EDEB Platformu Hz. Fatıma'yı anma programı düzenledi

EDEB Platformu Hanımlar Komisyonu Hz. Fatıma'yı anma programı düzenledi.

İslami Analiz/Haber Merkezi

EDEB Platformu Hanımlar Komisyonu Hz. Fatıma'yı anma programı düzenledi.

24 Mart Cumartesi günü EDEB Kültür Merkezi’nde yapılan program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı ve ardından EDEB Platformu Hanımlar Komisyonu Başkanı Şennur Özel'in selamlama konuşmasıyla devam etti.

Programda ezgi ve marşlar seslendirildi; sinevizyon, oratoryo ve tiyatro sahnelendi.

Programın devamında Gülden Gürler'in Hz. Fatıma hakkındaki konuşması yer aldı.

Gülden Gürler konuşmasında şunlara değindi:

-Şu ana kadar Hz. Fatıma hakkında çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgiler var. Fakat biz biliyoruz ki hafızalarımızda yer alan bu bilgiler eğer bizde bir idrake ve bir yaşam bilincine; bir pratiğe; kısacası bir hikmete dönüşmemiş ise, bu kuru bir söz yığınından öteye geçemeyecektir.

-Kur'an-ı Kerim'de Allah buyuruyor ki: "Allah hikmeti dilediğine verir. Her kime hikmet vermişse ona çok hayır vermiştir". Bu ayetin ışığında her mümin hikmeti arayıp kuşanma sorumluluğuyla hareket etmelidir. Hikmet; kişinin gerçekleri görebilme, idrak etme ve elindeki bilgiler ışığında kendine ve topluma yön verebilme yetisidir".

-Hz. Fatıma ki, vahyin bilgisi ışığında yetişmiş bir kadın olarak edindiği bu bilgiyi yerli yerinde kullanmayı başarmış, vahyin kendisi için sunduğu öğretiler doğrultusunda şartlar ne olursa olsun emredileni yerine getirme adına gerektiğinde hiçbir riske ve zorluğa girmekten kaçınmamış, dünyevi tutku ve nefsani arzuların kıskacından kurtulup sükuta erebilmiş ve böylelikle Allah'a giden yolda sabır ve sebatla bir bilinç ve davranış ortaya koymuştur.

-Hikmete erişmenin yolu, daha doğrusu dünya ve ahiret saadetine erişmenin yolu hikmeti kuşanmış ve bu saadeti yakalamış insanlara uymak, onların yollarını izlemekten geçer. Dünya ve ahiret saadetini ancak İslam'ın model olarak sunduğu kimselere tabi olarak elde edebiliriz. Aksi takdirde onları bırakıp da sahte modeller üretip onlar üzerinden gidersek hüsrana uğrayanlardan oluruz.

-Hikmeti ve bilgeliği kuşanmış Hz. Fatıma özelde kadınların, genelde tüm insanlığın modelidir aslında. O, Babasından merhameti ve ahlakı, annesinden asalet ve cömertliği öğrenmiştir. Bir eşe yapılacak hizmeti, hürmet ve muhabbeti yine annesinden görmüştür. O, Hassas ruhlu, naif, yüce ahlak sahibi, halim ve selim, son derece mütevazi, söz ve davranışlarında vakurdu.

-İslam bir denge dinidir. İslam'la yoğrulan  kadın Fatıma, hayatın her alanında olduğu gibi çocuk eğitimi alanında da bu dengeyi doğru oturtmuştur. Günümüz müslümanları çocuklara sözüm ona özgüven kazandırmak adına onların ihtiyaçlarını karşılarken kendi beğendiklerini alsınlar, kendi kararları olsun diye küçük yaşta onları alışverişe alıştırıyor ve tüketim çılgınlığının acımasız çarkı içine sürüklüyorken; çocuklarına sevgiyle yaklaşan Hz. Fatıma onlara adalet, merhamet, fedakarlık ve sorumluluk duygusunu ve ibadet bilincini kazandırmış, Allah'tan başka hiçbir şeyden korkmamayı, haksızlıklara, zulümlere karşı mücadele etmeyi hep bu yöntemle öğretmiştir. Hz.Zeynep'in Şam'da korkusuzca Yezid'e karşı haykırışı, Hz. Hasan'ın İslam'ın menfaatini korumak, esaslı bir inkılaba zemin hazırlamak için ortaya koyduğu tavır, Hz. Hüseyin'in Kerbela'da can, evlat ve maldan geçerek İslam’ı diriltecek bir duruş ortaya koyup korkusuzca şehadete yürümesi hep bu sayedeydi.

-Bugün Hz.Fatıma'nın vasıflarıyla donanmış şahsiyetlere, saliha hanımlara ne de çok ihtiyacımız var...

31 Mar 2018 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.