Dr. Şikaki'nin şehadet yıldönümü münasebetiyle İslami Cihad Hareketi'ne bakış

Filistin İslami Cihad Hareketi liderlerinden Nafiz İzam; hareketin kurucu lideri Dr. Fethi Şikaki'nin şehadet yıldönümü münasebetiyle verdiği röportajda, Şikaki ve hareket hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Filistin İslami Cihad Hareketi liderlerinden Nafiz İzam; hareketin kurucu lideri Dr. Fethi Şikaki’nin şehadet yıldönümü münasebetiyle “Filistin el-Yevm” sitesine verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

Filistin İslami Cihad Hareketi’nin kurucu lideri Dr. Fethi Şikaki’nin şehadetinin 18. ve hareketin başlangıcının 33. yıldönümü münasebetiyle röportaj veren İslami Cihad Hareketi’nin siyasi büro üyesi Şeyh Nafiz İzam, Dr. Fethi Şikaki’nin suikast haberinin kendileri açısından bir felaket olduğunu; ancak, Dr. Şikaki’nin yerine genel sekreterlik makamına gelen Dr. Ramazan Abdullah Şallah liderliğindeki hareketin, şehid Şikaki’nin bina ettiği fikri ve siyasi pozisyonu en ufacık bir sapma olmadan muhafaza edip ileriye taşıdığını söyledi.

İslami Cihad Hareketi’nin, neredeyse bitmek üzere olan “Siyonist düşmanla açıktan mücadele” anlayışının devam etmesine katkı sağladığını ifade eden Şeyh İzam, Dr. Şikaki’nin Filistin içindeki sorunlar yerine esas düşman olan Siyonist İsrail’le uğraşmanın gerekliliğine vurgu yaptığını belirtti.

İşte söz konusu röportajın ayrıntıları:

İslami Cihad Hareketi, lideri ve kurucusu olan Dr. Şikaki’ye yapılan suikastı nasıl karşıladı?

Dr. Fethi Şikaki’nin suikast haberi bizim için tam bir felaket oldu. Çünkü herhangi bir alanda liderin olmaması insanlık ve İslam tarihi boyunca büyük bir felaket oluşturmuştur.

Şikaki’nin yolunda yürüyen Dr. Ramazan Abdullah Şallah, İslami Cihad Hareketi’ne nefes aldırdı. Hareketin liderliği, Dr. Şikaki’nin bina ettiği fikri ve siyasi pozisyonu en ufacık bir sapma olmadan muhafaza etti. Bu sebeple, dengemizi hızlıca düzene koyduk. Dr. Şikaki’nin ardında bıraktığı acı hisse rağmen Hareket, perişan halde duraklamadı.

Hareketin, Allah(c.c.) sayesinde konumunu tayin ettiğini ve Cihad Hareketinin adının artık her alanda büyük, etkin ve etkili bir güce sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Dr. Şikaki ve arkadaşlarını İslami Cihad Hareketini kurmaya iten motivasyon neydi?

33 yıl sonra bugün kuruluşunu kutladığımız Cihad Hareketi’nin tohumlarını ekmek için Şikaki’yi harekete geçiren neden ve motivasyonların şuan tamamen açık olduğunu düşünüyorum. O sıralarda, İslami bakış açısı kendisine bir yer edinememişti. Aynı şekilde Filistin-Siyonist İsrail mücadelesinin en önemli ve en kızgın sahasında İslamcılar yoktu. Düşman karşısında İslamî kural ve prensiplerden neşet eden net bir görüş de yoktu.

Filistin, ümmet ve düşmanları arasındaki şiddetli mücadelede en önemli ve en zor saha oldu; olmaya devam ediyor ve edecektir de. Bu yüzden, Şehid Şikaki bu görüşü taşıyan bir çerçevenin olması gerektiğini gördü. Ön plana daima İslam’ı koymak ve İslam’ın Filistinli gençleri ayaklandırmada bir rol oynaması için çalıştı. Böylece ümmeti “İsrail” tehdidi karşında ayaklandırıp Filistin’i kurtarmaya çalışacaklardı.

Bu sebeplerle Dr. Şikaki bir proje başlattı ve bu günlerde üzerinden geçen 33 yılı kutladığımız mübarek bir an oldu.

Şikaki neden İslami Cihad Hareketi ismini seçti?

Tabi, “Cihad” ismi, fıkıh, inanç, tarih, uygulama ve davet düzeyinde İslam tarihi ve İslami değerler bağlamında büyük bir semboldür. İslami Cihad ismi ise büyük bir önem taşımaktadır.

Bu yüzden Allah(c.c.), Dr. Şikaki’nin gönlünü bu isme ısındırdı. O, İslami Cihad’ın düşmanla mücadelenin en kızgın sahasında bulunması gereken bir davranış, fikir ve uygulama olduğunu söylüyor gibiydi. Muhakkak ki Cihad, İslamcıların rolü için en büyük örnek olana kadar, bir çerçevede fikir ve davranışları temsil etmektedir.

Projede Şikaki’nin karşılaştığı iç ve dış sorunlar nelerdir?

Biz, hareketin 33. ve kurucu lideri Şikaki’nin şehadetinin 18. yıldönümünden bahsediyoruz. Bu sorunlardan da bahsetmek zorundayız. Cihad hareketi, herhangi bir destekten yoksun başladı işe. Herhangi bir devlet veya kurumun desteğine dayanmadı. Fethi Şikaki için en ön planda Allah’a ve köklü imana dayanmak yatıyordu.

Hareketin kendisine uygun siyasi ve manevi herhangi bir destek olmadan maddi düzeyde sıfırdan başlamış olması bu zorluklardandır. Diğer açıdan, Amerika destekli Siyonist projeye karşı çıkan Filistin İslami Hareketi’nden bahsediyorsunuz. İslami Cihad ve Filistin’deki cihat sloganları yükseldiği sürece, belki sizden farklı olan diğer gruplara yönelik İsrail ve ABD kışkırtmaları devam edecektir. Maddi desteğin yokluğu sebebiyle de büyük sorunlar oluştu. Ek olarak, Hareketi kuşatmak ve onun büyümesini engellemek için ilk yıllarda abluka ve karalama kampanyası başlatıldı. Ancak, elhamdülillah Hareket bugünkü konuma ulaşıncaya kadar yavaş yavaş büyüdü.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), İslami Cihad Hareketinin başlamasını nasıl karşıladı?

O zamanlarda, Dr. Şikaki’nin görüşleri ile FKÖ’nün izlediği siyasi görüş arasında ihtilaflar vardı. Bu büyük ihtilaflara rağmen Şikaki, örgütle herhangi bir çatışmaya girmedi. Ve onu, kendi hareketlerine karşı bir düşman veya bir rakip olarak görmedi. Bu farklara rağmen Şikaki, asıl mücadelemizin Siyonist projeye karşı olduğunu ve herhangi bir Filistinli tarafla olan sorunların ertelenmesi gerektiğini belirtiyordu. Siyonist projeyle olan asıl mücadelemizden alıkoymaması için önceliklerin karıştırılmaması gerekiyor.

Yetmişli-seksenli yıllarda, FKÖ ile ihtilaflarımız vardı; halkımız üzerinde ve mücadelesinde negatif etkiye sahip olduğuna inandığımız Oslo Anlaşması’yla bu ihtilaflarımız daha da arttı. Buna rağmen Fethi Şikaki, örgütle çatışmaya girmekten kaçındı.  Cihad Hareketi, onunla veya herhangi bir Filistin tarafıyla olan ikinci bir mücadeleyle meşgul olmamaya çalıştı.

FKÖ, Dr. Şikaki’yi projesinden vazgeçirmek için ona yakın davranmaya çalıştı mı?

Seksenlerin ortasında birçok teklif oldu. Birçok siyasi pozisyon teklifi vardı. Hatta Oslo’dan sonra kurulacak hükümet koalisyonunda yer almamızı istediler. Ne Oslo’dan önce ne de Oslo’dan sonra bu tekliflere prim verdik. Hareketin pozisyonunu muhafaza etmek adına tüm teklifleri reddettik.

Uzun yıllar boyunca, Filistinliler arasında iç çatışmaya sebebiyet vermemek şiarımız gereğince, bu tekliflerin hepsini reddettik.  

İlk başlarda Hareketin mali işleri nasıl yürüdü?

Başlangıçtan beri mali desteğin bulunmayışı, ne hareketin kuruluşunu ne de düşünce ve programlarımızı ortaya koymamızı engelledi.

Mali destek, her aşamada önemlidir. Başlangıçta, yükler azdır. Harcamaları kişisel çabalarla ve hayırsever insanların yardımlarıyla gidermeye çalıştık. Ama hareketin genişlemesinden sonra, genel anlamıyla Filistin’e yardım eden taraflar vardı ve İslamî Cihad Hareketi de bunlardan istifade etti. Ancak söz konusu yardımların, bizi programımızdan geri çekme ve duruşumuzu değiştirme konularında baskı unsuru olarak kullanılmasına izin vermedik. Gelecekte de maddi yardımların böyle bir fonksiyonu olmasına izin vermeyeceğiz.

Dr. Şikaki’nin şehadetinden 18 yıl sonra bugün, İslami Cihad Hareketi nerede?

Abartmadan, onun olayların kalbinde durduğunu ve şehitlerin akan kanlarında olduğunu söyleyebiliriz. Dr. Şikaki bu yol üzerinde şehit olmuştur. Özgürlük, Filistin gençlerine yakışıyor. Hareket ve Filistinli gençlerden ona uyanların hepsi, büyük bir ihtiram kazanıyor.

Hareketin, mümkün olan en iyi konumda olacağını temenni ediyoruz. İslami Cihad’ın her zaman kendisine ve şehitlerine layık bir pozisyon alacağını zannediyorum.

Komşu devletlerde yaşanan değişimler ışığında, Hareketin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Geleceği, Allah’ın dışında kimse bilemez. Fakat biz, uzun cihad yolunda niyetimizin dürüst olduğunu Âlemlerin Rabbi olan Allah’a açıkladık. Çünkü biz başından beri halkımız, haklarımızı geri almak, açık İslam ilkelerini sunmak ve onurumuzu geri kazanmak için çok çabaladığımızı söyledik.

Bölge ve zorlukların tanık olduğu dalgalanmalara rağmen gelecekten mutmainiz. Yaşadığımız zor şartlara rağmen, insanın derin iman hissiyle hareket etmesi ve Allah rızası için çabalaması gerekir.

Halkımızın çıkarlarını önceliğimiz olarak belirledik; okyanustan izole edilmiş gruplar gibi davranmıyoruz. Herhangi bir hizipçilik takıntısına kapılmıyoruz. İnşallah geleceğin daha parlak olacağını ümit ediyoruz.

03 Kas 2013 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.