Abdulbari Atvan, İsrail saldırılarını yazdı: Suriye ve Lübnan’ın birlik olduğu yeni bir strateji ile mi karşı karşıyayız?

Re'y'ul Yevm Genel Yayın Yönetmeni Abdulbari Atvan, İsrail'e karşı olası Suriye-Lübnan ittifakını yazdı.

Abdulbari Atvan/Tercüme-Makale

Suriye ve Lübnan’ın ortak olduğu yeni bir strateji ile mi karşı karşıyayız?

Suriye Hava Savunma Sistemi, Suriye hava sahasını değil Lübnan hava sahasını işgal eden İsrail’e ait keşif uçaklarına füze saldırısı düzenledi. Bu yeni gelişme Suriye ve Lübnan hava sahasının işgal edilmesi halinde birlikte karşılık verecek şekilde yeni bir strateji izleneceğinin haberini mi veriyor?

İsrail tarafından yapılan açıklamada ise, İsrail savaş uçaklarının karşılık vermek amacıyla Suriye’nin başkenti Şam’ın doğusundaki askeri bir üste yer alan Suriye’ye ait savunma amaçlı kullanılan akümülatörleri vurduğu bilgisine yer verildi ve bu haberin doğruluğu da onaylandı. Ancak şu bir gerçek ki, İsrail’de hem askeri hem de siyasi yönetim Suriye’nin beklenmeyen bu hamlesi karşısında şaşkına döndü ve ısrarla gerilimin daha da büyümesinden değil ateşkesten yana olduklarını ifade etme çabasına girdiler. İsrail ne zamandan beri ateşkesten yana olan tarafa dönüştü?!

Öte yandan İsraillilerin Suriye tarafından gelen bu ani saldırı karşısında duyduğu endişeye rağmen İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu ve sözcüleri, İsrail’in daha önceden Suriye’yi hedef alan saldırılarına değinmeksizin, İsrail’e saldırmaya kalkışan her kim olursa olan vurmaktan kaçınmayacaklarını ifade etmekten öteye gidemediler. Gereklilik halinde Suriye’yi hedef alan bu saldırıların devam edeceğinin ifade edildiği açıklamaların Savaş Bakanı tarafından yapılmamış olması, bu açıklamalarla halkın sakinleştirilmesi ve korkularının giderilmesinden başka bir amacın olmadığını da ortaya koymuş oldu.

*

Suriye tarafından fırlatılan bu füzelerin vermek istediği mesaj açık ve net: İsrail uçaklarının Lübnan hava sahasında hiçbir engele takılmadan rahatlıkla dolaştığı zamanlar sona erdi.  Bundan böyle Lübnan hava sahası Suriye’yi de ilgilendiriyor ve hava sahasının ihlali halinde sonucu ne olursa olsun karşı koymaktan asla çekinilmeyecektir.

Nitekim İsrail’in Suriye’nin savunma gücünü tecrübe etmek istemesi ve gelişmiş S-400 cinsi füzeler kullanması İsrail’in endişeli olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan Suriye’nin verdiği karşılık ise Suriye ordusunun son süreçte sahadaki müttefikleriyle birlikte elde ettiği zaferlerin ve Suriye’nin %90’ını geri almasının Suriye yönetimine verdiği özgüveni gösteriyor.

İsrail zaten Suriye’de müttefiklerinin uğradığı yenilginin yanı sıra Suriye ordusunun ve müttefiki ve Lübnan kolu olan Hizbullah’ın bu savaşta elde ettiği tecrübe dolayısıyla büyük bir korku yaşıyor. Bu endişe ve korku dolu ruh halini “Walla” internet sitesine konuşan İsrail Savaş Bakanı AvigdorLiberman’ın şu açıklamalarında görüyoruz: “Esed bu savaşta zafer kazandı. Bu yüzden de hem ılımlı Sünni devletler hem de dünya devletleri tarafından artık istenilen kişiye dönüştü.”

İsrail ve Suriye arasındaki bu gerilim Amerika’nın İran karşısındaki tavrından bağımsız okunamaz elbette. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trumpnükleer anlaşmayı tanımadığını ilan etmiş, Devrim Muhafızlarına yaptırımlar uygulanacağını ifade etmiş ve İran’ı teröre destek vermekle, Ortadoğu’nun istikrarını sarsmakla suçlamıştı.

Tüm bu gelişmeler Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’ın da ifade ettiği gibi sıcak bir savaşın habercisi… Suriye’nin geri alınması, Irak ordusunun yeniden gücünü toparlaması, İran ve Lübnan’ın Suriye ve Irak toprakları üzerinden iletişim kurması, İranlı danışmanlar tarafından destek gören Hizbullah güçlerinin hali hazırda Kuneytra ve Der’a’da bulunmaları ve Golan Tepelerinde yeni bir cephenin oluşturulması halinde aktif olarak orada bulunacak olmaları, Filistin’den İsrail’e füze fırlatılması, tüm bunlar İsrail başbakanını endişelendiren hususlar...

*

Bölge değişiyor. Çünkü Suriye’deki dengeler İran ve Rusya’nın desteği sayesinde değişiyor. Washington ve Tel Aviv yönetimleri de bunun farkındalar ve bu yüzden gerilim dolu bir süreçten geçiyorlar.

Bugün Suriye Hava Savunma Sistemi İsrail’i hedef alarak “SA-5” füzelerini fırlatıyor ve İsrail uçaklarını kaçmaya mecbur bırakıyor. Rusya’dan gelen “S-400” füzelerinin kullanımının da büyük etkisinin olduğunu göz ardı edemeyiz.

Seyyid Hasan Nasrallah, son yaptığı açıklamada yakın gelecekteki bir savaştan söz etti ve bu savaşı ateşleyenin Netenyahu olduğunu ifade etti. Yahudileri işgal altındaki Filistin’i terk etmeye ve geldikleri ülkelere geri dönmeye çağıran Nasrallah, aksi takdirde kendilerini kurtarma fırsatı bulamayacaklarını; sadece Hizbullah’ın 100.000 füzeye sahip olduğunu, Suriye ve İran’ın bunun dört katı miktarda füzeyi elinde tuttuğunu ifade etti.

Bu savaş önceki savaşlara benzemeyecek gibi gözüküyor. İsrail’in en az 3 savaşla denediği Müslümanlar artık karşı koyacak ve direnecek güce sahipler… Çünkü İsrail’in karşısında Amerika’dan nemalanan Arap rejimleri yok!

Tercüme: Sena Gürler

17 Eki 2017 - 00:00 - Ortadoğu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İslami Analiz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İslami Analiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İslami Analiz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İslami Analiz değil haberi geçen ajanstır.