Özkan: Ak Parti destekçisi İslamcılar özeleştiri yapmalı; İktidar merkezli mi yoksa muhalif, devrimci bir İslamcılık mı?

İslâmî Analiz köşe yazarlarından İslam Özkan, "İktidar Merkezli İslamcılık ve Cemaleddin Afgani" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İslâmî Analiz/Köşe Yazıları

İslâmî Analiz köşe yazarlarından İslam Özkan, "İktidar Merkezli İslamcılık ve Cemaleddin Afgani" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Özkan'ın yazısı şu şekilde:

31 Mart seçimleri, İslamcılığın ethosunun tam olarak ne olduğu, kurucu söylemin merkezinde neyin olduğuna ilişkin yapılan tartışmalara ivme kazandıracak görünüyor. Daha da ötesi, bu seçimlerde AKP’nin ortaya koyduğu otoriter ve dayatmacı tutumun etkisiyle; sürekli olarak yanlış bir şekilde dillendirilen AKP=İslamcılık formülasyonuna prim veren bazı kesimlerin yaklaşımıyla, İslamcılık ve İslami hareket AKP ile birlikte Türkiye siyasi tarihinin köhnemiş ideolojileri arasında yerini alacak bir ideoloji olarak tasvir edilmeye başlandı bile. Eskiden demokrasicilik oyunu oynayan ve kendi koyduğu kriterlere saygı göstermeyenlere cahiliye döneminden örnek vererek “Müşriklerin puttan yaptıkları helvayı yeme”sine benzetir ve istihza ederdik. Peki AKP’nin kendisini iktidara taşıyan içini boşalttığı demokratik unsurları, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne ilişkin söylem ve pratiklerine ne diyeceğiz, bunu neye benzeteceğiz? Medine’de gizli gizli Peygamber’in arkasından iş çeviren, İslami ilkelere saygı duyar gibi yapıp biraraya geldiklerinde onu ayaklar altına alan münafıklara mı?

Evet, her ne kadar AKP eşittir İslamcılık formülasyonu doğru değilse de, gerek İslamcıların AKP’ye verdikleri pervasız destek gerekse parti içinde yer alan bazı İslamcıların varlığı nedeniyle öyle kolay kolay yakanın sıyrılabileceği bir duruma işaret etmiyor. İslamcılar, tam da bu iki husus nedeniyle kendisini AKP’nin yaptıklarından beri görecek bir konumda değiller. Bu, ancak iktidar yıllarında kendisiyle iktidar partisi arasına koyacağı mesafeyle mümkün olabilirdi. O tren de kaçırılalı çok oldu ve maalesef. Bu, çok azı hariç hiçbir İslamcının aklından dahi geçirmediği bir şey aynı zamanda. Tam tersine birçoğu, görünürde davayı daha da ileri noktalara taşıma, gerçekte ise iktidarın nimetlerini kendi kişisel ve örgütsel kalkınmalarına kaldıraç yapma sanatını geliştirmeyle meşguller. Bu yüzden AKP için söylenenlerin tamamı İslamcılık için geçerli olmasa bile yine de İslamcılar, kendi hissesine düşenden payı almayı gerektiren ve özeleştiri/tövbe sürecine ilişkin mekanizmaları harekete geçirmesine yol açan bir durumla karşı karşıyalar (veya karşı karşıyayız).

Bu, işin seçimler ve yıllardır süren aşınma süreçleriyle ilgili yönü. Kurucu söylemin ekseni ve İslamcılığın ethosuna gelince bilindiği gibi İslamcılık cereyanı, Cemaleddin Afgani ile başlatılan ideolojik bir harekettir. Afgani, hayatının her döneminde peygamberin yaşantısını hareketinin eksenine almış ve onu doğru anlamış biri olarak bir taraftan emperyalizme karşı mücadele ederken bir taraftan da köhnemiş olduğunu düşündüğü halde sırf Müslümanların alternatif bir yönetsel mekanizmaya sahip olmaması nedeniyle Osmanlı İmparatorluğu'nun ayakta kalması için pek çok kez ıslah (reform) ve yenilenme çağrısında bulundu. Şayet sömürgecilik tehdidi ve İslam topraklarının işgali söz konusu olmasaydı, Afgani büyük ihtimalle Osmanlı İmparatorluğu’nun içinde bulunduğu acınası durumu daha radikal bir şekilde eleştiren muhalife dönüşürdü.

Afgani’yi farklı kılan şey, emperyalizme karşı mücadeleyi, altında yaşamını sürdürdüğü devletin kanatları altına girerek, iktidarın sağladığı güç üzerinden değil bilakis her gittiği yerde muhalif kalarak, mevcut yerleşik dini düzeni ve dini söylemi köklü bir eleştiriye tabi tutarak hedeflerini gerçekleştirmeye çalışmasıydı. İran Şahı’na karşı Tütün isyanını örgütlerken de, Mısır’da İngilizlere karşı Urabi Paşa yanlısı isyancılara sokak çağrısı yaparken de Fransa’da Urvetü’l Vüska dergisini çıkartırken de böyleydi. Mücadelenin hiçbir aşamasında doğrudan iktidara sığınma ve kanatları altına girmeye yanaşmadı. En çok desteklediği Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Abdülhamit bile onu yanıbaşında göz hapsinde tutmak zorunda kaldı. Zira Afgani, Osmanlı İmparatorluğu’nu İslam için isterken Abdülhamid İslam’ı ve İslamcılığı Osmanlı İmparatorluğu için istiyordu.

Bu yönüyle bakıldığında Cemaleddin Afgani ve talebesi Muhammed Abduh’un zaman zaman yolları yerli ve yabancı iktidarlarla kesişse de hiçbir zaman iktidar dilini merkeze alan, güç için yanıp tutuşan ve her ne pahasına olursa olsun iktidarı ele geçirmeyi hedefleyen dayatmacı bir tutum içerisinde olmadı. İslami hareketin kurucu ideologları olan bu isimlerin hiçbirinin hayatında ahlaki bir tutumdan uzak, duruma göre şekil alan bir İslamcılık anlayışını görmek mümkün değildir. Bunu ancak ve ancak tek kaygısı, imparatorluğun bekası olan bir tutumda, yani Abdülhamid’in tutumunda görmek mümkündür. Abdülhamit İslamcılığı, duruma göre vaziyet alan, zayıfken düşman gördüğü kesimleri tebcil ederken güçlü konuma geldiğinde onları ekarte etmek için fırsat kollayan, iktidarını sınırlayacak hiçbir güce tahammül etmeyen bir anlayışın temsilcisidir. Örneğin 1. Meşrutiyetin ilanı sırasında ortaya koyduğu tutum, meşrutiyeti önce kabul edip sonra lağvetmesi, öncesinde iyi ilişkilere sahip olduğu Jön türkler ve onların devamı niteliğindeki İttihat ve Terakki ile yaptığı anlaşmaların hiçbirine sadık kalmaması Abdülhamit vari bir İslamcılığın nemenem bir şey olduğunu bizlere göstermektedir. Nitekim o, süreci önleyemeyeceğini anlayınca gücün karşısınde eğilerek 2. Meşrutiyeti kabul etmek durumunda kalmıştır.

Yazının tamamına ulaşmak için tıklayınız

13 Nis 2019 - 00:00 - Türkiye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.