Şehir Üniversitesi’ndeki Müslüman Öğrenciler: “Soma’da yüzlerce işçinin ölümüne sebep; kaza yahut kader değil, apaçık bir zulümdür” (Özel Haber)

Şehir Üniversitesi’nde okuyan Müslüman öğrenciler bugün Cuma namazı çıkışında Şehir Üniversitesi Batı Kampüsü’nde Soma’daki faciayla ilgili bir eylem düzenledi.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Şehir Üniversitesi’nde okuyan Müslüman öğrenciler bugün Cuma namazı çıkışında Şehir Üniversitesi Batı Kampüsü’nde Soma’daki faciayla ilgili bir eylem düzenledi.

Şihab Fikir ve Eylem Topluluğu, İsar Topluluğu ve Menar Öğrenci Grubu tarafından organize edilen eylem, basın bildirisiyle başladı.

“Allah için hakkı ayakta tutan ve adaletle şahitlik edenlerden olmak için!” diye başlayan basın bildirisinde, “Soma’da yüzlerce işçinin ölümüne sebep; kaza yahut kader değil, apaçık bir zulümdür” ifadelerine yer verildi.

Rantçı sermaye ve uzuvlarının, ölümden dönen insanları kredi borçları yüzünden tekrar karanlığa yürütecek kadar gözü dönmüş, katlettiği insanların yakınlarına bol sıfırlı ödenekler verecek kadar utanmaz, her fırsatta kendini haklı çıkarma gayretine girecek kadar küstah olduğu belirtilen açıklamada, bunlara karşı mücadele etmenin her Müslümanın boynunun borcu olduğu dile getirildi.

Taşeron sisteminin emek sömürüsünün bir numaralı enstrümanı olduğu ve bu sistemin her vardiyada zulüm ürettiğine atıf yapılan açıklamada, “Bu zulmün vebali kapitalist şirketlerin ve hükümetin boynundadır” denildi.

Basın bildirisinde, Soma’daki facia ile ilgili hakkın şahitliğini yapmak yerine türlü mazeretler eşliğinde birtakım gerçekleri görmezden gelenlere de bir mesaj vardı: “Soma’daki felaketin akabinde muhtelif kurumlar ve kişiler tarafından yapılan, adil şahitlikten ve hesap sormaktan yoksun ‘milli birlik ve beraberlik’ çağrıları; var olan sistemin çıkarlarını muhafaza etme işlevi görmektedir.”

Yaşanan acı tablonun “komplo teorisi” haline gelmesinin “Siyasi otoritenin muhalif tanımaz kibri”yle ilişkili olduğu belirtilen açıklamada, olayı olağanlaştırma girişimlerinin gayri ahlakî ve gayri İslamî olduğu vurgulandı.

Vakıayı kontrol altına almaya çalışmanın sorumsuzluğun telafisi olamayacağı belirtilen açıklamada sorumluluğun Hükümete ait olduğu şu ifadelerle belirtildi: “Sermayeye kan aşılayan, serbest piyasa koşuşturmaları için rant kapıları açan politik güç, yaşanan zulmün hesabını vermekle mükelleftir.

Son olarak, yaşananların herkesten hesabının sorulacağı bir imtihan olduğu hatırlatması yapılan açıklamada, imtihandan kurtuluşun tek yolunun; bu zulümleri unutmamak, unutturmamak ve bu zulümlere sessiz kalmamaktan geçtiği belirtildi.

Basın bildirisinin ardından, yapılan duayla eylem nihayete erdirildi.

SOMA’YA İTHAFEN!

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah için hakkı ayakta tutan ve adaletle şahitlik edenlerden olmak için!

Soma’da yüzlerce işçinin ölümüne sebep; kaza yahut kader değil, apaçık bir zulümdür.

Bugün bizler şahit olmaktayız ki, insanımızı Soma’da katleden rantçı sermaye ve uzuvları; ölümden dönen insanımızı kredi borçları yüzünden tekrar karanlığa yürütecek kadar gözü dönmüş, katlettiği insanların yakınlarına bol sıfırlı ödenekler verecek kadar utanmaz, her fırsatta kendini haklı çıkarma gayretine girecek kadar küstahtır. Buna karşı mücadele her müslümanın boynunun borcudur.

Ekonomik büyüme ve kalkınma politikaları adı altında daha az maliyet ve daha çok gelirle milli sermayeyi uluslararası arenada güçlü kılmak gibi komik bir amaca hizmet eden ve çağdaş kölelik olarak adlandırdığımız taşeron sistemi emek sömürüsünün bir numaralı enstrümanıdır. Bu sistem her vardiyada zulüm üretmektedir. Bu zulmün vebali kapitalist şirketlerin ve hükümetin boynundadır.

Bizler acının da ölümün de bir şeref ve haysiyeti olduğunu düşünüyoruz. Her ne kesimden olursa olsun, bu şeref ve haysiyeti gölgede bırakmak uğruna -ister var olan konumunu korumak isterse siyasi rant elde etmek için- yapılan her türlü kirli kampanyayı lanetliyoruz. Bu kampanyaları yapanlara mesajımız şudur: Bizler, insanlık, tarih ve vicdan sizleri affetmeyecek.

Soma’daki felaketin akabinde muhtelif kurumlar ve kişiler tarafından yapılan, adil şahitlikten ve hesap sormaktan yoksun ‘milli birlik ve beraberlik’ çağrıları; var olan sistemin çıkarlarını muhafaza etme işlevi görmektedir.

Siyasi otoritenin muhalif tanımaz kibri, yaşanan acı olayı komplo teorisi haline getirmektedir. İstatistiki verilerle kıyaslama yapan ve neticesinde vakıayı olağanlaştıran söylemlerin gayri ahlaki ve gayri İslamî olduğuna inanıyoruz. Vakıayı kontrol altına almaya çalışmak sorumsuzluğun telafisi değildir. Zira sermayeye kan aşılayan, serbest piyasa koşuşturmaları için rant kapıları açan politik güç, yaşanan zulmün hesabını vermekle mükelleftir.

Allah adaleti, infakı, cemaat olmayı, hakkaniyeti gözetmeyi ve yeryüzünde kibirlenmemeyi emretti; zulmü, sömürüyü, haksız kazancı ise yasakladı. Ve unutmayalım ki yaşananlar, hesabı hepimizden sorulacak bir imtihandır. Bu imtihandan kurtuluşun tek yolu da bu zulümleri unutmamak, unutturmamak ve bu zulümlere sessiz kalmamaktır.

Şihab Fikir ve Eylem Topluluğu/ İsar Topluluğu/ Menar Öğrenci Grubu

DUA METNİ

رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي

“Ey Rabbim. Göğsümü aç, genişlet. İşimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de, anlasınlar beni.”

و الصلاة و السلام على رسولنا محمد و اله و صحبه اجمعينالحمد لله رب العالمين

“El-hamdu lillahi rabbil alemin vessalatu vesselamu ala rasulina muhammedin ve alihi ve sahbihi ecmain.”

“Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Salat ve selam peygamberimiz Hz. Muhammed’in ve ashabının üzerine olsun.”

Rabbim, vefat eden kardeşlerimize rahmet ailelerine sabır ihsan et, kalplerini genişlet. Biliyoruz ki sen merhametlilerin en merhametlisisin. Merhametini bizden ve onlardan esirgeme.

Rızıklarını kazanmak uğruna zor şartlarda çalışmak zorunda bırakılan tüm kardeşlerimize de yardım et, durumlarını iyileştir. Her şeye kadir olan Rabbim, fazla kazanç uğruna alınterini sömüren, insanların hayatını tehlikeye atan kimselere fırsat verme.

İnandık ve inanıyoruz ki kazâ ve kader Allah’ın, tedbir ise insanın elindedir. Tedbir alıp da tevekkül eden kullarınız, tedbirsizliği kadere yükleme basiretsizliğinden bizi ve Müslümanları uzak tut.

Rabbim, bu felaketin yaşanmasında ihmalkarlık gösteren, eksiklikleri gidermeyen ve yapması gerekenleri yapmayanları ıslah et. Sen hesap soranların en adilisin.

İstiyoruz ki bu felaketin acılarını birlikte saralım. İstiyoruz ki madden ve manen geride kalanlara yardımcı olalım. Rabbim, sen bizi muvaffak kıl.

“Birbirlerine karşı muhabbet ve merhamette mü’minler bir vücud gibidir. Vücudun bir yeri rahatsız olursa bütün vücud rahatsız, onun tedavisiyle meşgul olduğu gibi Müslümanlar da birbirine yardıma koşmalıdır.”

Rabbim, Soma’daki kardeşlerimize hakkıyla yardım edenlerin sayısını artır, bizi de onların arasına kat.

Kardeşinin derdiyle dertlenmeyen ziyandadır. Bizi duyarsız bir topluluk kılma. İnsanlığımızı unutturma.

(Subhane Rabbike Rabbil-izzeti amma yesifun. Ve selamun alel-mürselin. Velhamdülillahi Rabbil alemin el-Fatiha, mea’s-salavat.)

16 May 2014 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.