Karadavi: İhvan-ı Müslimin Genel Mürşidi Olmayı Reddettim

Karadavi: “Mursi cumhurbaşkanlığı için ilk günden beri kesinlikle bir destek görmedi. Herkes onun aleyhinde komplolar kurdu.”

İslamî Analiz/Haber Merkezi

“El-Cezire Mısır”da Pazar akşamı konuşan Karadavi birçok kişinin Mursi’ye “Orduya güveniyor musun?” diye sorduğunu, Mursi’nin de “Evet, ben bu konuda mutmainim” dediğini ifade etti.

Yine kendisine İhvan-ı Müslimin tarafından genel mürşid olması için teklif geldiğini, ancak reddettiğini ve “Ben ümmetin mürşidi olmak istiyorum” dediğini söyledi.

“Ben ilk sefer Ebu’l Futuh’u seçmiştim. Ancak Mursi ve Şefik seçeneklerinin arasında kalınca Mursi’yi seçtim. Zira Şefik’in ne derecede kötü bir insan olduğu herkesçe malumdu” dedi.

İhvan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılma noktasında acele etmesiyle alakalı olarak “İhvan, dışarıdan El-Beşeri gibi bazı kişileri aday yapmak istedi. Ancak onlar bunu reddettiler. Öyle sanıyorum ki İhvan bu seçimlere katılamayacak. Zira cumhurbaşkanlığına aday olabilecek doğru birini bulamadılar” dedi.

İhvan’ın terörle itham edilmesiyle alakalı olarak da, “Bu batıl bir ithamdır. Onlar bu suçlamadan tamamıyla beriler. Şiddet olayları İhvan’ın barışçı tavrına ters düşer” dedi. Karadavi’nin bu noktadaki delili, İhvan’la ordu da dâhil olmak üzere her grubun Ocak devriminden sonraki süreçte yardımlaşmış olması…

Ezher’i sürekli olarak kötülemesiyle alakalı sorulan sorulara, “Ezher; tavrıyla Mısır’a zarar verdi. Ezher hükümet ve yöneticilerle beraber hareket etmeye başlayarak bozuldu” dedi.

Mısırlıların kanını helal gösteren grupları da eleştirdi:

“Ezher’den ben çekildim, kovulmadım. Çünkü ben bugünkü Ezher’e güvenmiyorum. Ezher gençliğinin %90’ı Ezher’in mevcut yönetimine karşılar. Ezher şeyhleriyle ya da kan akıtmayla ilgili fetvalar çıkaran müftülerle beraber değilim.”

25 Ocak ‘devrimi’ hakkında, “Mısırlılar değiştiler. Artık korkmuyorlar. Bu gerçekten iyi bir durum…” dedi ve ekledi: “Bunca ay geçtikten sonra artık insanlar güvene kavuştular mı? Bu zorluklar ne zamana kadar sürecek?” dedi.

Darbecileri de Allah’a tövbe etmeye davet etti ve “Umulur ki, Allah onlar için tövbe kapılarını açar. Her insan hata yapar. Önemli olan bu hatayı sorgulayabilmektir” dedi.

Karadavi sözünü şu ayetle bitirdi: “Tuzak kurdular. Biz de tuzak kurduk. Ancak onlar bilmezler. Bak, tuzaklarının sonu nasıl oldu? Biz onları ve kavimlerini topyekûn helak ettik. İşte bu zulümleri yüzünden harabeye dönmüş evleri! Muhakkak ki bunda bilen bir kavim için ibret vardır. İman edip Allah’a karşı gelmekten sakınmakta olanları ise kurtardık.” (Neml Suresi: 50-53)

21 Oca 2014 - 00:00 - Afrika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.