinde "kefen" bulunan arkadaşlarını idama mahkum etti. Kurulan temsili dar ağacında kefen giyenler, haksız yere idam edilişleri canlandırdı.

Eskişehir

Anadolu Gençlik Derneği Eskişehir Şubesi ve İHH öncülüğünde bir grup, cuma namazı sonrası Reşadiye Camisi bahçesinde toplandı.

Grup adına açıklama yapan İHH Eskişehir Sorumlusu Musa Karadaş, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararının insanlık suçu olduğunu söyledi.

İdam kararlarının hiçbir şekilde insan hakları, özgürlük ve adaletle ilgisinin olmadığını ifade eden Karadaş, söz konusu kararın insanların temel hak ve hürriyetlerini adeta ayaklar altına aldığını kaydetti.

Karadaş'ın açıklamasının ardından Anadolu Gençlik Derneği Eskişehir Şube Başkanı Mehmet Eren de ortak basın açıklamasını okudu.

Konuşmaların ardından bir süre slogan atan grup, daha sonra dağıldı.

Bilecik

Bilecik'te de Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararı, protesto edildi.

Merkez Şerifpaşa Camisi önünde, cuma namazının ardından toplanan bir grup AGD üyesi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurdukları darağacında temsili Sisi maketini asarak, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik idam kararı alan Mısır hükümetine tepki gösterdi.

Kefen giyerek, "Zulme sessiz kalmayın", "Katil Sisi, Seninleyiz Mursi", "Diren Mursi" yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup, bir süre slogan attı.

Grup adına açıklama yapan AGD Bilecik Şube Başkanı Sadık Savak, Mısır'da 24 Mart'ta alınan idam kararının bir insanlık suçu olduğunu savunarak, bu kararı veren mahkemenin, askeri cunta tarafından gerçekleştirilen darbecilerin emrinde olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından bir süre slogan atan ve tekbir getiren grup, yapılan duaların ardından dağıldı.

Gruba, İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Fikret Karabıyık, Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Meral, Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Kurt, Memur-Sen üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Ağrı

Merkez Camisi önünde toplanan ve çeşitli dövizler taşıyan grup, kefen giyerek idam kararına tepki gösterdi.

Memur-Sen Ağrı Şube Başkanı Süleyman Gümüşer, grup adına yaptığı basın açıklamasında, Mısır'da darbe mahkemesinin 3 Temmuz askeri darbesinin ardından sözde hukuki bir karara imza atarak, 528 darbe karşıtı eylemci için idam cezasına hükmettiğini belirtti.

İnsanlığa ve hukuka aykırı bu kararı kınadıklarını ifade eden Gümüşer, "528 Mısırlı mazlum kardeşimizin sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet ediyoruz" dedi.

"Rabia" işareti yapan ve sloganlar atan grup, daha sonra dağıldı.

Rize

Rize'de Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyesi grup, Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaparak, Mısır'daki idam kararını protesto etti.

"Rabia" işareti yapan yaklaşık 600 kişilik grup, "Cihada devam, direnişe selam", "Defol Sisi, seninleyiz Mursi", "Zalimler için yaşasın cehennem" yazılı pankartlar taşıyarak slogan attı.

Grupta bulunan ve kefen giyinmiş kişi, temsili darağacı önünde idam kararını protesto etti.

Rabia Yılmaz adlı çocuğun, "Kinyas" ismini verdiği kaplumbağası ile eyleme gelmesi dikkat çekti.

Sisi'nin temsili maketi, idam sehpasına asılarak ateşe verildi. Grup üyeleri, dua edilmesinin ardından dağıldı.

Gümüşhane

Anadolu Gençlik Derneği Gümüşhane Şubesi üyeleri, Kemaliye Camisinde kılınan Cuma namazının ardından bir araya geldi.

Gruptakiler,  "Zalimin Sisi, mazlumun Mursi'si", "İhvana selam direnişe devam", "Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez" yazılı pankartlar taşıdı.

Şube Başkanı Naci Şenel, grup adına yaptığı basın açıklamasında, Mısır'da tarihin yeniden tekerrür ettiğini belirterek, "Yıllardır ülkeyi demir yumrukla yöneten ve binlerce kişinin ölümüne neden olan Hüsnü Mübarek, elini ve kolunu sallayarak tahliye edildi. Darbeci mahkemeden Müslüman Kardeşler için skandal sayılacak bir karar çıktı" dedi.

Basın açıklamasına, Memur-Sen Gümüşhane Şubesi, İlim Yayma Cemiyeti, Gümüşhane İktisadi ve Kültürel Kalkındırma Derneği, Ensar Vakfı, Tüketici ve Çevre Derneği, Hak-İş Gümüşhane Şubesi, Beyaz Ay ve Şefkateli Derneği üyeleri de destek verdi.

Anadolu Geçlik Derneği Şiran Temsilciliği tarafından Şiran ilçesinde de basın açıklaması yapılarak idam kararı protesto edildi.

Topluluk, dua edilmesinin ardından dağıldı.

Bayburt

Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi, Bayburt'ta basın açıklamasıyla protesto edildi.

Türk Dünyası Parkında İHH Bayburt Şube Temsilciliği tarafından organize edilen açıklamaya, AK Parti, MHP, Saadet Partisi ile çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İHH Bayburt Şube Temsilcisi İlhami Polat, insanlığa ve hukuka aykırı kararı kınamak, 528 Mısırlı mazlumun sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet ettiklerini söyledi.

Açıklama, İl Müftüsü Kemalettin Aksoy'un Mısır başta olmak üzere birçok ülkede ölenler için dua etmesinin ardından sona erdi.

Bursa

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformuna bağlı dernek üyeleri, cuma namazı sonrası Ulu Cami'nin yanındaki Orhangazi Parkında toplandı. Grup adına açıklama yapan Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, Mısır'da ilk kez halk tarafından demokratik yolla seçilen hükümete 3 Temmuz 2013'te askeri darbe yapıldığını, sonrasında başta yaşam hakkı olmak üzere çok ağır insan hakkı ihlalleri yaşandığını söyledi.

Basın açıklamasına katılan bazı kişiler, beyaz kefen giyerek kararı protesto etti.

Açıklamaya, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk de katıldı.

Balıkesir

Balıkesir'de cuma namazı sonrası Zağnos Paşa Camisi bahçesinde toplanan Anadolu Gençlik Derneği üyeleri adına konuşan, şube başkanı Ersin Güçlü, idam kararının insanlık suçu olduğunu söyledi. Haklarında idam kararı verilen kişilerin suçsuz olduğunu ifade eden Güçlü, şunları kaydetti:

"Bu kararı veren mahkemenin geçtiğimiz temmuzda askeri cunta tarafından gerçekleştirilen darbenin emrinde olduğu aşikardır. Aynı askeri cunta 14 Ağustos Çarşamba günü Adeviyye Meydanı'nda 3 bini aşkın sivili şehit etmekten kaçınmamıştır. Şimdi bu cuntanın emrindeki yargının 528 kişi hakkında verdiği saçma sapan idam kararları bizi şaşırtmamıştır. Bin 900 sivil, mahkeme karşısına çıkarılmış ve 20 dakikalık bir duruşmada 528

12 Nis 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.