Erbakan Hoca’dan Madımak yorumu

Milli Gazete Yazarı Bekir Gündoğmuş, Milli Görüş Lideri Erbakan Hoca’nın 1993’te yaşanan Sivas Madımak olaylarına dair açıklamalarını meclis tutanaklarından aktardı.

Milli Gazete Yazarı Bekir Gündoğmuş, Milli Görüş Lideri Erbakan Hoca’nın 1993’te yaşanan Sivas Madımak olaylarına dair açıklamalarını meclis tutanaklarından aktardı.

Erbakan Hoca’nın meclisteki konuşması:

“…Evvela, bu müessif olaylar dolayısıyla bütün Sivaslı kardeşlerimize, bütün milletimize "geçmiş olsun" diyorum. Peşinen arz edeyim ki, bizim, hiçbir şekilde, vurmak kırmak gibi şiddetle hiçbir işin yapılamayacağına olan inancımız bellidir. Bu kabil şiddet olaylarını, hangi şart altında olursa olsun, tasvip etmemiz mümkün değildir. Ancak Sivas'tan gelen haberlerin açıkça gösterdiği gibi, olaylar, aslında, belli bir maksatla Sivas'a gitmiş olan bir ekibin, orada, halkın, milletin inancına karşı nezaketsiz sözler sarf etmesi, halkı tahrik etmesi yüzünden meydana gelmiştir.

ALGAN HACALOĞLU (İstanbul) - 35 kişi öldü!..

NECMETTİN ERBAKAN (Devamla) - Bu kabil dinî tezyif ve tahkirler, esasen bütün ülkelerin ceza kanunlarında da cezayı müstelzim olaylardır. Bu sebepten dolayıdır ki, olayların meydana gelmesinde asıl saik ortadadır; büyük bir tahrik yapılmıştır. Bu olayda, ilin valisinin, dirayetli bir yönetici olarak, zaten ne maksatla gelindiği daha önceden belli olduğundan, bu kabil olayların çıkmasına imkân bulunacağını dikkate alarak basiretli bir yönetici olarak hareket etmesi lazım gelirken, toplantılara katılarak, âdeta bunları onore eder şekilde tavır takınmış olması da, üzücü ve üzerinde durulması gereken çok mühim bir husustur. Nitekim, halkın galeyanı, bir yandan bu suçun işlenmesi -yani dinî tahkir ve tezyif suçunun işlenmesi- ve böylece büyük bir tahrike karşı bir galeyan olduğu gibi, yöneticilerin davranışını da protesto mahiyetinde bir davranış olmuştur.

İBRAHİM GÜRSOY (İstanbul) - Siz teşvik ettiniz, siz...

BAŞKAN - Lütfen değerli arkadaşlarım...

NECMETTİN ERBAKAN (Devamla) - Bütün bu olaylardan ders alınması lazım gelir ve hiç kimsenin...

İBRAHİM GÜRSOY (İstanbul) - Buna neden olan sizsiniz. (RP sıralarından "Ne bağırıyorsun?.." sesleri)

BAŞKAN - Değerli arkadaşlar, değerli arkadaşlar...

İBRAHİM GÜRSOY (İstanbul) - Provokatör sizsiniz, şerefsizler... (RP sıralarından "Müdahale etme, otur yerine" sesleri)

NECMETTİN ERBAKAN (Devamla) - ... Yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede, halkın inancına -dünyanın hiçbir yerinde olmadığı gibi- tahrik ve tecavüz etmeye hakkı yoktur.

İBRAHİM GÜRSOY (İstanbul) - Asıl sebep bu... (RP sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Sayın Erbakan...

NECMETTİN ERBAKAN (Devamla) - Bu olaylar esnasında, memnuniyet verici bir cihet, olayların, asla, herhangi bir inanış farklılığından ileri gelmeyişidir; yani, bu bir Alevî-Sünnî çatışması değildir. (RP sıralarından alkışlar) Alevîler ve Sünnîler, hepsi, milletimizin evlatlarıdır, birbirlerinin kardeşleridir. Bu gerçek, bir kere, daha, dün, Sivas'ta açıkça görülmüştür. Bu olay, sadece, üç-beş tane art maksatlı tahrikçiye ve yöneticilerin basiretsiz...

İBRAHİM GÜRSOY (İstanbul) - İşte, başta sizsiniz, tahrikçi sizsiniz. (RP sıralarından "Sus be" sesleri)

BAŞKAN - Arkadaşlar lütfen...

NECMETTİN ERBAKAN (Devamla) - ... hareketlerine karşı yapılmış olaylardır. Bu sebepten dolayıdır ki, yöneticilerimiz dikkatli olmalı, bu kabil olaylara zemin hazırlamamalıdırlar ve bu ülkede, hareket edecek, konuşacak her kimse de, mutlaka milletin inancına saygılı olmalıdır. (RP sıralarından alkışlar) Bu zaten, kanunların emridir.”

05 Tem 2021 - 20:26 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.