Sakarya 554. Hafta: Kaos ortamı ülkede askeri vesayetçi yapılara, bölgede İsrail'e yarıyor!

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 554. hafta basın açıklamasında siyasal baskı ve kutuplaşmanın toplumsal kardeşliğe verdiği zarara karşı herkesi dikkatli olmaya davet ederken; kaos ortamının ülkede askeri vesayetçi yapılara, bölgede ise İsrail’e yaradığını söyledi

+1
Haber albümü için resme tıklayın

İslami Analiz/Haber Merkezi

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 554. hafta basın açıklamasında siyasal kutuplaşmanın toplumsal kardeşliğe verdiği zarara karşı herkesi dikkatli olmaya davet etti ve “Sizin hislerinizi, beklentilerinizi ve desteğinizi; şu üç günlük dünya saltanatı, sarayda taht kavgası uğruna istismar edenlerin tuzağına düşmeyin.” dedi. Platform adına Sakarya Dayanışma Derneği’nden Kadrican Mendi’nin okuduğu açıklamada “Siyasal iktidar gücünü elde tutma kavgası, sadece siyaseti değil toplumu da parçalayan bir hal aldı… Eğer dikkatli davranmazsanız; sadece bugünlerin değil, yarınların da heba edildiğini anlamak için çok geç kalmış olabilirsiniz. Ülkenin batı yakasında gündelik hayatın normal seyrinde akmasına bakıp, doğusunda yaşanan şiddet sarmalının şehirleri ve ortak bir geleceği nasıl yıkıp geçtiğini görmezseniz; size ‘barış’ diyeni ‘düşman’, kin ve nefret siyaseti güdenleri ise ‘dost’ zanneder, yanılırsınız. Dün, ‘Ergenekon’dan, darbelerden, askeri vesayet’ten şikayet edenlerin, bugün Ergenekon zihniyetiyle uzlaşmasına göz yummayın. Peşpeşe içi boşaltılan davalarla, onlarca yıllık paramiliter yapıların halkımıza verdiği zararların, yeni iktidar ittifakları için masadan kaldırılmasına sessiz kalmayın. Yarın askeri vesayetin yeniden güç kazanmasına yol açacak baskı politikalarına, dahası her türlü yanlışın yasal teminat altına alınarak korunma çabasına dikkat edin.” İfadelerine yer verildi.

Açıklamada ülkedeki şiddet ve kaos ortamının barışı değil yıkımı getirdiği ve toplumu karamsar ve ümitsiz bir noktaya sürüklediği uyarısı yapılarak, “Allah’ın yasak ettiği her türlü çirkinliğin, fahşanın, azgınlığın ve hayasızlığın üzerinin her defasında örtülmesine müsaade edersiniz, yozlaşmışlığın ve çürümüşlüğün memleketi topyekün ifsad etmesine razı olmuşsunuz demektir. Buna müsaade etmeyin! Kendi dünya menfaatleri için, bu topraklardaki herkesin insanca yaşama hakkını gasp edenlere sessiz kalmayın.” denildi. Bölge ülkelerindeki kaos ortamının İsrail’in işine geldiğine dikkat çekilen açıklamada “Bunun son örneği, Netanyahu kabinesinin yaklaşık 50 yıldır işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri'nde toplanması oldu. Bu toplantı, İsrail’in bölgedeki işgalini kalıcılaştırma ve yaygınlaştırmaya dönük açık bir girişimidir. Arap, Çerkes ve Türkmen halklarını Golan’dan sürerek bölgeyi gasp eden İsrail, buradaki askeri varlığıyla da bölgesel bir barışı engellemek için her türlü hesabı uygulamaya koymaktadır. Buna karşı İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin bu meseleye dair sessizliği de elbette ibret vericidir. Biz, buradan bir kez daha, öncelikle Hükümet’e, siyonist İsrail ile siyasi, askeri, ticari, diplomatik ve akademik her türlü ilişkiyi kesmeye çağırıyoruz.” denildi.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 554. Hafta Basın Açıklamasının Tam Metni

Değerli basın mensupları, duyarlı Sakarya halkı;

Siyasal iktidar gücünü elde tutma kavgası, sadece siyaseti değil toplumu da parçalayan bir hal aldı. Kendi seçmenini kaybetmeme uğruna her şeyin ters yüz edildiği şu zamanlarda, hakka ve adalete şahitlik, her zamanki gibi büyük önem taşıyor. Çünkü televizyon ekranlarının, gazete sayfalarının kahir ekseriyatı, gerçekleri çarpıtmak için çalışıyor. İnsanları ahmak yerine koyan, toplumu zihinsel bir körlüğe mahkûm etmek isteyen bu büyük siyasal kavgaya ve onun ideolojik araçlarına karşı herkesi dikkatli davranmaya davet ediyoruz. Sizin hislerinizi, beklentilerinizi ve desteğinizi; şu üç günlük dünya saltanatı, sarayda taht kavgası uğruna istismar edenlerin tuzağına düşmeyin.

Eğer dikkatli davranmazsanız; sadece bugünlerin değil, yarınların da heba edildiğini anlamak için çok geç kalmış olabilirsiniz. Ülkenin batı yakasında gündelik hayatın normal seyrinde akmasına bakıp, doğusunda yaşanan şiddet sarmalının şehirleri ve ortak bir geleceği nasıl yıkıp geçtiğini görmezseniz; size ‘barış’ diyeni ‘düşman’, kin ve nefret siyaseti güdenleri ise ‘dost’ zanneder, yanılırsınız. Dün, ‘Ergenekon’dan, darbelerden, askeri vesayet’ten şikayet edenlerin, bugün Ergenekon zihniyetiyle uzlaşmasına göz yummayın.

Peşpeşe içi boşaltılan davalarla, onlarca yıllık paramiliter yapıların halkımıza verdiği zararların, yeni iktidar ittifakları için masadan kaldırılmasına sessiz kalmayın. Yarın askeri vesayetin yeniden güç kazanmasına yol açacak baskı politikalarına, dahası her türlü yanlışın yasal teminat altına alınarak korunma çabasına dikkat edin.

Yürütülen şiddet siyasetinin, bize barışı değil yıkımı getirdiğine, toplumu parçalayıp, giderek daha çok karamsar ve ümitsiz bir noktaya sürüklediğine şahit olun! Şayet sizin için ‘şehitlik’ teklif edenlerin ‘vatan, millet’ nutuklarına bakıp; kendi oğullarının ve kızlarının sürdüğü sefahati, ele geçirdiği serveti görmezseniz; bu ülkenin iç barışı, sosyal refahı ve adaleti için emek harcayanlara karşı kışkırtanların kirli hesaplarına kurban edilirsiniz.

Allah’ın yasak ettiği her türlü çirkinliğin, fahşanın, azgınlığın ve hayasızlığın üzerinin her defasında örtülmesine müsaade edersiniz, yozlaşmışlığın ve çürümüşlüğün memleketi topyekün ifsad etmesine razı olmuşsunuz demektir. Buna müsaade etmeyin! Kendi dünya menfaatleri için, bu topraklardaki herkesin insanca yaşama hakkını gasp edenlere sessiz kalmayın.

Değerli dostlar,

Bir yandan biz, giderek boğucu bir atmosfer altında bunalırken, diğer yandan da bölge halkları her gün daha büyük felaketlerin kurbanı oluyor. Suriye’de devam eden savaş hali, milyonlarca insanın yerinden yurdundan olması, Ege ve Akdeniz sularında boğulup giden mazlumlar, Irak’ta insanların ortasında patlatılan bombalar, Mısır’daki askeri darbenin yasakları ve bu darbeci Sisi yönetiminin sponsoru Suudi rejimin mezhepçi ifsadı, bölgeyi sürekli bir kaosa mahkum ederken; kendi topraklarımız üzerindeki söz hakkı maalesef küresel güçlerin ve batılı ittifakların eline geçiyor.

Ve bu kaos ortamı, en çok işgal edilmiş Filistin topraklarındaki siyonist güçlere yarıyor. Bunun son örneği, Netanyahu kabinesinin yaklaşık 50 yıldır işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri'nde toplanması oldu. Bu toplantı, İsrail’in bölgedeki işgalini kalıcılaştırma ve yaygınlaştırmaya dönük açık bir girişimidir.

Arap, Çerkes ve Türkmen halklarını Golan’dan sürerek bölgeyi gasp eden İsrail, buradaki askeri varlığıyla da bölgesel bir barışı engellemek için her türlü hesabı uygulamaya koymaktadır. Buna karşı İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin bu meseleye dair sessizliği de elbette ibret vericidir.

Biz, buradan bir kez daha, öncelikle Hükümet’e, siyonist İsrail ile siyasi, askeri, ticari, diplomatik ve akademik her türlü ilişkiyi kesmeye çağırıyoruz. Mavi Marmara katliamcılarıyla yürütülen pazarlıkların, siyonist işgali meşrulaştırmaya yönelik görüşmelerin derhal sonlandırılmasını istiyoruz.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu adına Sakarya Dayanışma Derneği

23 Nis 2016 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.